•                  
چهارشنبه , ۱۲ آذر , ۱۳۹۹
چهارشنبه, دسامبر 2

محکومیت ۲ فعال رسانه ای ساکن ماکو به تحمل حبس

0
90

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۹ آبان ماه ۱۳۹۹، شعبه ۱۳ دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان غربی با صدور دادنامه ای یاور سلطانی و فرید محمدنژاد، فعالان رسانه ای را به تحمل حبس تعزیری محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۲۷ مهر ماه ۱۳۹۹، یاور سلطانی خبرنگار و مدیر صفحه اینستاگرامی ماکو تایمز و فرید محمد نژاد مدیر صفحه اینستاگرامی یورت تی وی,، توسط شعبه ۱۳ دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان غربی به ریاست قاضات علی پور و ابراهیمی، از بابت اتهام تحریک و ترغیب افراد به اعمال خشونت آمیز و تجمعات با نشر فیلمی بر اقدامات نژادپرستانه در اینستاگرام، هر یک به تحمل ۴ ماه حبس تعزیری و همچنین ۸ ماه حبس تعلیقی محکوم شدند. این حکم با استناد به ماده ۴۵۰ از قانون مجازات اسلامی که برعدم ضرورت تشکیل جلسه تجدیدنظر با حضور متهم و وکیل مدافع وی تاکید می کند بر علیه این ۲ فعال رسانه ای صادر شد. 

براساس دادنامه صادره توسط شعبه ۱۳ دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان غربی که بدون تشکیل جلسه دادرسی صادر و به متهمان پرونده ابلاغ شد: “اتهام تفهیم شده به این افراد « تحریک و ترغیب افراد به اعمال خشونت آمیز و تجمعات با نشر فیلمی بر اقدامات نژادپرستانه در اینستاگرام » عنوان و هر یک از این افراد از بابت اتهام مذکور به تحمل ۴ ماه حبس تعزیری و ۸ ماه حبس تعلیقی با طول مدت تعلیق ۲ ساله محکوم شدند. 

در تاریخ ۱شهریور ماه ۱۳۹۹, یاور سلطانی خبرنگار و مدیر صفحه اینستاگرامی ماکو تایمز و فرید محمد نژاد مدیر صفحه اینستاگرامی یورت تی وی, توسط شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ شهرستان ماکو با اتهام تحریک و ترغیب افراد به اعمال خشونت آمیز و تجمعات با نشر فیلمی بر اقدامات نژادپرستانه در اینستاگرام هریک به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بودند. 

این ۲ فعال رسانه ای ساکن شهرستان ماکو، در تاریخ ۲۳ تیر ماه ۱۳۹۹, توسط ماموران سازمان اطلاعات سپاه پاسداران در این شهرستان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل و در تاریخ ۲۴ تیر ماه ۱۳۹۹, پس از اتمام بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

مصادیق اتهام تفهیم شده به یاور سلطانی به انتشار ویدئویی در صفحه‌ اینستاگرامی ماکو تایمز از سوی این فعال اینستاگرامی باز می گردد که در آن ضمن اشاره به تظاهرات علیه نژادپرستی در نقاط مختلف جهان بعد از مرگ جورج فلوید و ذکر برچیده شدن مجسمه‌های نژادپرستانه در انگلستان، آمریکا و … ، ابراز امیدواری کرده بود مجسمه برچیده شده ابوالقاسم فردوسی از میدان هفته فلکه سی ماکو دیگر به این میدان بازنگردد و این سخنان توسط مقامات امنیتی قضایی مصداق جرم قلمداد و این فعال رسانه ای از بابت آن به تحمل حبس محکوم شد. 

همچنین دلایل تفهیم اتهام « تحریک و ترغیب افراد به اعمال خشونت آمیز و تجمعات با نشر فیلمی بر اقدامات نژادپرستانه در اینستاگرام » به فرید محمدنژاد، ادمین صفحه اینستاگرامی یورت تی وی هم مربوط به ویدئوی انتقادی بود که این فعال اینستاگرامی در خصوص حکیم ابوالقاسم فردوسی, شاعر معاصر و تاریخی ایران منتشر کرده بود. 

سرکوب فعالان شبکه های اجتماعی, ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید کرده است. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام و محرومیت از دسترسی به وکیل برای متهم ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هافرید محمدنژادفرید محمدنژاد فعال رسانه ایفرید محمدنژاد شهرستان ماکوفریدمحمدنژادفریدمحمدنژاد فعال اینستاگرامیفریدمحمدنژاد شهرستان ماکوفعال اینستاگرامیفعال اینستاگرامی در ایرانفعال اینستاگرامی شهرستان ماکوفعالان فضای مجازیفعالان فضای مجازی در ایرانفعالان مدنی در ایرانقاضی ابراهیمیماکونیروی انتظامی در شهرستان ماکویورت تی وییاور سلطانییاور سلطانی فعال اینستاگرامییاور سلطانی فعال رسانه ای و روزنامه نگاریاور سلطانی شهرستان ماکویاورسلطانیاقدام علیه امنیتی ملیاطلاعات سپاه ماکواطلاعات سپاه شهرستان ماکوبازداشت فعال اینستاگرامیبازداشت فعالان فضای مجازیبازداشت یاور سلطانیبازداشت یاورسلطانیدادگاه کیفری ماکودادگاه تجدید نظردادگاه تجدیدنظردادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان غربیدادگاه تجدیدنظر شهرستان ماکوزندان ماکوزندان مرکزی ماکوزندان شهرستان ماکوزندانی سیاسی زندان ماکوزندانیان سیاسی زندان ماکوسرکوب فعالان فضای مجازیسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب فعالان رسانه ایسرکوب فعالان رسانه ای در ایرانسرکوب روزنامه نگارانسرکوب روزنامه نگاران ایرانسرکوب روزنامه نگاران در ایرانسرکوب روزنامه نگاران در جمهوری اسلامیشهر ماکوشهرماکوشهرستان ماکوشعبه 101 دادگاه کیفری 2 ماکوصدور حکم حبس تعزیری یاور سلطانی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: