یک شنبه , ۱۳ فروردین , ۱۴۰۲
یکشنبه, آوریل 2

بازداشت یک شهروند اهل سنت توسط نیروهای امنیتی در زاهدان

0
70

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۲۹ بهمن ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان، مولوی بسم الله خوگیانی، شهروند اهل سنت را بازداشت کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از حال وش، در ساعات پایانی پنجشنبه ۲۷ بهمن ماه ۱۴۰۱، مولوی بسم الله خوگیانی، امام جماعت مسجد صدیقی در منطقه کریم آباد زاهدان توسط نیروهای اطلاعات سپاه بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

به نقل از یک منبع مطلع:”مولوی بسم الله خوگیانی امام جماعت مسجد صدیقی در منطقه کریم آباد زاهدان که فاقد شناسنامه نیز هست توسط ماموران اطلاعات سپاه که با یک دستگاه خودروی سمند سفید رنگ بودند در مسیر بازگشت از مسجد به سوی منزلش بازداشت شد.” 

لازم به ذکر است، مولوی بسم الله خوگیانی، پس از بازداشت به مکان نامعلومی منتقل و از وضعیت و مکان نگهداری وی اطلاعی در دسترس نیست. 

سرکوب پیروان اهل سنت و اقلیتهای مذهبی، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲،  ۱۸ و ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف از جمله موارد مورد تاکید شده در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.