•                  
پنج شنبه , ۰۶ آبان , ۱۴۰۰
جمعه, اکتبر 29

گزارشی از بلاتکلیفی ۳ تن از شهروندان در زندان مرکزی ارومیه

0
371

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۵ تیر ماه ۱۳۹۹, دستکم ۳ تن از شهروندان ساکن شهرستان ارومیه در زندان مرکزی این شهر بطور بلاتکلیف و در بازداشت طولانی مدت بسر می برند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز پنجشنبه ۵ تیر ماه ۱۳۹۹, امید سعیدی, متولد: ۱۳۷۴, اهل شهرک اسلام آباد ارومیه,  مسعود حاجی زاده, متولد: ۱۳۵۵, اهل سرو ارومیه و کیوان رشوزاده, متولد: ۱۳۷۳ و اهل شهرک اسلام آباد ارومیه,  پس از طی مراحل بازجوئی در بازداشتگاه ارگانهای امنیتی و انتقال به زندان مرکزی ارومیه در وضعیت بلاتکلیف بسر می برند. 

براساس این گزارش, این افراد از حدود ۱۰ ماه پیش توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه منتقل شده بودند و پس از تحمل بازجوئی های فشرده و تفهیم اتهام به زندان مرکزی ارومیه منتقل شدند. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “قرار بازداشت مسعود حاجی زاده که در حال حاضر در بند ۴ زندان ارومیه بسر می برد وثیقه ای به مبلغ ۶۰۰ میلیون تومان است اما با توجه به عدم توانائی وی در تامین این وثیقه کماکان در بازداشت و در وضعیت بلاتکلیف در این زندان بسر می برد. 

این منبع مطلع در ادامه افزود: “امید سعیدی به همراه کامران قاسمی که با وی هم پرونده است بهمن ماه ۱۳۹۸ هر یک به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شدند و در انتظار ابلاغ حکم قطعی هستند اما چه زمانی این حکم صادر و ابلاغ خواهد شد مشخص نیست و این زندانی بطور بلاتکلیف در بند جوانان محبوس شده است”. 

در تاریخ ۲۸ فروردین ماه ۱۳۹۹, مسئولان زندان مرکزی ارومیه کیوان رشوزاده را به همراه کامران قاسمی و امید سعیدی بدون اطلاع قبلی به سلول انفرادی در این زندان منتقل کرده بودند و چندی بعد این افراد را به بند جوانان بازگرداندند. 

 در تاریخ ۳ اسفند ماه ۱۳۹۸, کیوان رشوزاده به همراه کامران قاسمی و امید سعیدی و ۴ تن دیگر از زندانیان سیاسی محبوس در بند جوانان زندان مرکزی ارومیه در اعتراض به عدم رعایت اصل تفکیک جرائم اعتصاب غذا کرده بودند. نهایتاً در تاریخ  ۲۵ اسفند ماه ۱۳۹۸, پس از بازگرداندن این زندانیان سیاسی به بند عمومی زندان مرکزی ارومیه به اعتصاب غذای خود پایان دادند. 

همچنین در تاریخ ۱۴ بهمن ماه ۱۳۹۸, امید سعیدی نیز به همراه کامران قاسمی با صدور حکمی توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب این شهرستان از بابت اتهام “عضویت در یکی از احزاب کرد مخالف نظام” هر یک به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شدند. پرونده این افراد به دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان غربی ارجاع و در انتظار ابلاغ حکم قطعی دادگاه هستند. 

لازم به ذکر است؛ امید سعیدی در مهر ماه ۱۳۹۸, به همراه کامران قاسمی و کیهان رشیدی توسط ماموران اداره اطلاعات ارومیه بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه این ارگان امنیت و طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام  به بند جوانان زندان مرکزی ارومیه منتقل شدند. 

در اکثر مواقع بازداشت های فراقانونی در ایران مرتبط با سرکوب آزادی بیان و همچنین ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. همچنین در ماده ۲۰ از اعلامیه جهانی حقوق بشر به صراحت بر محق بودن افراد بر تشکیل مجامع و جمعیت های مسالمت آمیز تاکید شده است. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

همچنین بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

برچسب هابلاتکلیفیزندان ارومیهزندان مرکزی ارومیهدادگاه انقلاب ارومیهاداره اطلاعات ارومیهبازداشت و بیخبریبند جوانان زنداننقض حقوق شهروندینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشرشهرستان ارومیهبازداشت و بلاتکلیفینقض حقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی در ایرانبلاتکلیفی افراد بازداشتیبلاتکلیفی افراد بازداشت شدهبلاتکلیفی زندانیقاضی علی شیخلوبند جوانان زندان مرکزی ارومیهبلاتکلیفی افراد در بازداشتبلاتکلیفی در بازداشتبازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیهبازداشت و بلاتکلیفی در بازداشتدادسرای عمومی و انقلاب ارومیهبند ۴ زندان مرکزی ارومیهبند ۱۲ زندان مرکزی ارومیهشعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیهزندانیان سیاسی زندان مرکزی ارومیهبند ۴-۳ زندان مرکزی ارومیهاداره اطلاعات شهرستان ارومیهشعبه ۲ دادگاه انقلاب شهرستان ارومیهدادگاه انقلاب شهرستان ارومیهامید سعیدیاعتصاب غذای امید سعیدیزندانیان سیاسی در زندان ارومیهزندانیان محبوس در زندان ارومیهزندان شهرستان ارومیهشهروندان شهرستان ارومیهبند ۴ زندان ارومیهشهرک اسلام آباد ارومیهاسلام آباد ارومیهشعبه۲دادگاه انقلاب ارومیهنقض حقوق بشر در زندان مرکزی ارومیهمسعودحاجی زاده

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: