یک شنبه , ۱۳ فروردین , ۱۴۰۲
یکشنبه, آوریل 2

محکومیت خبات فدایی به حبس تعزیری توسط دادگاه انقلاب ورامین

0
68

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۶اسفند ماه ۱۴۰۱، شعبه اول دادگاه انقلاب ورامین از توابع استان تهران با صدور دادنامه ای خبات فدایی را به حبس تعزیری محکوم کرد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کولبرنیوز، طی روزهای اخیر، خبات فدایی، متولد: ۱۳۷۲، اهل سنندج مرکز استان کردستان، ساکن تهران، پس از محاکمه در شعبه اول دادگاه انقلاب شهرستان ورامین به ریاست قاضی اشکان رامش، در مجموع به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد.

بر طبق دادنامه صادره توسط شعبه اول دادگاه انقلاب ورامین، خبات فدایی از بابت اتهام(عضویت در احزاب مخالف نظام) به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام (فعالیت تبلیغی علیه نظام) هم به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

به فرض تائید این حکم در دادگاه تجدیدنظر استان تهران و اعمال تجمیع جرائم، تحمل اشد مجازات یعنی ۵ سال حبس تعزیری برای خبات فدایی لازم به اجرا خواهد شد.

لازم به ذکر است، خبات فدایی، در تاریخ ۱۶ مهر ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در شهرستان ورامین، بازداشت و پس از انتقال به زندان اوین و طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام سپس در تاریخ ۲۳ آبان ماه ۱۴۰۱، با تودیع وثیقه آزاد شد. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل مورد نظر متهم و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هااحزاب کرد ایرانهمکاری با احزاب کوردیکردستان احزاب کوردیاحزاب کرد مخالفهمکاری با احزاب کرد مخالف نظاممحکومیت کیفریشعبه اول دادگاه انقلاب ورامینمحاکمهارتباط با احزاب کوردیاحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کرد مخالف نطاماقدام علیه امنیت ملی از طریق همکاری با احزاب کرد مخالف نظامدادگاه انقلاب،شعبه۱دادگاه انقلاب ورامینورامینشعبه اول دادگاه انقلاباحزاب کردمخالف نظامسرکوب آزادی اندیشه در ایرانهمکاری با احزاب کورد مخالف جمهوری اسلامیخبات فداییشعبه۱ دادگاه انقلاب ورامیناحزاب کورد در ایراناحزاب کرد مسلحاحزاب کورد مخالف نظامتبلیغ علیه نظام به نفع احزاب کرد مخالف نظامعضویت در احزاب کوردخبات فدائیشعبه ۱ دادگاه انقلاب ورامیناحزاب کوردهمکاری با احزاب کورد مخالف نظامسرکوبگری احزاب کورددادگاه انقلاب ورامینشعبه ۱دادگاه انقلاب ورامیناحزاب کوردیمحاکمه ناعادلانهسرکوب آزاد بیان در ایرانعضویت در احزاب کرد مخالف نظامسرکوب احزاب کردقاضی اشکان رامشحقوق بشراحزاب کردمحاکمه شهرونداناحزاب کورد مخالفاحزاب کرد سیاسی در ایراناحزاب کورد مخالف جمهوری اسلامیاشکان رامشحقوق بشر در ایرانهمکاری با احزاب کورداحزاب کورد سیاسیسرکوب احزاب کورد مخالف نظامهمکاری با یکی از احزاب کرد مخالف نظامشهرستان ورامیناشکلن رامش

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.