•                    
  •                  
پنج شنبه , ۲۰ بهمن , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, فوریه 9

محکومیت جمشید اشرفی به حبس توسط دادگاه تجدیدنظر

0
112

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۴بهمن ماه ۱۴۰۱، شعبه یک دادگاه تجدیدنظر استان زنجان با صدور دادنامه ای جمشید اشرفی را به حبس تعزیری و تعلیقی محکوم کرد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، جمشید اشرفی، ساکن استان زنجان، پس از محاکمه در شعبه یک دادگاه تجدید نظر این استان از بابت اتهام (تبلیغ علیه نظام) به ۶ ماه حبس با طول مدت تعلیق ۳ ساله و ۱ ماه حبس تعزیری محکوم شد. وی در مرحله بدوی تبرئه و قرار منع تعقیب دریافت کرده بود اما در پی اعتراض نماینده دادستان پرونده به دادگاه تجدیدنظر ارجاع شده بود.  

براساس دادنامه صادره توسط شعبه یک دادگاه تجدیدنظر استان زنجان؛ جمشید اشرفی، از بابت اتهام (فعالیت تبلیغی علیه نظام) به تحمل ۶ ماه حبس تعلیقی با طول مدت تعلیق ۳ ساله و ۱ ماه حبس تعزیری محکوم شده است.

لازم به اشاره است، جمشید اشرفی، در تاریخ ۱۲ آذر ماه ۱۴۰۱، توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب استان زنجان، به ریاست قاضی حیدری، از بابت اتهام (تبلیغ علیه نظام) تبرئه و قرار منع تعقیب وی صادر شده بود اما در پی اعتراض نماینده دادستان به حکم صادره این پرونده به دادگاه تجدیدنظر استان زنجان ارجاع شده بود.

جمشید اشرفی، اواسط آبان ماه ۱۴۰۱، پس از احضار به شعبه بازپرسی در دادسرای عمومی و انقلاب زنجان و تفهیم اتهام از بابت اتهام (فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق انتشار مطالب در فضای مجازی) سپس با تودیع قرار کفالت آزاد شده بود.‌ 

سرکوب، ارعاب و تهدید بر علیه شهروندان و یا طرح اتهامات بی پایه براساس سناریوی ارگانهای امنیتی و دستگاه قضایی، ناقض ماده  ۱۹  اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

ممانعت از دسترسی متهم به وکیل انتخابی خود ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.