چهارشنبه , ۱۵ آذر , ۱۴۰۲
چهارشنبه, دسامبر 6

بحران ویروس کرونا: کمبود اقلام بهداشتی و ضدعفونی کننده در قزوین

0
756

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۱۵ اسفند ماه ۱۳۹۸,  با توجه به وسعت شیوع ویروس کرونا در استان قزوین مراکز درمانی این استان که برای درمان ویروس مرگ بار در نظر گرفته شده با کمبود دارو و اقلام درمانی و ضدعفونی کننده مواجه هستند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا, امروز پنجشنبه ۱۵ اسفند ماه ۱۳۹۸, مراکز بهداشتی و درمانی استان قزوین برای مقابله با ویروس کرونا با کمبود ماسک, مواد بهداشتی و ضدعفونی کننده و سایر اقلام مورد نیاز مواجه هستند. همچنین با توجه به همجواری استان قزوین با تهران و سایر استانهای بزرگ کشور درصد ابتلای شهروندان قزوین به ویروس کرونا سیر صعودی به خود گرفته است. 

براساس اعلام حمیده زرآبادی نماینده مردم قزوین، البرز، آبیک در مجلس : “پیگیر کمبودهای درمانی و بهداشتی استان قزوین هستیم تا این موارد را رفع کنیم. استان قزوین به دلیل همجواری با استان‌های تهران، قم و گیلان وضعیت بحرانی دارد و درصد آلودگی افراد به ویروس کرونا در این استان زیاد است”. 

همچنین یکی از مسئولان بیمارستان بوعلی قزوین گفت: “در حوزه درمان با کمبود امکانات و مواد بهداشتی و ضدعفونی کننده مواجه هستیم؛ به طوری که حتی پرسنل بیمارستان به اندازه کافی ماسک ندارند و استان قزوین سهم کمی از محموله های بهداشتی داشته است”. 

حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۱۰ اسفند ماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی با مضمون محرومیت کارگران معدن زغال سنگ طرزه از دسترسی به مواد ضد عفونی کننده و ماسک, عدم دسترسی شهروندان به مواد ضد عفونی کننده را اطلاع رسانی کرده بود. 

در توضیحات بیشتر در مورد شیوع ویروس کرونا در ایران لازم به ذکر است؛ این ویروس, به شدت در حال سرایت به انسانهاست و موجی از نگرانی را در ایران پس از گذشت ۳هفته از ورود این بیماری در کشور و اعلام دیر هنگام مسئولان وزارت بهداشت تا ظهر امروز پنجشنبه ۱۵اسفند ماه ۱۳۹۸, بیش از ۳۵۱۳ نفر به این بیماری مبتلا شدند و همچنین ۱۰۷ نفر هم در اثر این بیماری جان خود را از دست دادند و ۷۳۹ نفر هم بهبود یافته از این بیماری بودند که به نسبت سایر کشورهای دیگر که در حال مبارزه با این بیماری هستند بوجود آورده است.

همچنین وزارت بهداشت ایران از روز ۳ اسفند با انتشار آمار روزانه موارد ابتلا و مرگ را آغاز کرد. اطلاعاتی در مورد موارد احتمالی در روزهای قبل وجود ندارد. همچنین تردیدهایی درباره دقیق بودن آمارهای اعلام شده مطرح شده است. از جمله از سوی نماینده قم در مجلس ایران. با این حال تنها آمار رسمی داده‌های وزارت بهداشت ایران است.

روز سه شنبه ۶ بهمن ماه ۱۳۹۸, احمد امیرآبادی فراهانی, نماینده مردم قم در مجلس اعلام کرد در حوزه انتخابیه وی یعنی شهر قم که کانون شیوع این بیماری بوده از نظر شیوع ویروس کرونا وضعیت خوبی ندارد و عملکرد دولت و دستگاههای اجرائی در کنترل این ویروس ناموفق بوده و پس از اعلام جان باختن ۵۰ نفر از شهروندان قم که در اثر بیماری کرونا از آمار جدیدِ مرگ و میر کرونا در این استان که بنا بر تائید مسئولان وزارت بهداشت و درمان مرکز شیوع این بیماری در ایران بوده خبر داد و این نماینده مجلس در ادامه هم تاکید کرد که متاسفانه ۳ هفته پس از ورود این ویروس به کشور موضوع از طرف وزارت بهداشت و مسئولان اعلام عمومی شد.

دسترسی افراد به امکانات پزشکی و بهداشتی از جمله موارد مورد تاکید در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر می باشد و بر محق بودن افراد بر تامین اجتماعی مناسب به لحاظ؛ بهداشت, درمان, خوراک, مسکن, پوشاک و برخورداری از خدمات حمایتی اجتماعی در مواقع بیکاری ، بیماری ، نقص اعضا ، بیوگی ، پیری یا در تمام موارد دیگری که به علل خارج از اراده انسان ، وسایل امرار معاش او از بین رفته باشد از شرایط آبرومندانه زندگی برخوردار شود اما برخوردهای قهرآمیز ارگانهای امنیتی و قضائی با کارگران ایران و بیان اتهامات امنیتی بر خواسته های این افراد مصداق بارز نقض حقوق بشر نیز می باشد. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d