•                  
دوشنبه , ۳۱ خرداد , ۱۴۰۰
دوشنبه, ژوئن 21

اسحاق روحی, فعال کارگری جهت اجرای حکم حبس تعزیری بازداشت شد

0
351

حقوق بشر در ایران – روز یکشنبه ۱۳ بهمن ماه ۱۳۹۸, اسحاق روحی, فعال کارگری اهل سنندج که پیش از این از سوی دادگاه تجدید نظر استان کردستان به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بود جهت اجرای حکم حبس خود بازداشت و به زندان سنندج منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از اتحادیه آزاد کارگران ایران؛ روز یکشنبه ۱۳ بهمن ماه ۱۳۹۸, اسحاق روحی, فعال کارگری ساکن سنندج و اهل این شهرستان که پیشتر از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام”, به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بود جهت اجرای حکم حبس خود بازداشت شد. 

لازم به در تاریخ ۳۰ مردادماه ۱۳۹۸, “اسحاق روحی”, فعال کارگری, که پیش از این توسط شعبه ۱ دادگاه  انقلاب شهرستان سنندج مورد محاکمه قرار گرفته بود از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بود که حکم فوق پس از ارجاع پرونده این فعال کارگری به شعبه ۴ دادگاه تجدید نظر استان کردستان عینا مورد تائید قرار گرفت. 

“اسحاق روحی”, در تاریخ ۱۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸, همزمان با روز جهانی کارگر در شهرک “نایسر” سنندج، بدون ارائه حکم قضائی از سوی نیروهای اداره اطلاعات این شهر بازداشت شده بود.

این فعال کارگری و شهروند ساکن سنندج, در تاریخ ۱۲ خردادماه ۱۳۹۸,  با توجه به اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به مراجع قضائی با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان مرکزی سنندج آزاد شد. 

 بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

بازداشت و اعمال فشارهای امنیتی بر فعالان کارگری در ایران در حالی رو به گسترش است که حکومت جمهوری اسلامی همواره نگاهی منفی به این دسته از شهروندان داشته و این افراد را که فقط با هدف احقاق حقوق شهروندی خود در زمینه کارگری فعالیت می کنند را با نسبت دادن به اتهامات امنیتی و توسط قضاتی از پیش توجیح شده با احکام فرمایشی سرکوب و محکوم به حبس می کند.

سرکوب فعالان کارگری در حالی در ایران رو به گسترش است که در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر که ایران از امضائ کنندگان این سند معتبر بین المللی می باشد بر محق بودن افراد بر تامین اجتماعی مناسب به لحاظ؛ خوراک, مسکن, پوشاک و برخورداری از خدمات حمایتی اجتماعی در مواقع بیکاری ، بیماری ، نقص اعضا ، بیوگی ، پیری یا در تمام موارد دیگری که به علل خارج از اراده انسان ، وسایل امرار معاش او از بین رفته باشد از شرایط آبرومندانه زندگی برخوردار شود اما برخوردهای قهرآمیز ارگانهای امنیتی و قضائی با کارگران ایران و بیان اتهامات امنیتی بر خواسته های این افراد مصداق بارز نقض حقوق بشر نیز می باشد. 

برچسب هافعال کارگریفعالیت تبلیغی علیه نظامفعالان کارگریفعالان کارگری در ایراننقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندی در ایراننافرمانی فعالان مدنی در ایراننافرمانی مدنینافرمانی مدنی شهروندان در ایرانکارگر قراردادیکارگران قراردادیکارگران قراردادی در ایرانکارگران ایرانکارگران ایرانیکارگران در ایراناتهام تبلیغ علیه نظاماجرای حکم حبساجرای حکم حبس تعزیریاستان کردستاناسحاق روحیتبلیغ علیه نظامجامعه کارگر یجامعه کارگریحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی در ایرانحبس تعزیریدادگاه تجدید نظر استان کردستانزندان مرکزی سنندجزندان سنندجسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب فعالان کارگریسرکوب فعالان کارگری در ایرانسرکوب فعالان کارگری در جمهوری اسلامیسرکوب پیروان ادیانسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کردسرکوب شهروندان کرد در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانشهرستان سنندجشعبه ۱ دادگاه انقلاب سنندج

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: