•                    
  •                  
جمعه , ۱۴ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, فوریه 4

محکومیت شیوا شعبانی به حبس تعزیری و مجازاتهای تکمیلی

0
99

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۳۰دی ماه ۱۴۰۱، ابوالقاسم صلواتی قاضی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران با صدور دادنامه ای شیدا شعبانی را به حبس تعزیری و مجازاتهای تکمیلی محکوم کرد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، شیوا شعبانی، هنرمند تئاتر و سینما، ساکن تهران، توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران، به ریاست ابوالقاسم صلواتی، در مجموع به تحمل ۶سال حبس تعزیری و مجازاتهای تکمیلی محکوم شد.

براساس دادنامه صادره توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران که در تاریخ ۶ آذر ماه ۱۴۰۱ به شیوا شعبانی ابلاغ شده وی از بابت اتهام (اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور) به تحمل ۵ یال حبس تعزیری و به اتهام (فعالیت تبلیغی علیه نظام) هم به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و بعنوان مجازات تکمیلی هم به ۲ سال منع خروج از کشور، ۲ سال منع عضویت در احزاب، گروه‌ها و دسته جات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی، ۲ سال محرومیت از فعالیت در عرصه تئاتر، رادیو و سینما و ۲ سال محرومیت از فضای مجازی و نوشتن در مجلات و رسانه ها محکوم شد.

به فرض تائید این حکم توسط دادگاه تجدیدنظر استان تهران و اعمال ماده ۱۳۴ مجازات اسلامی، تحمل مجازات اشد از بابت اتهام (اجتماع و تبانی) برای شیوا شعبانی، لازم به اجرا خواهد شد.

لازم به اشاره است، شیوا شعبانی، اوایل آبان ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به زندان اوین و طی مراحل بازجوئی و بازپرسی اواخر آبان ماه ۱۴۰۱، با تودیع وثیقه از زندان قرچک ورامین آزاد شد.‌

شیوا شعبانی، برنده عنوان بهترین بازیگر از ۲ جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه است و علاوه بر این تجربیات بسیاری در زمینه گویندگی تئاتر و فعالیتهای سینمایی دارد. 

سرکوب آزادی بیان و اندیشه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

ممانعت از دسترسی متهم به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.‌

برچسب هاسرکوب آزادی بیان و قلممدافعان حقوق بشر در ایرانابلاغ حکم حبس تعزیریمحاکمه شهروندان ترکمحکومیت حبس تعزیریشیوا شعبانیسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانشعبه۱۵ دادگاه انقلابسرکوب آزادی بیان و اندیشهابوالقاسم صلواتی قاضیشعبه۱۵دادگاهبازیگرتئاترحقوق بشرمعلم سرکوب آزادی بیان در ایرانابوالقاسم صلواتی قاضی شعبه ۱۵ابوالقاسم صلواتی دادگاه انقلاببازیگرسینمامحاکمه شیوا سعبانیحبس تعزیریقاضی ابوالقاسم صلواتیسرکوب آزادی بیان و عقیدهابوالقاسم صلواتی دادگاه انقلاب تهرانمحکومیت کیفریبازیگر تئاترمحاکمهمحاکمه فرمایشیسرکوب آزادی بیان و قلم در ایراندادگاه انقلاب تهران ابوالقاسم صلواتیزنان زندانی سیاسی،سینماگرانسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانمحکومیت به حبس تعزیریاجرای حکم حبس تعزیریشعبه۱۵دادگاه انقلاب تهراننقض حقوق بشر در ایران،شعبه۱۵دادگاه انقلاب در تهرانسرکوب آزادی بیان در ایرانبازداشت و سرکوب آزادی بیانشعبه۱۵ دادگاه انقلاب تهرانسینماگران ایراندادگاه انقلاب تهران شعبه۱۵سرکوب آزادی بیانمحاکمه شهروندانمجازات حبس تعزیریکاهش محکومیت حبس تعزیریشعبه۱۵شیواشعبانی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.