•                  
شنبه , ۲۴ مهر , ۱۴۰۰
شنبه, اکتبر 16

مازیار سیدنژاد، فعال کارگری به تحمل حبس تعزیری محکوم شد

0
528

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۲۹ آذر ماه ۱۳۹۹، شعبه ۴ دادگاه انقلاب اهواز با صدور دادنامه ای مازیار سیدنژاد، فعال کارگری ساکن این شهر را به تحمل ۳ سال حبس تعزیری محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز شنبه ۲۹ آذر ماه ۱۳۹۹، مازیار سیدنژاد، فعال کارگری و از بازداشت شدگان اعتراضات کارگران گروه ملی فولاد اهواز، توسط شعبه ۴ دادگاه انقلاب این شهرستان از بابت اتهامات « عضویت در یکی از گروههای مخالف نظام » به تحمل ۳ سال حبس تعزیری محکوم شد. جلسات دادرسی به پرونده این فعال کارگری به ترتیب در  تاریخ ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ و مرداد ماه سال جاری برگزار شده بود. سیدنژاد, در تاریخ ۱۰ آذرماه ۱۳۹۷و در جریان اعتراضات کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه و گروه ملی فولاد اهواز توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت شده بود و پس از طی مراحل بازجوئی در روندی طولانی در تاریخ ۲۷ اسفند ماه سال ۱۳۹۷ از زندان شیبان اهواز آزاد شده بود. 

براساس دادنامه صادره از سوی شعبه ۴ دادگاه انقلاب اهواز به مازیار سید نژاد ابلاغ شده این فعال کارگری پس از تبرئه از بابت ۲ اتهام اجتماع و تبانی و فعالیت تبلیغی علیه نظام فقط از بابت اتهام عضویت در گروههای معاند نظام به تحمل ۳ سال حبس تعزیری محکوم شده است. 

لازم به ذکر است، جلسه اول دادگاه رسیدگی به اتهامات مازیار سید نژاد، در تاریخ ۱۷ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ و دومین جلسه دادرسی هم در تاریخ ۲۵ مرداد ماه ۱۳۹۹، توسط شعبه ۴ دادگاه انقلاب اهواز با وکالت پیام ابوطالبی برگزار و این فعال کارگری به همراه وکیل مدافع خود دفاعیاتشان را به دادگاه ارائه کرده بودند. 

این فعال کارگری, جهت اعتراف گیری اجباری تلویزیونی بشدت مورد ضرب و شتم و شکنجه قرار گرفت و در تاریخ ۵ بهمن ماه سال ۱۳۹۷ با توجه به تبدیل قرار بازداشت وی به وثیقه ای با مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان در تاریخ ۲۷ اسفند ماه ۱۳۹۷، با تودیع وثیقه بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از زندان شیبان اهواز آزاد شد. 

مازیار سیدنژاد, در تاریخ ۱۰ آذرماه ۱۳۹۷و در جریان تجمعات اعتراضی کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه و گروه ملی فولاد اهواز توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت و به همراه بهروز ممبینی از بازداشتگاه نیروهای امنیتی به زندان شیبان اهواز منتقل شده بود.

همچنین در تاریخ ۲۹ دی ماه ۱۳۹۷, تلویزیون ایران در فیلمی با عنوان “طراحی سوخته” اعترافاتی از مازیار سیدنژاد، اسماعیل بخشی، سپیده قلیان و علی نجاتی، عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه را نمایش داد که در آن گفته بودند با گروه‌های مارکسیستی و برانداز در خارج از ایران ارتباط دارند.

سرکوب گسترده فعالان کارگری در حالی رخ میدهد که بر طبق ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر،  برگزاری تجمعات اعتراضی بعنوان حق برای افراد در نظر گرفته شده و از آن با عنوان یک حق یاد می شود. همچنین در اصل ۲۷ قانون اساسی برگزاری تجمعات اعتراضی بدون سلاح و مسالمت آمیز, برای شهروندان بعنوان حق در نظر گرفته شده است.

اعتراف گیری اجباری با تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر،  ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است که به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوین گر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هااجتماع و تبانینقض حقوق شهروندینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشردادگاه انقلاب اهوازاجتماع و تبانی علیه امنیت ملینقض حقوق شهروندی در ایرانسرکوب کارگرانسرکوب کارگران در ایرانفعالان کارگریسرکوب فعالان کارگریمازیار سیدنژادمازیار سید نژادمازیارمازیارسیدمازیارسیدنژادعضویت در گروههای معاند نظامسرکوب فعالان کارگری در ایرانفعالان کارگری در ایراناجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملیعضویت در گروههای سلفیفعال کارگری در ایراناجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت داخلی و خارجیسرکوب کارگران ایراناجتماع و تبانی به قد برهم زدن امنیت کشورعضویت در گروههای غیرقانونی اقدام کننده علیه امنیت کشورنقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیاجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت داخلی و خارجیعضویت در گروههای مخالف نظاماجتماع و تبانی علیه امنیت کشور از طریق همکاری با رسانه های معانداجتماع و تبانی برای ارتکاب جرماجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرماجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشورسرکوب فعالان کارگری در جمهوری اسلامیاجتماع و تبانی از طریق شرکت در تجمعات غیرقانونیاجتماع و تبانی از طریق شرکت در تجمع غیرقانونیاجتماع و تبانی جهت ارتکاب جرم علیه امنیت داخلیسرکوب کارگران ایرانیفعال کارگری جعفر عظیم زادهاقدام علیه امنیت از طریق عضویت در گروههای معاند نظاماجتماع و تبانی از طریق عضویت در گروههای معاند نظاممازیار سید نژاد فعال کارگریفعال کارگری مازیار سیدنژادفعال کارگری مازیارسیدنژادشعبه چهار دادگاه انقلاب اهوازشعبه4 دادگاه انقلاب اهوازشعبه4دادگاه انقلاب اهوازشعبه 4دادگاه انقلاب اهوازشعبه۴دادگاه انقلاب اهوازشعبه۴ دادگاه انقلاب اهواز

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: