•                    
  •                  
پنج شنبه , ۲۰ بهمن , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, فوریه 9

تبرئه اکبر غفاری از اتهام محاربه و محکومیت وی به حبس تعزیری

0
106

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۴بهمن ماه ۱۴۰۱، ایمان افشاری، قاضی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران با صدور دادنامه ای اکبر غفاری را به حبس تعزیری محکوم کرد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، اکبر غفاری، ساکن تهران و از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری، محبوس در زندان تهران بزرگ، توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری پس از تبرئه از اتهام (محاربه) فقط به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

به نقل از یک منبع مطلع از پرونده اکبر غفاری، در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران:”اکبر غفاری طی چند جلسه دادرسی توسط ایمان افشاری از بابت اتهام (محاربه) محاکمه شد و قاضی دادگاه با توجه به (کمبود مستندات) در خصوص ارتکاب وی به جرم (محاربه) پس از تبرئه اکبر غفاری از اتهام‌ مذکور وی را به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم کرد.”

این منبع مطلع تشریح کرد:”در اولین جلسه محاکمه اکبر غفاری با توجه به اینکه اعترافات گرفته شده از وی توسط بازجویان وزارت اطلاعات بر طبق واقعیت نبوده پرونده وی مجددا به دادسرای ناحیه ۳۴ تهران بازگردانده شده و پس از انجام تحقیقات تکمیلی و (کمبود مستندات) مبنی بر ارتکاب او به (محاربه)، تبرئه و قرار منع تعقیب وی از آن بابت صادر شد.” 

لازم به اشاره است، اکبر غفاری، پس از آنکه در جریان برگزاری اعتراضات سراسری به چند نفر از شهروندانی که تحت تعقیب ماموران قرار گرفته بودند پناه داده بود در پی یورش نیروهای امنیتی به منزل وی واقع در محدوده میدان فلاح تهران پس از تفتیش و توقیف برخی وسائل توام با ضرب و شتم شدید بازداشت و پس از انتقال به بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات تحت شدیدترین فشارهای جسمی و روحی و روانی برای اقرار به کار ناکرده خود قرار گرفت. 

پیشتر یک منبع آگاه از پرونده اکبر غفاری به گزارشگر حقوق بشر در ایران گفته بود:”پس از انتقال اکبر غفاری به زندان اوین پرونده ای از سوی وزارت اطلاعات برای وی باز می شود که وی را متهم به (قتل یک مامور نیروی انتظامی) که در میدان فلاح به قتل رسیده میکنند و در عنوان دوم اتهامی هم وی را به (محاربه) متهم می کنند و از زمان بازداشت تحت شدیدترین و سخت ترین بازجوئی ها در بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات و سپس از آن بند ۲۴۰ حفاظت اطلاعات قوه قضائیه قرار گرفت. در نهایت با توجه به اینکه اکبر سواد خواندن و نوشتن درست و حسابی ندارد برگه ای که بازجو بر روی آن نوشته بود (من آدم کشتم، خوب هم کردم کشتم) را در پی اعمال فشار و فقط برای رهایی از ترومای سلول انفرادی، کاهش وزن شدید و فشار بازجویی ها امضا کرد‌ه بود.” 

این منبع مطلع خاطرنشان کرد:”اکبر غفاری، هیچ گاه دست به سلاح و چاقو و هیچ قتلی نبرده و در دوران بازجویی ها به‌ شدت تحت فشار روحی و روانی قرار گرفت. حتی از حق تماس باخانواده و نزدیکان خود محروم بود و پس از اتمام بازجوئی ها و اقرار تحت فشار و شکنجه روحی و جسمی در نهایت چندی پیش از سلول انفرادی بند۲۰۹ وزارت اطلاعات مستقیما به زندان تهران بزرگ منتقل شد.” 

سرکوب، ارعاب و تهدید بر علیه شهروندان و یا طرح اتهامات بی پایه براساس سناریوی ارگانهای امنیتی و دستگاه قضایی، ناقض ماده  ۱۹  اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

ممانعت از دسترسی متهم به وکیل انتخابی خود ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.