•                  
چهارشنبه , ۲۹ دی , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, ژانویه 20

میرموسی ضیاگرگری, فعال ملی مدنی ساعاتی پس از بازداشت آزاد شد

0
285

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۴ خرداد ماه ۱۳۹۹, میرموسی ضیاگرگری, فعال ملی مدنی ساکن شهرستان نقده « سولدوز» که پیش تر توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, در ساعات پایانی شنبه ۳ خرداد ماه ۱۳۹۹, میرموسی ضیاگرگری, فعال ملی مدنی ساکن شهرستان نقده ساعاتی پس از بازداشت آزاد شد. این فعال ملی مدنی روز گذشته توسط ماموران اداره اطلاعات نقده بازداشت شده بود. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران: ” دیروز ماموران اداره اطلاعات پس از انتقال میرموسی ضیاگرگری به ستاد خبری اداره اطلاعات برای چندین ساعت وی را تحت بازجوئی و تهدید از بابت عدم برگزاری مراسم سالگرد جانباختگان خرداد ماه ۱۳۸۵ قرار دادند و پس از چند ساعت بازداشت در ساعت ۱۱:۳۰ دقیقه دیشب پس از اخذ تعهد آزاد شد”. 

در تاریخ ۳ خرداد ماه ۱۳۹۹, میرموسی ضیا گرگری, توسط ماموران اداره اطلاعات شهرستان نقده « سولدوز» بازداشت شده بود.

در تاریخ ۱۳ شهریور ماه ۱۳۹۸, میرموسی ضیا گرگری, فعالان ملی مدنی ساکن شهرستان نقده که پیش از آن  توسط شعبه ۱۰۳ دادگاه کیفری ۲ این شهرستان از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” مورد محاکمه قرار گرفته بودن را به تحمل ۱ سال حبس تعزیری از نوع درجه ۸ محکوم کرد.

 اتهام  میرموسی ضیاگرگری, در مراحل بازجوئی “عضویت در تشکیلات گاماج” و همچنین ” تبلیغ علیه نظام از طریق ایراد سخنرانی در مراسم شهدای سولدوز و منزل عباس لسانی” عنوان شده بود که در طی روند بازپرسی ۲ اتهام از پرونده ایشان حذف شد و هر ۲ نفر این افراد فقط از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” مورد محاکمه قرار گرفتند. 

میرموسی ضیاگرگری و سجاد شهیری, دو فعال ملی مدنی, در تاریخ ۱ تیرماه ۱۳۹۸, در هنگام تردد در خیابان توسط ماموران امنیتی شهرستان نقده بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات در ارومیه منتقل شده بودند و پس از ۲۵ روز بازداشت با توجه به تمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه  با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۸۰ میلیون تومان موقتا آزاد شدند. 

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

همچنین سرکوب فعالان مدنی در ایران ناقض اصل آزادی بیان است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید شده است. 

همچنین بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

 

برچسب هافعال آذریفعال آذری ترکفعال آذربایجانیفعال ترکفعال ترک آذریفعال ترک آذربایجانیفعال ترک اذریفعال ترک اذربایجانیفعال ترک زبانفعالان ملی مدنی در شهرستان نقدهفعالان ترکفعالان ترک آذبایجانی در ایرانفعالان ترک آذریفعالان ترک آذری در ایرانفعالان ترک آذربایجانیفعالان ترک آذربایجانی در ایرانفعالان ترک آذربایجانی در جمهوری اسلامیفعالان ترک اذربایجانیفعالان ترک در ایرانفعالان ترک زبان در ایرانمیرموسی ضیا گرگریمیرموسی ضیاگرگریمیرموسی ضیاگرگری فعال ملی مدنیمیرموسی ضیاء گرگرینافرمانی مدنیاداره اطلاعات شهرستان نقدهبازجوییبازجویی در اداره اطلاعاتبازجوئیبازداشت فعالان ترکبازداشت فعالان ترک آذربایجانیبازداشت میرموسی ضیا گرگریبازداشت میرموسی ضاگرگریبازداشت و بی خبریحقوق شهروندی در ایرانسرکوب فعالان ملی مدنیسرکوب فعالان ملی مدنی در ایرانسرکوب فعالان ملی مدنی در جمهوری اسلامیسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب فعالان ترکسرکوب فعالان ترک آذریسرکوب فعالان ترک آذربایجانی در ایرانسرکوب فعالان ترک در ایرانسرکوب فعالان حقوق بشر در ایرانشهرستان نقدهشهرستان سولدوز

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: