•                  
سه شنبه , ۰۹ آذر , ۱۴۰۰
سه‌شنبه, نوامبر 30

اعزام اسماعیل عبدی, معلم و فعال صنفی فرهنگیان محبوس در زندان اوین به مرخصی

0
862

حقوق بشر در ایران – عصر امروز سه شنبه ۲۷ اسفند ماه ۱۳۹۸, اسماعیل عبدی, معلم و فعال صنفی فرهنگیان محبوس در اندرزگاه ۸ زندان اوین به مرخصی اعزام شد. این فعال صنفی فرهنگیان در حال تحمل دوران محکومیت حبس ۵ ساله خود میباشد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز سه شنبه ۲۷ اسفند ماه ۱۳۹۸, اسماعیل عبدی, معلم و فعال صنفی فرهنگیان و از اعضای کانون صنفی معلمان استان تهران, محبوس در اندرزگاه ۸ زندان اوین پس از تودیع قرار وثیقه به مرخصی اعزام شد. اسماعیل عبدی از آبان ماه سال ۱۳۹۵ در حال تحمل دوران محکومیت حبس تعزیری ۵ساله خود می باشد. 

اعطای این مرخصی به اسماعیل عبدی, در راستای شیوع ویروس کرونا در کشور بوده است. عدم دسترسی زندانیان محبوس در زندانهای ایران به مواد ضدعفونی کننده محیط و تکمیل نبودن تجهیزات پزشکی در بهداری زندانها از جمله دلایلی است که می تواند جان زندانیان را از مراحل اولیه ابتلا به ویروس مرگ بار کرونا در معرض تهدید صد در صد قرار بدهد.

براساس بخشنامه اخیر صادره از سوی قوه قضائیه زندانیان سیاسی و عقیدتی با مجموع محکومیت حبس تعزیری ۵ سال و کمتر که در زندانهای کشور هستند می تواند از این مرخصی استفاده کنند. علیرغم ابلاغ این بخشنامه تعداد بسیاری از زندانیان سیاسی و عقیدتی علیرغم دارا بودن شرایط استفاده از این مرخصی از حق خود محروم هستند. همچنین سایر زندانیان سیاسی که مجموع احکام حبس تعزیری آنها بیش از ۵ سال می باشد با توجه به محرومیت از دسترسی به اقلام بهداشتی و ضدعفونی کننده محیط و عدم دسترسی به ماسک و کمبود تجهیزات بهداشتی و پزشکی در بهداری زندانها از حق مرخصی محروم ماندند.

اسماعیل بخشی, معلم و فعال صنفی فرهنگیان, در حالی به مرخصی اعزام شد که پیش از این و در تاریخ ۳ بهمن ماه ۱۳۹۸, حسین تاج, وکیل مدافع این فعال صنفی فرهنگیان از رد درخواست آزادی مشروط اسماعیل عبدی از سوی دادستان تهران خبر داده بود. 

این فعال صنفی در تاریخ ۱۸ خردادماه سالجاری, به مناسبت عید فطر به مرخصی کوتاه مدت ۳ روزه اعزام شده بود ولی با توجه به هماهنگی های صورت گرفته مدت مرخصی وی تمدید شد و  در تاریخ ۱۷ تیرماه ۱۳۹۸, با توجه به اتمام دوران مرخصی جهت ادامه حبس به زندان اوین مراجعه کرد.

اسماعیل عبدی، دبیر کانون صنفی معلمان و دبیر ریاضی محبوس در زندان اوین در تاریخ  ۶ تیرماه ۱۳۹۴ پس از تجمعات اعتراضی فرهنگیان ایران نسبت به نابسامانی های آموزش و پرورش ،به عنوان نماینده شورای هماهنگی تشکل های صنفی معلمان سراسر کشور برای شرکت در اجلاس جهانی معلمان قصد رفتن به کشور کانادا را داشت که از سوی نیروهای ماموران قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران بازداشت شد. 

این معلم و فعال صنفی فرهنگیان, پس از آن به سلول انفرادی بند ۲الف سپاه واقع در زندان اوین منتقل شد و و با آغاز مراحل بازجوئی و سپری کردن ۴۰ روز سلول انفرادی و اتمام مراحل بازجوئی به بند عمومی زندان اوین منتقل شد. 

با آغاز مراحل دادرسی و ارجاع پرونده اسماعیل عبدی به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “ابوالقاسم صلواتی”, با اتهامات “اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت ملی” و تبلیغ علیه نظام مورد محاکمه قرار گرفت و از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام “اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی” نیز به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. 

پس ارجاع پرونده این فعال صنفی به دادگاه تجدیدنظر حکم صادره از سوی دادگاه بدوی عینا به تائید دادگاه تجدیدنظر رسید و با توجه به قطعی شدن این حکم و با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی برای این فعال صنفی فرهنگیان مجازات اشد یعنی ۵ سال حبس تعزیری که از بابت اتهام “اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی” به آن محکوم شده بود اجرای شد. 

همچنین درخواست اعاده دادرسی  بر پرونده این فعال صنفی پس از ارجاع به شعبه ۳۳ دیوان عالی کشور رد شد و حکم صادره از سوی شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران مجددا از سوی دیوان عالی کشور تائید شد. 

همزمان با رد درخواست اعاده دادرسی اسماعیل عبدی وکیل وی گفته بود: “برای رد درخواست دلیل خاصی نیاوردند و تنها بیان شده که رای اولیه مطابق قانون صادر شده و اعاده دادرسی مردود است”.

با توجه به قطعی شدن حکم جهت اجراء اسماعیل عبدی, فعال صنفی فرهنگیان در تاریخ ۱۹ آبان ماه ۱۳۹۵ بدون احضار جهت اجرای حکم در پی یورش نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. 

مجموعه اتهامات منتسبه بر اسماعیل عبدی به دلیل فعالیت‌های صنفی وی  در حوزه حقوق معلمان ایران و مطالبات صنفی آنان بوده است.  

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

سرکوب فعالان صنفی و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

برچسب هافرهنگیفرهنگی معلمفرهنگیانفرهنگیان ایرانفرهنگیان در ایرانفرهنگیان شاغلفعال صنفی فرهنگیان ایرانفعال صنفی معلمان ایرانفعالان صنفی فرهنگیان در ایرانمحرومیت از حق مرخصیمعلممعلم و فعال صنفی فرهنگیانمعلم دربندمعلم ریاضیمعلم زندانیمعلم سرکوب آزادی بیان در ایرانمعلمانمعلمان ایرانمعلمان ایران فعالمعلمان در ایرانمعلمان در جمهوری اسلامیمعلمان دربندمعلمان زندانینماینده معلمان ایرانکمپین حمایت از اسماعیل عبدیکانون صنفی فرهنگیان ایرانکانون صنفی معلمانکانون صنفی معلمان ایرانکانون صنفی معلمان تهراناسماعیل عبدیاسماعیل عبدی فرهنگیاسماعیل عبدی معلماسماعیل عبدی معلم زندانیتجمع اعتراضی معلمان ایرانتحصن فرهنگیان ایرانتحصن معلمان ایرانتحصن اعتراضی فرهنگیان ایرانتحصن سراسری معلمان ایرانحق مرخصیحق مرخصی زندانیحق مرخصی زندانیان سیاسیزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی در ایرانسرکوب فرهنگیانسرکوب فرهنگیان ایرانسرکوب فرهنگیان در ایرانسرکوب فعالین صنفی معلمان ایرانسرکوب فعالان فرهنگی در ایرانسرکوب فعالان صنفی فرهنگیان ایرانسرکوب معلمانسرکوب معلمان ایرانسرکوب معلمان در ایرانسرکوب معلمان در جمهوری اسلامیسرکوب زندانیان سیاسیسرکوب زندانیان سیاسی در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: