•                    
  •                  
پنج شنبه , ۲۰ بهمن , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, فوریه 9

احضار محبوبه فرحزادی, فعال صنفی فرهنگیان به دادسرای امنیت تهران

0
1839

حقوق بشر در ایران – طی روزهای اخیر, “محبوبه فرحزادی”, معلم بازنشسته و فعال صنفی فرهنگیان, ساکن تهران, با توجه به احضاریه کتبی دریافتی به شعبه ۲ بازپرسی, دادسرای امنیت تهران احضار شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کانال تلگرامی فعالان صنفی معلمان ایران, “محبوبه فرحزادی”, معلم بازنشسته و فعال صنفی فرهنگیان, با توجه به ابلاغیه کتبی دریافتی به شعبه ۲ بازپرسی دادسرای امنیت تهران « دادسرای مقدس » برای تاریخ رسیدگی شنبه ۱۶ شهریورماه سالجاری احضار شده است. 

براساس این گزارش, در احضاریه صادره توسط شعبه ۲ بازپرسی دادسرای امنیت تهران « دادسرای مقدس » که به تائید “محمد نصیری پور” بازپرس شعبه مذکور رسیده, ذکر شده که جهت دفاع از اتهام منتیب شده به وی در محل آن شعبه دادسرا حاضر شود و می تواند ۱ نفر را بعنوان وکیل دادگستری که وکالت وی را به عهده بگیرد همراه داشته باشد. 

نکته حائز اهمیت در احضاریه صادره عدم درج اتهام یا اتهامات منتسب شده بر محبوبه فرحزادی, فعال صنفی فرهنگیان است. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عالادنه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

سرکوب فعالان صنفی و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری که از جمله قوانین جاری در دادگاههای کیفری ایران میباشد و متهمان سیاسی و امنیتی بر مبنای آن مجموعه قوانین مورد محاکمه قرار میگیریند به صراحت کلام بر اطلاع یافتن متهم از اتهامات منتسبه و همچنین ادله اتهام انتسابی و فراهم آوردن امکانات دفاعی برای متهم در دفاع از خود در زمان محاکمه مورد تاکید قرار گرفته است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.