سه شنبه , ۰۱ فروردین , ۱۴۰۲
سه‌شنبه, مارس 21

محکومیت حسین یزدی به حبس تعزیری و مجازات تکمیلی

0
90

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۱۶بهمن ماه ۱۴۰۱، قاضی شعبه اول دادگاه انقلاب استان اصفهان با صدور دادنامه ای حسین محمدی یزدی را به حبس تعزیری و مجازاتهای تکمیلی محکوم کرد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از دیدبان ایران، طی روزهای اخیر، حسین یزدی، مدیرمسئول سایت مبین ۲۴ و کانال تلگرامی ایران‌ تایمز، توسط شعبه اول دادگاه انقلاب استان اصفهان، به تحمل حبس تعزیری، ۲ سال منع خروج از کشور، ابطال گذرنامه و الزام به شرکت در کلاسهای مدیریت رفتار و مهارت دانش محکوم شد.

براساس این گزارش، حکم صادره پس از صدور به حسین یزدی در زندان دستگرد اصفهان ابلاغ شد.

همچنین از مصادیق حقوقی اتهام یا اتهامات حسین یزدی اطلاعی در دسترس نیست اما چندی پیش، سهیل یزدی برادر این خبرنگار در خصوص اتهامات حسین یزدی اعلام کرده بود:”اتهامات بی اساسی از قبیل تحریک مردم علیه امنیت ملی و جنگ و کشتار، متوجه او است اما علیرغم اینکه تفهیم اتهام شده اما قرار قضایی پرونده هنوز بر بازداشت است.” 

لازم به ذکر است،‌ حسین یزدی، در تاریخ ۱۴ آذر ماه ۱۴۰۱، پس از یورش نیروهای امنیتی به منزل وی در اصفهان، بازداشت و سپس به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی منتقل و پس از اتمام مراحل بازجویی و تفهیم اتهام، در تاریخ ۵ دی ماه ۱۴۰۱، به زندان دستگرد اصفهان منتقل شد اما در پی مخالفت قاضی دادگاه با تبدیل قرار قضایی پرونده وی به وثیقه بطور بلاتکلیف در زندان بسر می برد. 

سرکوب، ارعاب و تهدید بر علیه شهروندان با پرونده سازی و براساس سناریوی ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹  اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

بلاتکلیف نگهداشتن افراد در بازداشت و ممانعت از دسترسی متهم به انتخابی خود ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هافعال تلگرامیفعال رسانه ایفعالین حقوق بشر در ایرانمنشور حقوق شهروندیموارد نقض حقوق بشر در ایرانمحاکمهمحاکمه روزنامه نگارانمحاکمه شهرونداننقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در ایران اخبارنقض حقوق بشر در ایران،کانال تلگرامی ایران تایمزایران تایمزاجرای حکم اعدام در زندان دستگرداخبار نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشرحقوق بشر ایرانحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی در ایرانحبس تعزیریحسین یزدیحسین یزدی فعال تلگرامیحسین یزدی فعال رسا نه ایحسین یزدی فعال رسانه ایحسین یزدی فعاال تلگرامیحسین یزدی روزنامه نگارحسین یزدی زندانی سیاسیدادگاه انقلابدادگاه انقلاب اصفهانروزنامه نگارزندان دستگردزندان دستگرد اصفهانزندان دستگرد در اصفهانزندان دستگرداصفهانزندانی سیاسیسایت مبین ۲۴سایت مبین۲۴سایت ۲۴سرکوب روزنامه نگارانسرکوب روزنامه نگاران ایرانسرکوب روزنامه نگاران در ایرانسرکوب روزنامه نگاران در جمهوری اسلامیسرکوب روزنامه‌نگارانشعبه یک دادگاه انقلاب اصفهانشعبه ۱ دادگاه انقلاب اصفهانشعبه اول دادگاه انقلاب اصفهانشعبه۱ دادگاه انقلاب اصفهانشعبه۱دادگاه انقلاب اصفهانصدورحبس تعزیری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.