•                    
  •                  
جمعه , ۰۷ بهمن , ۱۴۰۱
جمعه, ژانویه 27

محکومیت شهروز سلیمانیان به جزای نقدی بدل از حبس تعزیری

0
49

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۲۹دی ماه ۱۴۰۱، شعبه ۱۴ دادگاه تجدیدنظر استان اردبیل با صدور دادنامه ای حکم صادره بدوی بر علیه شهروز سلیمانیان را عینا تائید کرد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز سه شنبه ۲۷ دی ماه ۱۴۰۱، شهروز سلیمانیان، ساکن شهرستان پارس آباد از توابع استان اردبیل، توسط شعبه ۱۴ دادگاه تجدیدنظر استان اردبیل، به پرداخت ۵۰ میلیون ریال جزای نقدی بدل از ۳ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

براساس این گزارش و با توجه به دادنامه صادره، حکم صادره بدوی عینا توسط شعبه ۱۴ دادگاه تجدیدنظر استان اردبیل تائید شده است.

لازم به اشاره است، شهروز سلیمانیان، در تاریخ ۳۰ آبان ماه ۱۴۰۱، توسط شعبه ۱۰۳ دادگاه کیفری ۲ پارس آباد از توابع استان اردبیل به اتهام (اخلال در نظم و آسایش عمومی از طریق تشویش اذهان عمومی) به تحمل ۳ ماه حبس تعزیری یا پرداخت ۵ میلیون تومان جریمه نقدی بدل از حبس تعزیری محکوم شده بود. 

این‌شهروند ساکن شهرستان پارس آباد، در تاریخ ۵ مردادماه ۱۴۰۱، با دریافت ابلاغیه ای کتبی توسط شعبه ۴ دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان پارس آباد جهت تفهیم اتهام (اخلال در نظم و آسایش عمومی از طریق تشویش اذهان عمومی) به جلسه بازپرسی احضار شده بود.

پرونده مذکور با توجه فعالیتهای مسالمت آمیز شهروز سلیمانیان در فضای مجازی و انتشار مطالبی که در صفحه اینستاگرام شخصی خود منتشر کرده بود بر علیه وی تشکیل شده بود.

سرکوب آزادی بیان و اندیشه و طرح اتهامات امنیتی و سیاسی بر شهروندان باتوجه به پرونده سازی و سناریوی ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

دادنامه صادره توسط دادگاه تجدیدنظر

دادنامه صادره توسط دادگاه تجدیدنظر

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده