•                    
  •                  
دوشنبه , ۱۰ بهمن , ۱۴۰۱
دوشنبه, ژانویه 30

اعتصاب غذای مهدی کوخیان, فعال مدنی در بازداشتگاه اداره اطلاعات شهرستان ملکان

0
892

امروز سه شنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۸, مهدی کوخیان، فعال ملی مدنی و مدیر کانال تلگرامی”شهر خبر ملکان” که روز دوشنبه ۱۹ فرودین ماه توسط نیروهای اداره اطلاعات شهرستان ملکان بازداشت شده بود، دست به اعتصاب غذا زده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، مهدی کوخیان, فعال ملی مدنی و مدیر کانال تلگرامی ” شهر خبر ملکان” امروز سه‌شنبه ۲۰ فروردین‌ماه ۱۳۹۸ طی تماسی با خانواده خود از اعتصاب غذای خود خبر داده است. 

یک منبع نزدیک به این فعال ملی مدنی در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن تائید خبر فوق گفت؛ بازداشت مهدی کوخیان مرتبط  با دخالت سلمان خدادادی، نماینده مردم ملکان در مجلس که در سال ۱۳۹۷در پرونده مرگ مشکوک “زهرا نویدپور” خبرساز شده بود صورت گرفته است ولی هنوز به طور قطع مشخص نیست چه داستانی پشت این بازداشت نهفته است و خانواده این فعال مدنی هنوز از دلایل بازداشت وی اطلاعی ندارند.

لازم به توضیح است که مهدی کوخیان که پیشتر چندین بار توسط سلمان خدادادی، نماینده ملکان در مجلس تهدید شده بود، روز دوشنبه مورخ ۱۹ فروردین ماه ۱۳۹۸ توسط نیروهای اداره اطلاعات این شهر بشدت مورد ضرب و شتم قرار گفته بود بطوریکه وی از ناحیه سر زخمی شده بود سپس بازداشت و به بازداشتگاه این ارگان امنیتی منتقل شده است.

این فعال ملی مدنی در دی ماه سال ۱۳۹۵ با شکایت “فرهاد نریمانپور”، شهردار  و “پیمان محمدپور” دادستان شهرستان ملکان توسط پلیس فتای مراغه در شهر محل سکونت خود در شهرستان ملکان بازداشت شده بود.

همچنین  این فعال ملی مدنی  از همان روز بازداشت در بازداشتگاه اطلاعات نیروی انتظامی دست به اعتصاب غذا زد و سپس در تداوم اعتصاب غذای خشک به زندان شهرستان مراغه منتقل شد. او در زندان نیز در واکنش به بازداشت غیرقانونی خود با دوختن لب‌هایش دست به اعتراض زد. مدت ۲۸ روز را با همین وضعیت در بازداشتگاه اطلاعات سپاه پاسداران تبریز تحت بازجویی دوباره بسر برد. وی نهایتا در تاریخ ۲۳ بهمن ۱۳۹۵ با قرار وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت آزاد شد.

مهدی کوخیان, سرانجام در اسفندماه ۱۳۹۶ توسط شعبه اول دادگاه انقلاب مراغه به ریاست مهدی داورنیا از بابت اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به نفع سازمان ها، گروه ها و شبکه های مخالف نظام” به تحمل ۱۸ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

همچنین سرکوب فعالان مدنی در ایران ناقض اصل آزادی بیان است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی جقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید شده است. همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله مواردی است که در ماده ۲ قانون آئین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲ میباشد که بر تضمین حقوق طرفین تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.