•                  
یک شنبه , ۳۰ شهریور , ۱۳۹۹
یکشنبه, سپتامبر 20

میترا بدرنژاد زهدی, شهروند بهائی ساکن اهواز از زندان آزاد شد

0
380

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۱۵ اسفند ماه ۱۳۹۸, میترا بدرنژاد زهدی, شهروند بهائی محبوس در زندان سپیدار اهواز آزاد شد. این شهروند بهائی از سوی دادگاه تجدید نظر استان خوزستان به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بود که پس از اتمام دوران حبس خود از این زندان آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز پنجشنبه ۱۵ اسفند ماه ۱۳۹۸, میترا بدرنژاد زهدی, شهروند بهائی ساکن اهواز و محبوس در زندان سپیدار این شهرستان پس از اتمام دوران محکومیت حبس ۱ ساله خود از این زندان آزاد شد. این شهروند بهائی از بابت اتهامات “اقدام علیه امنیت ملی” و “عضویت در گروههای معاند نظام” مرتبط با فعالیتهای شهروندان بهائی در ایران, توسط دادگاه تجدیدنظر استان خوزستان در مجموع به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. 

لازم به ذکر است, این شهروند بهائی در تاریخ ۲ دی ماه ۱۳۹۸, به مرخصی ۱۰ روزه اعزام شده بود و پس از اتمام دوران مرخصی در تاریخ ۱۲ دی ماه سالجاری جهت سپری کردن باقی مانده دوران محکومیت حبس خود به زندان سپیدار بازگشته بود. 

میترا بدرنژاد زهدی, در تاریخ ۳۰ شهریور ماه ۱۳۹۸, با توجه ابلاغ حکم صادره از سوی دادگاه تجدید نظر استان خوزستان جهت سپری کردن دوران محکومیت حبس ۱ ساله خود پس از بازداشت به بند زنان زندان سپیدار اهواز منتقل شده بود. 

این شهروند بهائی, در تاریخ ۲۶ شهریور ماه ۱۳۹۸, حکمی از سوی دادگاه تجدید نظر استان خوزستان در مجموع به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم  شده بود. 

بدرنژاد زهدی,  در مرحله بدوی توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب اهواز به ریاست “قاضی زارع” به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. حکم صادره بر علیه این شهروند بهائی در مرحله تجدیدنظرخواهی طی روزهای گذشته به وی ابلاغ شده بود. 

این شهروند بهائی, پس از تحمل ۵۳ روز سلول انفرادی و اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه انقلاب اهواز و تفهیم اتهام در تاریخ ۲۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸, با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۲۵۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

“میترا بدر نژاد زهدی”, از شهروندان بهائی ساکن اهواز, در تاریخ ۱۲ اسفند ۱۳۹۶ توسط ماموران اداره اطلاعات این شهرستان پس از تفتیش منزل و ضبط وسائل شخصی از قبیل لپ‌تاپ و تعدادی کتاب بازداشت شد و پس از انتقال به بازداشتگاه اداره اطلاعات اهواز سپری کردن مدت زمان طولانی که در بلاتکلیفی مورد بازجوئی قرار گرفت. ماموران امنیتی در زمان بازداشت “میترا بدرنژاد” به وی گفته بودند که حکم بازداشت وی توسط دادگاه انقلاب اهواز صادر شده است. 

شهروندان بهائی با استناد به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی از جمله پیروان ادیان بدون حقوق شهروندی در ایران محسوب می‌شوند. سرکوب این شهروندان در غالب: پلمپ محل کسب, محرومیت از حق تحصیل از مدرسه ابتدائی تا مدارج عالی, تخریب قبرستانها و همچنین دیگر مکانهای مقدس آنها و محرومیتهای گسترده دیگر که این شهروندان با آن دست و پنجه نرم میکند را در بر می‌گیرد.

 سرکوب بهائیان ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد.

همچنین برخورداری شهروندان از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف از جمله موارد مورد تاکید در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

همچنین بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

 در ماده ۵ قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هافعالیت بهاییان ایرانمیترامیترا بدر نژادمیترا بدر نژاد زهدیمیترا بدرنژادمیترا بدرنژاد زهدیمیترابدرنژادمیترابدرنژادزهدیمحرومیت از تحصیل بهاییان ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی بهاییان ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی بهائیان ایراننقض حقوق بهاییان ایراننقض حقوق بهائیان ایراننقض حقوق بشر بهاییان ایراننقض حقوق شهروندی بهاییان ایراننقض حقوق شهروندی بهائیان ایرانپلمپ محل کسب بهائیان ایرانپیروان آیین بهاییپیروان آیین بهایی در ایرانپیروان آیین بهائیپیروان آیین بهائی در ایرانپیروان آئین بهاییپیروان آئین بهائیپیروان آئین بهائی در ایرانپیروان ایین بهاییپیروان بهاییپیروان بهاییت در ایرانپیروان بهائیپیروان بهائیان در ایرانپیروان بهائیت در ایرانپیروان سایر ادیانپیروان سایر ادیان در ایرانآئین بهاییآئین بهائیاقلیت بهاییاقلیت بهایی ایراناقلیت بهایی در ایراناقلیت بهائیاقلیت بهائی ایراناقلیت بهائی در ایراناقلیتهای مذهبیاقلیتهای مذهبی در ایراناقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیبند زنان زندان سپیدار اهوازبهاییانبهاییان اهوازبهاییان ایرانبهاییان در ایرانبهاییان زندانیبهائیبهائیانبهائیان اهوازبهائیان ایرانبهائیان اصفهانبهائیان خوزستانبهائیان در ایرانبهائیان زندانیتفتیش منزل بهاییان ایرانتهدید بهائیان ایرانتبعیض علیه بهائیان ایرانجامع بهائیان ایرانجامعه بهاییان ایرانجامعه بهائیان ایرانحقوق بهاییان ایرانحقوق بشر بهائیان ایرانحقوق شهروند بهاییان ایرانحقوق شهروندی بهاییان ایرانحقوق شهروندی بهائیان ایرانرهبران جامعه بهائیان ایرانزندان سپیدارزندان سپیدار اهواززندان شیبانزندان شیبان اهواززندان شیبان اهواز در ایرانزندانی بهاییزندانی بهائیزندانیان بهاییزندانیان بهایی در ایرانزندانیان بهائی در ایرانسرکوب گسترده شهروندان بهائیسرکوب پیروان آیین بهائیسرکوب پیروان آئین بهایی در ایرانسرکوب پیروان آئین بهائیسرکوب پیروان آئین بهائی در ایرانسرکوب پیروان بهائیت در ایرانسرکوب اقلیت بهائی در ایرانسرکوب بهاییان ایرانسرکوب بهاییان در ایرانسرکوب بهائیانسرکوب بهائیان ایرانسرکوب بهائیان در ایرانسرکوب بهائیان در جمهوری اسلامیسرکوب جامعه بهائیسرکوب جامعه بهائی ایرانسرکوب جامعه بهائی در ایرانسرکوب جامعه بهائیان ایرانسرکوب جامعه بهائیان در ایرانسرکوب شهورندان بهائیسرکوب شهروندام بهائیسرکوب شهروندان بهائیسرکوب شهروندان بهائی ایرانسرکوب شهروندان بهائی در ایارنسرکوب شهروندان بهائی در ایرانسرکوب شهروندان بهائی در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان بهائی دریران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: