•                    
  •                  
دوشنبه , ۰۴ مهر , ۱۴۰۱
دوشنبه, سپتامبر 26

بحران ویروس کرونا: اجبار کارگران خودروساز برای حضور بر سرکار در سایه محرومیت از تجهیزات بهداشتی

0
714

حقوق بشر در ایران – روز پنجشنبه ۲۲ اسفند ماه ۱۳۹۸, با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور و وسعت ابتلای این ویروس مرگ بار که به لحاظ آمار و ارقام تعداد بسیاری از شهروندان را مبتلا کرده و باعث تعطیلی زندگی روزمره شهروندان شده برخی خودرو سازی ها به کارگران شاغل در واحدهای صنعتی و خودروسازی اعلام کردند که به باید تا تاریخ ۲۸ اسفند ماه در سر کار خود حاضر باشند. اعلام حضور کارگران واحدهای خودروسازی در سر کار در حالی صورت می گیرد که این شهروندان از امکانات لازم از قبیل ماسک و مواد ضدعفونی کننده و سایر اقلام پیشگیری از ابتلا به این ویروس محروم هستند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا, روز پنجشنبه ۲۲ اسفند ماه ۱۳۹۸, در پی موج گسترده ابتلای شهروندان به ویروس کرونا مسئولان صنایع خودروسازی ایران خودرو, سایپا و پارس خودرو به کارگران شاغل در قسمتهای مختلف این ۳ واحد خودروسازی بزرگ ایران اعلام کردند که باید تا تاریخ ۲۸ اسفند ماه سالجاری در محل کار خود حاضر باشند. این کارگران در عین حال از دسترسی به امکانات پیشگیری از قبیل ماسک, مواد ضدعفونی کننده و سایر اقلام مورد نیاز محروم هستند و پس از حضور این افراد در محل کار احتمال ابتلای آنها به این ویروس افزایش خواهد یافت. 

براساس اعلام مجتبی حاجی زاده, رئیس اتحادیه کارگران صنعت خودروسازی کشور: “متاسفانه خودروسازی‌ها علی‌رغم درآمدهای فراوان و تبدیل شدن به ثروتمندترین صنعت کشور از امکانات کافی برای مبارزه با بیماری‌های ویروسی مانند کرونا برخوردار نیستند. در این شرایط باید بخش اعظمی از کارگران خود را به مرخصی بفرستند؛ با این حال می‌شنویم که تعدادی از شرکت‌ها همچنان برای سر کار ماندن کارگران، به آنها فشار وارد می‌کنند”.

مجتبی حاجی زاده در در ادامه همچنین گفت: “از مدیران یکی از شرکت‌های قطعه‌سازی خصوصی که چند هزار پرسنل دارد، خواستیم تا در شرایطی که کارگران آن واحد صنعتی نگران از ابتلا به این ویروس هستند آنها را به مرخصی بفرستند اما پاسخ دادند که تا دولت اعلام نکند، کاری انجام نمی‌دهیم و این در حالی است که در شرایطی که کرونا جان صدها نفر را گرفته و هزاران نفر دیگر را راهی بیمارستان کرده عقل سلیم حکم می‌کند که اعمال زور را کنار بگذاریم و سلامت کارگران را تضمین کنیم”.

رئیس اتحادیه کارگران صنعت خودروسازی در ادامه گفت: “این دو صنعت پول‌ساز کشور، باید برای دور بعدی فراگیری ویروس از حالا آماده باشند. آنها با مرخصی فرستادن کارگران خود از حالا و استفاده از فرصت تعطیلات عید نوروز می‌توانند، سالن‌های تولید و کلیه محل عبور و مرور کارگران، کارمندان و مدیران را ضدعفونی کنند و تجهیزات لازم مانند ماسک، الکل، پد ضدعفونی و مایع دستشویی تهیه کنند”.

حاجی زاده همچنین افزود: “برای شرکت‌های خودروسازی و قطعه سازی های بزرگ، خرید چند ۱۰ یا چند صد میلیون تومان وسیله برای ضدعفونی و تجهیز شرکت هزینه چندانی محسوب نمی‌شود با این حال مدیران کت و شلواری این شرکت‌ها که تخصص چندانی در زمینه بهداشت فردی و حرفه‌ی ندارند، تن به انجام این موارد نمی‌دهند”.

حاجی‌زاده با بیان اینکه سرویس‌هایی هم که کارگران این شرکت‌ها را جا به جا می‌کنند، باید گندزدایی و ضدعفونی شوند گفت: “این در شرایطی است که شرکت‌هایی که به عنوان پیمانکار، کار سرویس‌ها را انجام می‌دهند تن به این کار نمی‌دهند با این استدلال که شرکت‌های خودروسازی طلب ما را پرداخت نکرده‌اند و ما پولی در بساط نداریم”.

رئیس اتحادیه کارگران صنعت خودروسازی کشور در پایان افزود: “در روزهای گذشته اخباری در مورد ابتلا تعدادی از کارگران خودروسازی‌ها نظیر ایران خودرو به کرونا شنیده‌ام که متاسفانه این شرکت‌ها پاسخگو نیستند و اطلاع‌رسانی هم نمی‌کنند”.

همچنین وزارت بهداشت ایران از روز ۳ اسفند با انتشار آمار روزانه موارد ابتلا و مرگ را آغاز کرد. اطلاعاتی در مورد موارد احتمالی در روزهای قبل وجود ندارد. همچنین تردیدهایی درباره دقیق بودن آمارهای اعلام شده مطرح شده است. از جمله از سوی نماینده قم در مجلس ایران. با این حال تنها آمار رسمی داده‌های وزارت بهداشت ایران است.

دسترسی افراد به امکانات پزشکی و بهداشتی از جمله موارد مورد تاکید در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر می باشد و بر محق بودن افراد بر تامین اجتماعی مناسب به لحاظ؛ بهداشت, درمان, خوراک, مسکن, پوشاک و برخورداری از خدمات حمایتی اجتماعی در مواقع بیکاری ، بیماری ، نقص اعضا ، بیوگی ، پیری یا در تمام موارد دیگری که به علل خارج از اراده انسان ، وسایل امرار معاش او از بین رفته باشد از شرایط آبرومندانه زندگی برخوردار شود اما برخوردهای قهرآمیز ارگانهای امنیتی و قضائی با کارگران ایران و بیان اتهامات امنیتی بر خواسته های این افراد مصداق بارز نقض حقوق بشر نیز می باشد. 

برچسب هاکارگران ایرانصنایع خودروسازیشرکت خودروسازیجامعه کارگری در ایرانکرونابیماری کرونا در ایرانویروس کرونا در کارخانه جات ایرانبهداشت و محیط زیستشرکتهای خصوصیخودروسازکارگران ایرانیشیوع بیماری کرونا در ایرانبیماران کرونا در ایرانبهداشتشرکت سایپاصنعت خودروسازیخودروسازی در ایرانخودروسازی سایپاکرونا ویروسآزمایش کرونا در ایرانبهداشت و درمانشرکت پارس خودروصنعت خودروسازی در ایرانسرکوب کارگران ایرانجامعه کارگری ایرانویروس کرونا در ایرانبیماران مبتلا به کرونا در ایرانخودروشرکت سایپا در ایرانجامعه کارگران ایراناخبار سرکوب شهروندان در ایرانبیماری کرونابهداشت زندانیانشرکتهای دولتی در ایرانخودروسازیشرکتهای خودروسازیشرکت صنعت خودرو آذربایجانمطالبات کارگران ایرانکرونا در ایرانکرونا در کارخانهسرکوب شهروندان در ایرانشرکت ایران خودروشرکت رامک خودروجامعه کارگران در ایرانجامعه کارگرانکرونا ویروس در ایرانشرکت خودروسازی در ایرانجامعه کارگریشرکت رامش خودروشرکت عظیم خودروخودروسازی آذیکوگروه خودروسازی سایپاقرنطینه بیماران کرونا در ایرانخودروسازان ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.