•                    
  •                  
دوشنبه , ۱۰ بهمن , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, ژانویه 31

محکومیت هاشم موذن زاده به حبس تعزیری و مجازاتهای تکمیلی

0
67

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۲۴ دی ماه ۱۴۰۱،  شعبه دادگاه انقلاب تهران با صدور و ابلاغ دادنامه ای هاشم موذن زاده را به حبس تعزیری و مجازاتهای تکمیلی محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر،  هاشم موذن زاده، پزشک ساکن تهران، پس از محاکمه در یکی از شعبه های دادگاه انقلاب تهران به تحمل ۴ سال حبس تعزیری، ۲ سال منع خروج از کشور و ۲ فقره دیگر از مجازاتهای تکمیلی محکوم شد. 

براساس دادنامه ابلاغ شده به هاشم موذن زاده؛ این پزشک جراح، از بابت اتهام(اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور) به تحمل ۳ سال حبس تعزیری و به اتهام (فعالیت تبلیغی علیه نظام) هم به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و ۲ سال منع خروج از کشور، ۲ سال منع عضویت در احزاب، گروه‌ها و دسته جات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی و ۲ سال محرومیت از فعالیت در فضای مجازی محکوم شد. 

به فرض تائید این حکم در دادگاه گاه تجدیدنظر استان تهران و اعمال ماده ۱۳۴ مجازات اسلامی، تحمل مجازات اشد از بابت اتهام (اجتماع و تبانی) برای هاشم موذن زاده لازم به اجرا خواهد شد. 

لازم به ذکر است، هاشم موذن زاده، مدیرمسئول خبرگزاری پالنا و از اعضای پیشین کانال تلگرامی پزشکان است. 

سرکوب، ارعاب و تهدید بر علیه شهروندان با پرونده سازی و براساس سناریوی ارگانهای امنیتی و همراهی دستگاه قضایی با آنها، ناقض ماده ۱۹اعلامیه جهانی و ماده ۱۹میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

بلاتکلیف نگهداشتن افراد در بازداشت و ممانعت از دسترسی متهم به انتخابی خود ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین، برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.