•                  
چهارشنبه , ۰۹ مهر , ۱۳۹۹
چهارشنبه, سپتامبر 30

محکومیت ۲ فعال اینستاگرامی اهل ماکو به تحمل حبس تعزیری / سند

0
111

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲ شهریور ماه ۱۳۹۹, شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری۲ شهرستان ماکو با صدور دادنامه ای یاور سلطانی و فرید محمدنژاد, دو فعال رسانه ای و از گردانندگان صفحه اینستاگرامی ماکو تایمز و یورت تی وی را در مجموع به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز شنبه ۱ شهریور ماه ۱۳۹۹, یاور سلطانی خبرنگار و مدیر صفحه اینستاگرامی ماکو تایمز و فرید محمد نژاد مدیر صفحه اینستاگرامی یورت تی وی, توسط شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ شهرستان ماکو با اتهام تحریک و ترغیب افراد به اعمال خشونت آمیز و تجمعات با نشر فیلمی بر اقدامات نژادپرستانه در اینستاگرام هریک به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شدند. این حکم روز گذشته به این دو فعال رسانه ای ابلاغ شد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “دیروز شنبه ۱ شهریور ۱۳۹۹ طبق دادنامه ‌ای از طرف شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ ماکو به ریاست علی عرفانی علمداری با صدور دادنامه ای  یاور سلطانی خبرنگار و مدیر صفحه اینستاگرامی “ماکو تایمز” و فرید محمد نژاد مدیر صفحه اینستاگرامی”یورت تی وی” به اتهام “تحریک و ترغیب افراد به اعمال خشونت آمیز و تجمعات با نشر فیلمی بر اقدامات نژادپرستانه در اینستاگرام” هر یک از این شهروندان ساکن ماکو را به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم کرد”. 

 یاور سلطانی, فعال اینستاگرامی ساکن شهرستان ماکو در تاریخ ۲۳ تیر ماه ۱۳۹۹,  توسط ماموران سازمان اطلاعات سپاه پاسداران در این شهرستان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل و در تاریخ ۲۴ تیر ماه ۱۳۹۹, پس از اتمام بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

مصادیق اتهام تفهیم شده به یاور سلطانی به اظهار نظر وی در فضای مجازی و انتشار ویدئویی در صفحه‌ اینستاگرامی ماکو تایمز از سوی این فعال اینستاگرامی بود که ضمن اشاره به تظاهرات علیه نژادپرستی در نقاط مختلف جهان بعد از مرگ جورج فلوید و ذکر برچیده شدن مجسمه‌های نژادپرستانه در انگلستان، آمریکا و … ، ابراز امیدواری کرده بود مجسمه برچیده شده ابوالقاسم فردوسی از میدان هفته فلکه سی ماکو دیگر به این میدان بازنگردد و این سخنان توسط مقامات امنیتی قضایی مصداق جرم قلمداد شده و پرونده ای برای وی تشکیل شد. 

همچنین دلایل تفهیم اتهام « تحریک و ترغیب افراد به اعمال خشونت آمیز و تجمعات با نشر فیلمی بر اقدامات نژادپرستانه در اینستاگرام » به فرید محمدنژاد ادمین صفحه اینستاگرامی یورت تی وی هم مربوط به ویدئوی انتقادی بود که این فعال اینستاگرامی در خصوص حکیم ابوالقاسم فردوسی, شاعر معاصر و تاریخی ایران منتشر کرده بود. 

سرکوب فعالان شبکه های اجتماعی, ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید کرده است. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام و محرومیت از دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هاصدور حکمشهرستان ماکوسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانتفهیم اتهامصدور حکم حبسسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب آزادی قلم در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب آزادی عقیده در ایرانسرکوب آزادی قلمسرکوب آزادی عقیدهسرکوب آزادی بیان و عقیدهصدور حکم حبس تعزیریسرکوب آزادیسرکوب آزادی بیان و قلم در ایرانسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیسرکوب آزادی اندیشه در ایرانفعالان اینستاگرامیسرکوب آزادی قلم و بیان در ایرانسرکوب آزادی بیان و اندیشهسرکوب آزادی مطبوعات در ایرانصدور حکم حبس تعزیر یبازداشت جهت اجرای حکم حبس تعزیریاحضار و بازداشت فعالان اینستاگرامیفعالان اینستاگرامی در ایرانسرکوب فعالان اینستاگرامیسرکوب تفکر در ایرانبازداشت فعالان اینستاگرامی در ایرانیاورسلطانییاور سلطانیبازداشت یاور سلطانیبازداشت یاورسلطانیفعال اینستاگرامی شهرستان ماکوتفهیم اتهام و بازجوئیشعبه 101 دادگاه کیفری 2دادگاه کیفری صدور حکمشعبه 101 دادگاه کیفری2شعبه 101 دادگاه کیفری 2 ماکوصدور حکم حبس تعزیری یاور سلطانییاور سلطانی فعال اینستاگرامیفرید محمدنژادفریدمحمدنژادفرید محمدنژاد فعال رسانه ایفریدمحمدنژاد فعال اینستاگرامییاور سلطانی شهرستان ماکوفریدمحمدنژاد شهرستان ماکوفرید محمدنژاد شهرستان ماکودادگاه کیفری ماکو

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: