•                  
شنبه , ۰۷ خرداد , ۱۴۰۱
یکشنبه, می 29

مازیار سیدنژاد، فعال کارگری به تحمل حبس تعزیری محکوم شد

0
851

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۲۹ آذر ماه ۱۳۹۹، شعبه ۴ دادگاه انقلاب اهواز با صدور دادنامه ای مازیار سیدنژاد، فعال کارگری ساکن این شهر را به تحمل ۳ سال حبس تعزیری محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز شنبه ۲۹ آذر ماه ۱۳۹۹، مازیار سیدنژاد، فعال کارگری و از بازداشت شدگان اعتراضات کارگران گروه ملی فولاد اهواز، توسط شعبه ۴ دادگاه انقلاب این شهرستان از بابت اتهامات « عضویت در یکی از گروههای مخالف نظام » به تحمل ۳ سال حبس تعزیری محکوم شد. جلسات دادرسی به پرونده این فعال کارگری به ترتیب در  تاریخ ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ و مرداد ماه سال جاری برگزار شده بود. سیدنژاد, در تاریخ ۱۰ آذرماه ۱۳۹۷و در جریان اعتراضات کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه و گروه ملی فولاد اهواز توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت شده بود و پس از طی مراحل بازجوئی در روندی طولانی در تاریخ ۲۷ اسفند ماه سال ۱۳۹۷ از زندان شیبان اهواز آزاد شده بود. 

براساس دادنامه صادره از سوی شعبه ۴ دادگاه انقلاب اهواز به مازیار سید نژاد ابلاغ شده این فعال کارگری پس از تبرئه از بابت ۲ اتهام اجتماع و تبانی و فعالیت تبلیغی علیه نظام فقط از بابت اتهام عضویت در گروههای معاند نظام به تحمل ۳ سال حبس تعزیری محکوم شده است. 

لازم به ذکر است، جلسه اول دادگاه رسیدگی به اتهامات مازیار سید نژاد، در تاریخ ۱۷ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ و دومین جلسه دادرسی هم در تاریخ ۲۵ مرداد ماه ۱۳۹۹، توسط شعبه ۴ دادگاه انقلاب اهواز با وکالت پیام ابوطالبی برگزار و این فعال کارگری به همراه وکیل مدافع خود دفاعیاتشان را به دادگاه ارائه کرده بودند. 

این فعال کارگری, جهت اعتراف گیری اجباری تلویزیونی بشدت مورد ضرب و شتم و شکنجه قرار گرفت و در تاریخ ۵ بهمن ماه سال ۱۳۹۷ با توجه به تبدیل قرار بازداشت وی به وثیقه ای با مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان در تاریخ ۲۷ اسفند ماه ۱۳۹۷، با تودیع وثیقه بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از زندان شیبان اهواز آزاد شد. 

مازیار سیدنژاد, در تاریخ ۱۰ آذرماه ۱۳۹۷و در جریان تجمعات اعتراضی کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه و گروه ملی فولاد اهواز توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت و به همراه بهروز ممبینی از بازداشتگاه نیروهای امنیتی به زندان شیبان اهواز منتقل شده بود.

همچنین در تاریخ ۲۹ دی ماه ۱۳۹۷, تلویزیون ایران در فیلمی با عنوان “طراحی سوخته” اعترافاتی از مازیار سیدنژاد، اسماعیل بخشی، سپیده قلیان و علی نجاتی، عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه را نمایش داد که در آن گفته بودند با گروه‌های مارکسیستی و برانداز در خارج از ایران ارتباط دارند.

سرکوب گسترده فعالان کارگری در حالی رخ میدهد که بر طبق ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر،  برگزاری تجمعات اعتراضی بعنوان حق برای افراد در نظر گرفته شده و از آن با عنوان یک حق یاد می شود. همچنین در اصل ۲۷ قانون اساسی برگزاری تجمعات اعتراضی بدون سلاح و مسالمت آمیز, برای شهروندان بعنوان حق در نظر گرفته شده است.

اعتراف گیری اجباری با تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر،  ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است که به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوین گر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هااجتماع و تبانیسرکوب کارگران در ایرانمازیارسیدنژاداجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت داخلی و خارجیاجتماع و تبانی برای ارتکاب جرمفعال کارگری جعفر عظیم زادهشعبه4دادگاه انقلاب اهوازنقض حقوق شهروندیفعالان کارگریسرکوب کارگران ایراناجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرماقدام علیه امنیت از طریق عضویت در گروههای معاند نظامشعبه 4دادگاه انقلاب اهوازنقض حقوق بشر در ایرانعضویت در گروههای معاند نظاماجتماع و تبانی به قد برهم زدن امنیت کشوراجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشوراجتماع و تبانی از طریق عضویت در گروههای معاند نظامشعبه۴دادگاه انقلاب اهوازنقض حقوق بشرسرکوب فعالان کارگریسرکوب فعالان کارگری در ایرانعضویت در گروههای غیرقانونی اقدام کننده علیه امنیت کشورسرکوب فعالان کارگری در جمهوری اسلامیمازیار سید نژاد فعال کارگریشعبه۴ دادگاه انقلاب اهوازدادگاه انقلاب اهوازمازیار سیدنژادفعالان کارگری در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیاجتماع و تبانی از طریق شرکت در تجمعات غیرقانونیفعال کارگری مازیار سیدنژاداجتماع و تبانی علیه امنیت ملیمازیار سید نژاداجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملیاجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت داخلی و خارجیاجتماع و تبانی از طریق شرکت در تجمع غیرقانونیفعال کارگری مازیارسیدنژادنقض حقوق شهروندی در ایرانمازیارعضویت در گروههای سلفیعضویت در گروههای مخالف نظاماجتماع و تبانی جهت ارتکاب جرم علیه امنیت داخلیشعبه چهار دادگاه انقلاب اهوازسرکوب کارگرانمازیارسیدفعال کارگری در ایراناجتماع و تبانی علیه امنیت کشور از طریق همکاری با رسانه های معاندسرکوب کارگران ایرانیشعبه4 دادگاه انقلاب اهواز

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: