•                  
چهارشنبه , ۳۱ شهریور , ۱۴۰۰
چهارشنبه, سپتامبر 22

مهدی حاجتی, شهروند ساکن شیراز با تودیع قرار وثیقه آزاد شد

0
740

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۲۷ اسفند ماه ۱۳۹۸, مهدی حاجتی, فعال سیاسی و از اعضای سابق شورای شهر شیراز پس از طی مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت از بازداشت آزاد شد. این فعال سیاسی چندی پیش از سوی ماموران امنیتی در شیراز بازداشت شده بود. پیش از آن نیز در اوایل بهمن ماه سالجاری پس از سپری کردن دوران محکومیت حبس تعزیری ۱ ساله خود از بازداشت آزاد شده بود. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز سه شنبه ۲۷ اسفند ماه ۱۳۹۸, مهدی حاجتی, فعال سیاسی و زندانی سابق سیاسی که پیش از این توسط ماموران امنیتی بازداشت شده بود پس از طی مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت آزاد شد. این فعال سیاسی در اوایل بهمن ماه سالجاری پس از تحمل ۱ سال حبس تعزیری از زندان عادل آباد شیراز آزاد شده بود. 

زهره رستگار, همسر مهدی حاجتی, با انتشار یادداشتی در صفحه شخصی خود ضمن اعلام خبر آزاد همسرش نوشت: “سالی که بیشتر روزهایش مهدی حاجتی در زندان بود، یک هفته آخرش هم با بازداشت گذشت و حالا با سپردن وثیقه، او را دوباره آزاد کردند. کاش همه خانواده‌های زندانیان در این روزهای پایان سال، چشمشان به دیدن عزیزانشان روشن شود”.

لازم به ذکر است, در تاریخ ۲۲ اسفند ماه ۱۳۹۸, مهدی حاجتی, فعال سیاسی و عضو سابق شورای شهر شیراز که اخیرا پس از تحمل دوران محکومیت حبس تعزیری خود از زندان عادل آباد این شهر آزاد شده بود بر طبق حکم قضائی صادره از سوی شعبه ۱۰ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شیراز بازداشت و به زندان عادل آباد منتقل شده بود. 

این فعال سیاسی, پیش از این و در تاریخ ۳ بهمن ماه ۱۳۹۸, پس از تحمل دوران محکومیت ۱ سال حبس تعزیری خود از زندان عادل آباد شیراز آزاد شده بود. 

لازم به ذکر است؛ در حالی که مهدی حاجتی در حال تحمل دوران محکومیت حبس خود بود در تاریخ ۲۱ مردادماه ۱۳۹۸,”محمدرضا امیری”, فرمانداری شیراز, از معرفی “محمد تقی تذوری”, بعنوان نفر جایگزین برای “مهدی حاجتی خبر داده بود. 

لازم به ذکر است, مهدی حاجتی, فعال سیاسی و از اعضای شورای شهر شیراز, در تاریخ ۱۲ خردادماه ۱۳۹۸, به دنبال یورش نیروهای امنیتی به منزل شخصی وی, جهت سپری کردن دوران محکومیت حبس ۱ ساله خود بازداشت و به زندان شیراز منتقل شد. 

پرونده سازی برای مهدی حاجتی و صدور حکم حبس برای این فعال سیاسی توسط مراجع قضائی به دنبال انتشار توئیتی بوده که وی در مهر ماه ۱۳۹۷ و  در حمایت از ۲ تن از شهروندان بهائی بازداشت شده در  شیراز منتشر کرده بود که در پی آن در تاریخ ۵ مهر ماه ۱۳۹۷ به حکم دادگاه انقلاب شیراز بازداشت شده بود. 

مهدی حاجتی پس از طی مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به مراجع قضائی در تاریخ ۱۵ مهرماه ۱۳۹۷ با قید وثیقه به صورت موقت تا زمان برگزاری دادگاه آزاد شده بود.

“ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

همچنین علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند.

سرکوب شهروندان و بیان اتهامات امنیتی بر علیه آنها از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: