•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۵ مهر , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, سپتامبر 27

مازیار سیدنژاد، فعال کارگری به تحمل حبس تعزیری محکوم شد

0
1008

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۲۹ آذر ماه ۱۳۹۹، شعبه ۴ دادگاه انقلاب اهواز با صدور دادنامه ای مازیار سیدنژاد، فعال کارگری ساکن این شهر را به تحمل ۳ سال حبس تعزیری محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز شنبه ۲۹ آذر ماه ۱۳۹۹، مازیار سیدنژاد، فعال کارگری و از بازداشت شدگان اعتراضات کارگران گروه ملی فولاد اهواز، توسط شعبه ۴ دادگاه انقلاب این شهرستان از بابت اتهامات « عضویت در یکی از گروههای مخالف نظام » به تحمل ۳ سال حبس تعزیری محکوم شد. جلسات دادرسی به پرونده این فعال کارگری به ترتیب در  تاریخ ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ و مرداد ماه سال جاری برگزار شده بود. سیدنژاد, در تاریخ ۱۰ آذرماه ۱۳۹۷و در جریان اعتراضات کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه و گروه ملی فولاد اهواز توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت شده بود و پس از طی مراحل بازجوئی در روندی طولانی در تاریخ ۲۷ اسفند ماه سال ۱۳۹۷ از زندان شیبان اهواز آزاد شده بود. 

براساس دادنامه صادره از سوی شعبه ۴ دادگاه انقلاب اهواز به مازیار سید نژاد ابلاغ شده این فعال کارگری پس از تبرئه از بابت ۲ اتهام اجتماع و تبانی و فعالیت تبلیغی علیه نظام فقط از بابت اتهام عضویت در گروههای معاند نظام به تحمل ۳ سال حبس تعزیری محکوم شده است. 

لازم به ذکر است، جلسه اول دادگاه رسیدگی به اتهامات مازیار سید نژاد، در تاریخ ۱۷ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ و دومین جلسه دادرسی هم در تاریخ ۲۵ مرداد ماه ۱۳۹۹، توسط شعبه ۴ دادگاه انقلاب اهواز با وکالت پیام ابوطالبی برگزار و این فعال کارگری به همراه وکیل مدافع خود دفاعیاتشان را به دادگاه ارائه کرده بودند. 

این فعال کارگری, جهت اعتراف گیری اجباری تلویزیونی بشدت مورد ضرب و شتم و شکنجه قرار گرفت و در تاریخ ۵ بهمن ماه سال ۱۳۹۷ با توجه به تبدیل قرار بازداشت وی به وثیقه ای با مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان در تاریخ ۲۷ اسفند ماه ۱۳۹۷، با تودیع وثیقه بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از زندان شیبان اهواز آزاد شد. 

مازیار سیدنژاد, در تاریخ ۱۰ آذرماه ۱۳۹۷و در جریان تجمعات اعتراضی کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه و گروه ملی فولاد اهواز توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت و به همراه بهروز ممبینی از بازداشتگاه نیروهای امنیتی به زندان شیبان اهواز منتقل شده بود.

همچنین در تاریخ ۲۹ دی ماه ۱۳۹۷, تلویزیون ایران در فیلمی با عنوان “طراحی سوخته” اعترافاتی از مازیار سیدنژاد، اسماعیل بخشی، سپیده قلیان و علی نجاتی، عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه را نمایش داد که در آن گفته بودند با گروه‌های مارکسیستی و برانداز در خارج از ایران ارتباط دارند.

سرکوب گسترده فعالان کارگری در حالی رخ میدهد که بر طبق ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر،  برگزاری تجمعات اعتراضی بعنوان حق برای افراد در نظر گرفته شده و از آن با عنوان یک حق یاد می شود. همچنین در اصل ۲۷ قانون اساسی برگزاری تجمعات اعتراضی بدون سلاح و مسالمت آمیز, برای شهروندان بعنوان حق در نظر گرفته شده است.

اعتراف گیری اجباری با تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر،  ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است که به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوین گر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هافعال کارگری مازیار سیدنژادفعال کارگری مازیارسیدنژادفعال کارگری جعفر عظیم زادهفعال کارگری در ایرانفعالان کارگریفعالان کارگری در ایرانمازیارمازیار سید نژادمازیار سید نژاد فعال کارگریمازیار سیدنژادمازیارسیدمازیارسیدنژادنقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایراناقدام علیه امنیت از طریق عضویت در گروههای معاند نظاماجتماع و تبانیاجتماع و تبانی از طریق شرکت در تجمع غیرقانونیاجتماع و تبانی از طریق شرکت در تجمعات غیرقانونیاجتماع و تبانی از طریق عضویت در گروههای معاند نظاماجتماع و تبانی به قد برهم زدن امنیت کشوراجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشوراجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرماجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت داخلی و خارجیاجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملیاجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت داخلی و خارجیاجتماع و تبانی برای ارتکاب جرماجتماع و تبانی جهت ارتکاب جرم علیه امنیت داخلیاجتماع و تبانی علیه امنیت ملیاجتماع و تبانی علیه امنیت کشور از طریق همکاری با رسانه های معانددادگاه انقلاب اهوازسرکوب فعالان کارگریسرکوب فعالان کارگری در ایرانسرکوب فعالان کارگری در جمهوری اسلامیسرکوب کارگرانسرکوب کارگران ایرانسرکوب کارگران ایرانیسرکوب کارگران در ایرانشعبه 4دادگاه انقلاب اهوازشعبه چهار دادگاه انقلاب اهوازشعبه4 دادگاه انقلاب اهوازشعبه4دادگاه انقلاب اهوازشعبه۴ دادگاه انقلاب اهوازشعبه۴دادگاه انقلاب اهوازعضویت در گروههای مخالف نظامعضویت در گروههای معاند نظامعضویت در گروههای سلفیعضویت در گروههای غیرقانونی اقدام کننده علیه امنیت کشور

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.