•                    
  •                  
جمعه , ۱۵ مهر , ۱۴۰۱
جمعه, اکتبر 7

بحران ویروس کرونا: نافرمانی مدنی زندانیان بند ۱۵ زندان مرکزی ارومیه

0
592

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۱۵ اسفند ماه ۱۳۹۸, زندانیان محبوس در بند ۱۵ زندان مرکزی ارومیه در اعتراض به محرومیت از اعطای مرخصی از دریافت غذای وعده ظهر خودداری کردند. با توجه به شیوع ویروس کرونا و افزایش سطح ابتلای افراد به این بیماری در ایران زندانیان محبوس در زندان ارومیه از جمله افرادی هستند که معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از شبکه حقوق بشر کردستان, امروز پنجشنبه ۱۵ اسفند ماه ۱۳۹۸, زندانیان محبوس در بند ۱۵ زندان مرکزی ارومیه که جمعیتی بالغ بر ۴۶۰ نفر با جرائم غیر سیاسی از قبیل مواد مخدر  هستند در اعتراض به محرومیت از حق اعطای مرخصی با توجه به شیوع ویروس کرونا که در صورت ابتلا می تواند زمینه فاجعه انسانی را در این زندان رقم بزند از تحویل گرفتن غذای امروز خودداری کردند. عدم وجود امکانات لازم در بهداری زندان مرکز ارومیه و فقدان دارو برای درمان انواع بیماریها و عدم دسترسی زندانیان به مواد ضدعفونی کننده برای ویروس ذایی لوازم و اسباب شخصی از جمله مواردی است که می تواند درصد افزایش ابتلا به ویروس کرونا را در بین زندانیان این زندان بیش از پیش افزایش دهد. 

به نقل از یک منبع مطلع ضمن اعلام این خبر گفت: “به دنبال افزایش نگرانی‌ها در خصوص شیوع بیماری کرونا در زندان‌های ایران و دستور قوه قضایی مبنی بر اعطای مرخصی به زندانیان، مسئولین زندان مرکزی ارومیه در این خصوص تعلل می‌کنند و این سبب بروز اعتراضاتی در سطح این زندان شده است. در راستای این اعتراضات ظهر امروز زندانیان محبوس در بند ۱۵، بند جرائم مواد مخدری از تحویل غذای زندان امتناع کرده‌اند”. 

این منبع مطلع همچنین افزود: “برای ۴۶۰ زندانی محبوس در این بند تنها ۱۵۰ تخت خواب وجود دارد، از همین رو بیش از دو سوم زندانی‌ها در کف اتاق و راهروهای این بند می‌خوابند. همچنین ازدحام بیش از اندازه، نبود امکانات بهداشتی، احتمال شیوع ویروس کرونا و عدم اعطای مرخصی به زندانیان موجب نگرانی زندانیان محبوس در این بند شده است”. 

این منبع در ادامه گفت: “روز گذشته یک تیم پزشکی به زندان ارومیه مراجعه کردند و با دستگاه‌های تب سنج از زندانیان آزمایش گرفتند اما پس از چند ساعت به دلیل تمام شدن باتری دستگاه‌ها انجام آزمایش از زندانیان متوقف شد و این افراد معاینه زندانیان را نیمه کاره رها کردند”. 

لازم به ذکر است, وسعت شیوع ویروس کرونا در ایران به حدی شدید است که در زندان مرکزی ارومیه در تاریخ ۹ اسفند ماه ۱۳۹۸, فریق محمودی, زندانی متهم به جرائم موادمخدر, که از چندی پیش در پی تشدید بیماری آسم و ناراحتی قلبی رنج می برد و در لحظات پایانی به بیمارستان اعزام شده بود جان خود را از دست داد.

در توضیحات بیشتر در مورد شیوع ویروس کرونا در ایران لازم به ذکر است؛ این ویروس, به شدت در حال سرایت به انسانهاست و موجی از نگرانی را در ایران پس از گذشت ۳هفته از ورود این بیماری در کشور و اعلام دیر هنگام مسئولان وزارت بهداشت تا ظهر امروز پنجشنبه ۱۵اسفند ماه ۱۳۹۸, بیش از ۳۵۱۳ نفر به این بیماری مبتلا شدند و همچنین ۱۰۷ نفر هم در اثر این بیماری جان خود را از دست دادند و ۷۳۹ نفر هم بهبود یافته از این بیماری بودند که به نسبت سایر کشورهای دیگر که در حال مبارزه با این بیماری هستند بوجود آورده است.

لازم به ذکر است, در تاریخ ۷ اسفند ماه ۱۳۹۸, خانواده های ۲۴ نفر از زندانیان سیاسی محبوس در زندانهای تهران بزرگ, زندان اوین و زندان رجائی شهر کرج در نامه ای سرگشاده به ابراهیم رئیسی از وی خواستند برای پیشگیری از فاجعه انسانی که شیوع ویروس کرونا می تواند برای هر انسانی داشته باشد خواهان آزادی یا اعطای مرخصی به زندانیان شدند. در این نامه خطاب به ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه آمده است “زندانیان به خاطر عدم برخورداری از امکانات بهداشتی و درمانی مناسب و قابل قبول و به دلیل زندگی جمعی و تنگاتنگ به شدت در معرض خطر ابتلا به این ویروس هستند”.

زندانیان سیاسی و عقیدتی در زندانهای کشور, علیرغم بخشنامه رئیس قوه قضاییه مبنی بر اعطای مرخصی به زندانیان با محکومیت زیر ۵ سال، کماکان از اعزام به مرخصی محروم هستند.

همچنین وزارت بهداشت ایران از روز ۳ اسفند با انتشار آمار روزانه موارد ابتلا و مرگ را آغاز کرد. اطلاعاتی در مورد موارد احتمالی در روزهای قبل وجود ندارد. همچنین تردیدهایی درباره دقیق بودن آمارهای اعلام شده مطرح شده است. از جمله از سوی نماینده قم در مجلس ایران. با این حال تنها آمار رسمی داده‌های وزارت بهداشت ایران است.

روز سه شنبه ۶ بهمن ماه ۱۳۹۸, احمد امیرآبادی فراهانی, نماینده مردم قم در مجلس اعلام کرد در حوزه انتخابیه وی یعنی شهر قم که کانون شیوع این بیماری بوده از نظر شیوع ویروس کرونا وضعیت خوبی ندارد و عملکرد دولت و دستگاههای اجرائی در کنترل این ویروس ناموفق بوده و پس از اعلام جان باختن ۵۰ نفر از شهروندان قم که در اثر بیماری کرونا از آمار جدیدِ مرگ و میر کرونا در این استان که بنا بر تائید مسئولان وزارت بهداشت و درمان مرکز شیوع این بیماری در ایران بوده خبر داد و این نماینده مجلس در ادامه هم تاکید کرد که متاسفانه ۳ هفته پس از ورود این ویروس به کشور موضوع از طرف وزارت بهداشت و مسئولان اعلام عمومی شد.

زندانیان سیاسی  در زندانهای ایران با کلکسیونی از موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند و از سوی دیگر پرونده سازی های پی در پی برای آنها از جمله مواردی است که مستند و مشهود است.  اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

برچسب هازندان مرکزی ارومیهمرخصی استعلاجیحق درمان زندانیان در ایرانکروناقرنطینه بیماران کرونا در ایرانکرونا در ارومیهنافرمانی مدنیاخبار نقض حقوق بشر در ایرانمرخصی به زندانیشیوع بیماری کرونا در ایرانکروید ۱۹زندانیان مبتلا به کرونامرخصی درمانینافرمانیمرخصی زندانیانکرونا ویروسآلودگی به ویروس کرونااجرای نافرمانی مدنینقض حقوق بشر در ایرانقرنطینه زندان مرکزی ارومیهمرخصی زندانیان سیاسیویروس کرونا در ایرانبیماری کرونا در ایراناعطای مرخصیسرکوب شهروندان در ایراننافرمانی مدنی در زندانهای ایرانبیماری کروناکرونا در زندانهای ایرانبیماری کرونا در زندان مرکزی ارومیهمرخصینافرمانی مدنی در ایراننافرمانی مدنی شهروندان در ایرانکرونا در ایرانابتلا به بیماری کرونازندان مرکزی ارومیه کرونامرخصی زندانیحقوق بشر حقوق شهروندینافرمانی مدنی شهروندانشیوع ویروس کروناویروس کرونا در زندانهای ایرانحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی در ایرانبند ۱۵ زندان مرکزی ارومیهویروس کروناکرونا ویروس در ایرانبیماری کرونا در زندانهای ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.