•                    
  •                  
پنج شنبه , ۲۰ بهمن , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, فوریه 9

احکام اعدام ۸ زندانی در کرج و همدان اجرا شد

0
87

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۴بهمن ماه ۱۴۰۱، احکام اعدام دستکم ۸ زندانی متهم به جرائم (قتل عمد) و (مواد مخدر) در زندان (ندامتگاه) مرکزی کرج و زندان مرکزی همدان، اجرا شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، سحرگاه یکشنبه ۲ بهمن ماه ۱۴۰۱، احمد زالی تبار، ابوالفضل برقانی نژاد، سامان نبی گروسی و امید کرمعلی، زندانیان متهم به جرائم مواد مخدر و محبوس در زندان (ندامتگاه) مرکزی کرج از بابت اتهام (حمل و نگهداری موادمخدر) اعدام شدند.

افزون بر این، سحرگاه چهارشنبه ۲۸ دی ماه ۱۴۰۱، شرف خان‌اکبری و یک زندانی دیگر با هویت نامشخص، در زندان (ندامتگاه) مرکزی کرج اعدام شدند.

به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با سازمان حقوق بشر ایران:”شرف خان اکبری، اهل شهرستان هرسین از توابع استان کرمانشاه بود و از ۵ سال پیش به اتهام حمل مواد مخدر بازداشت و به اعدام محکوم شده بود.”

در خبری دیگر؛ سحرگاه سه شنبه ۲۷ دی ماه ۱۴۰۱، علی جلیلوند و اکبر احمدی، دو زندانی متهم به جرائم (موادمخدر) در یک پرونده مشترک و محبوس در زندان مرکزی همدان، اعدام شدند.

یک‌ منبع مطلع در خصوص اعدام این ۲ زندانی به سازمان حقوق بشر ایران گفت:”علی جلیلوند و اکبر احمدی از حدود ۵ سال پیش بازداشت و به اعدام محکوم شدند. علی جلیلوند متاهل و دارای ۲ فرزند خردسال بود.

اعدام این ۸ زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است. 

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش دوره ای خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران به روند افزایشی صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعتراض کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

برچسب هاحقوق بشر در ایرانهمدانجرائم مواد مخدراعدام موادمخدرمتمهم به مواد مخدرجرائم موادمخدر در ایراناعدام در ندامتگاه مرکزی کرجقاچاقچیان مواد مخدراکبراحمدیمواد مخدرقاچاقچی مواد مخدرقانون اصلاح مواد مخدرجرائم مواد مخدر در ایرانزندان مرکزی کرجزندانی جرائم موادمخدراعدام در زندان مرکزی کرجاعدام موادمخدر در ایرانعلی جلیلونداعدام مواد مخدرمجازات اعدام در ایرانقانون جدید مجازات اعدام در ایراناعدامیزندانیان جرائم موادمخدراعدام جرائم مواد مخدرمواد مخدر در ایرانجرایم موادامید کرمعلیطرح لغو مجازات اعدامکرجاستان همدانمجازات اعدام ایرانمواد مخدر در زندانهای ایراننقض حقوق بشر در زندان مرکزی کرجحقوق بشر در ایران،اعدام جرایم مواد مخدرامیدکرمعلیحکم اعداممواد مخدر شیشهقرنطینه زندان همدانحقوق بشر ایراناعدام موادیزندانیان سیاسی در زندان مرکزی کرجمجازات اعدام،قاچاقجی مواد مخدرسامان نبی گروسیحقوق بشرندامتگاه مرکزی کرجفعالین حقوق بشر در ایراناعداممجازات اعدام زندانیان در ایرانزندانیان محبوس در زندان همدانجرائم موادمخدر،اعدام موادابوالفضل برقانی نژاداستان البرزمصرف مواد مخدرلغو مجازات اعدامقاچاق مواد مخدرمجازات اعدام در زندانهای ایراناعدام در زندان همدانجرایم موادمخدرشرف خان اکبریاحمد زالی تباراعدام در ایرانفروش مواد مخدرجرائم موادمخدرجرایم مواد مخدرمتهم به جرائم مواد مخدراعدام زندانیان جرائم موادمخدراعدام مواد مخدر در ایرانکرج استان البرزاکبر احمدیستان البرز

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.