•                    
  •                  
پنج شنبه , ۱۴ مهر , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, اکتبر 6

سعید ملک پور, زندانی سیاسی ۲ تابعیتی به کانادا بازگشت / ویدئو

0
685

حقوق بشر در ایران –سعید ملک پور”, زندانی سیاسی ۲ تابعیتی که به مدت ۱۱ سال در بند ۷ زندان اوین در حال تحمل محکومیت حبس ابد خود بود پس از اعزام به مرخصی ۳ روزه با تودیع قرار وثیقه ای بسیار سنگین, از ایران خارج و پس از عزیمت به ترکیه به کانادا بازگشت. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز شنبه ۱۲ مردادماه ۱۳۹۸, “سعید ملک پور”, زندانی سیاسی ۲ تابعیتی که چندی پیش با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۱ و ۵۰۰ میلیارد تومان به مرخصی ۳ روزه اعزام شده بود پس از عزیمت به کشور ترکیه به کانادا بازگشت. اعزام به مرخصی سعید ملک پور درحالی صورت گرفت که این زندانی سیاسی در طی ۱۱ سال اخیر با حکم اعدام مواجه شده بود و سپس با ۱ درجه تخفیف حکم وی از اعدام به حبس ابد تقلیل پیدا کرده بود. 

بنقل از یک منبع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ شهروند ۲ تابعیتی ایرانی – کانادائی در حالی به مرخصی پس از تحمل ۱۱ سال حبس از مجموع محکومیت حبس ابد خود اعزام شده بود که مبلغ وثیقه تودیع شده برای اعطای مرخصی ۳ روزه به این زندانی سیاسی, معادل ۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان توسط مراجع قضائی ایران تعیین شده بود که با توجه به خروج سعید ملک پور از کشور مبلغ وثیقع فوق به اجرا گذاشته میشود. 

این منبع مطلع همچنین گفت؛ این زندانی سیاسی پس از اعطای مرخصی ۳ روزه از ایران خارج شد و پس از ورود به کشور ترکیه سریعا به کشور کانادا که از قبل شهروندی دائم آن کشور را داشت پرواز کرد و در حال حاضر در آن کشور بسر می برد. 

لازم به ذکر است, مریم ملک پور, خواهر این زندانی سیاسی هم با انتشار ریکوردی کوتاه از ورود برادرش “سعید ملک پور” به خاک کانادا اطلاع رسانی کرده و در متنی که پیوست آن منتشر کرده ضمن اتمام کابوس حبس “سعید ملک پور”, از “جاستین تردو” نخست وزیر این کشور بدلیل تلاشهای صورت گرفته برای ورود سعید ملک پور به خاک کانادا قدردانی کرده است. 

“سعید ملک‌پور”, شهروند ایرانی مقیم کانادا در مهرماه ۱۳۸۷ در زمان سفر به ایران برای ملاقات با خانواده دستگیر شد و از سوی بخش سایبری سپاه پاسداران به مدیریت سایت‌های پورنوگرافی فارسی‌زبان متهم شد.

تبلیغ علیه نظام، توهین به مقدسات، توهین به رهبری، توهین به رئیس جمهور، ارتباط با گروه‌های معاند نظام و فساد فی الارض از جمله اتهامات دیگری بود که سعید ملک‌پور از بابت آنها مورد تفهیم اتهام قرار گرفته بود. 

در اسفند ماه سال ۱۳۸۸ نامه‌ای از سعید ملک پور منتشر شد. او در این نامه شرح داد که بدون مشاهده حکم و کارت شناسایی در میدان ونک به زور بازداشت شد و بعد از آن بلافاصله به بهانه بازجوئی تحت شکنجه و آزار جسمی قرار گرفته است و همچنین در همان روز اول وادار شده که اوراقی را بدون خواندن امضا کند!

در بخش دیگری از نامه سعید ملک پور وی به به این نکته اشاره کرد که؛ از زمان بازداشت به مدت ۳۲۰ روز در سلول انفرادی، بدون ملاقات و بدون دسترسی به کتاب و روزنامه به سر برد و تنها یک جلد قرآن، یک مهر و یک بطری آب در اختیار داشته است و در تمام این مدت تحت فشار و شکنجه قرار گرفته بود. پدر سعید ملک پور در آخرین روزهای اسفند ۱۳۸۷ فوت کرد ولی حدود ۴۰ روز بعد در یک تماس تلفنی ۵ دقیقه‌ای از این امر مطلع شد و بازجو پس از مشاهده ضجه و زاری او در پای تلفن به مسخره کردن او پرداخته بود و قهقه سر داده بود!

ملک پور در بخش دیگری از آن نامه نوشته بود حساب‌های کارت اعتباری و پی‌پال او مورد سوء استفاده قرار گرفتند و بازجویان با اعمال فشارهای روحی وروانی شدید و نیز طرح این مسئله که فیلم‌های مصاحبه برای دریافت بودجه پروژه گرداب است و وعده آزادی با وثیقه او را راضی به اعتراف تلویزیونی کرده‌اند و پخش این اعترافات بدون پوشش صورت و در فاصله روز سوم تا هفتم درگذشت پدرش ضربه سختی به خانواده او وارد آورده است.

با آغاز روند دادرسی و ارجاع پرونده سعید ملک پور به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست “محمدمقیسه” سعید ملک پور از بابت اتهامات مذکور بابت مذکور به تحمل ۷ سال و نیم حبس تعزیری و سپس اعدام  محکوم شده بود. 

پس اعتراض سعید ملک پور با وکالت محمود علیزاده طباطبائی به رای صادره از سوی دادگاه بدوی و ارجاع پرونده دیوان عالی کشور پرونده این فعال سایبری مورد بازبینی مجدد از سوی قضات دیوان عالی کشور قرار گرفت. 

 حکم صادره توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “محمد مقیسه” در دی ماه ۱۳۹۰ توسط دیوان عالی کشور تأیید شد و در تاریخ ۲۷ بهمن ۱۳۹۰، برای اجرای احکام ارسال شد ولی بعدا با یک درجه تخفیف حکم اعدام به حبس ابد تبدیل شد.

در تاریخ ۲۰ دی ماه ۱۳۹۵, مریم ملک پور, خواهر این زندانی سیاسی و فعال سایبری با انتشار نامه ای شرح جزئیات آنچه که از مان بازداشت تا سال ۱۳۹۵ بر برادرش سعید ملک پور گذشته بود را منتشر کرد. 

مریم ملک پور در بخشی از این نامه نوشته بود؛ سعید از سال ۱۳۹۲ در بند ۸ زندان اوین زندانی است. تا ۲ سال پیش با اینکه در حال گذراندن محکومیت خود بود و باید به بند عمومی منتقل می‌شد، اما در بند ۲ الف سپاه زندانی بود. نزدیک به ۲ سال اول بازداشت در سلول‌های انفرادی بود. یک سال به بند ۳۵۰ منتقل شد اما د دوباره به سوئیت‌های دو نفره بند ۲ الف منتقل کردند و سه سال آنجا بود. نه ملاقات داشت و نه تلفن. وضعیت خیلی بدی بود که هر موقع بازجو اراده می کرد زنگ می زد و می‌گفت می‌توانیم ملاقات کنیم و هرموقع هم نمی‌خواست ما از سعید بی خبر می‌ماندیم. سال اول که او را به بند ۸ منتقل کردند هم اجازه ملاقات نمی‌دادند. برای هربار ملاقات کلی نامه نگاری و پیگیری می‌گردیم که بعد دو ماه مثلا ملاقات می‌دادند. می‌گفتند زندانی امنیتی است و نمی‌شود. سال دوم ولی مادرم اینقدر پی گیری کرد به این دفتر و آن دفتر رفت و نامه نوشت که الان ملاقات‌هایش مثل بقیه زندانیان شده تلفن هم می‌تواند بزند و گاهی هم با من تماس می‌گیرد.

زندانیان سیاسی در زندانهای ایران با کلکسیونی از  موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون و عدم برخورداری آنها از حقوق شهروندیشان در درمان بیماریها و آسیبهای جسمی که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئاله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

در تاریخ ۱۹ تیرماه ۱۳۹۸, هشت تن از گزارشگران ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد, با انتشار بیانیه ای نسبت به تداوم محرومیت از حق درمان و اعزام به مراکز درمانی بازداشت شدگان عقیدتی و سیاسی در زندانهای ایران ابراز نگرانی کردند. در قسمت دیگری از این بیانیه به شرایط غیر ایمن و غیر بهداشتی زندانهای ایران اشاره شده که همین امر باعث گسترش انواع بیماریها در بین زندانیان شده است. 

مجموعه اتهامات منتسبه بر سعید ملک پور, فعال سایبری و شهروند ۲ تابعیتی ایرانی کانادائی, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و عقیده میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

سعید ملک‌پور, فعال سایبری, دارای مدرک  کارشناسی در رشته متالورژی از دانشگاه صنعتی شریف میباشد.  او سابقه کار در شرکت ایران خودرو و مرکز تحقیقات رازی را دارد و مدتی نیز بازرس شرکت گرمافلز بود. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.