•                  
شنبه , ۰۳ آبان , ۱۳۹۹
شنبه, اکتبر 24

اسماعیل عبدی, معلم و فعال صنفی فرهنگیان در پی عدم تمدید مرخصی بازداشت شد

0
155

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۱اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, اسماعیل عبدی, معلم و فعال صنفی فرهنگیان در حالی که برای تمدید مرخصی به دادسرای امنیت « دادسرای مقدس » تهران مراجعه کرده بود در پی عدم تمدید مرخصی به دستور امین وزیری بازداشت و برای تحمل ادامه حبس به زندان اوین منتقل شد. اسماعیل عبدی از تاریخ ۲۷ اسفند ماه سال گذشته به مرخصی اعزام شده بود. این زندانی سیاسی در حال تحمل محکومیت حبس تعزیری ۵ ساله خود است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز دوشنبه ۱اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, اسماعیل عبدی, معلم و فعال صنفی فرهنگیان که از تاریخ ۲۷ اسفند ماه ۱۳۹۸ در پی شیوع ویروس کرونا به مرخصی اعزام شده بود پس از مراجعه به دادسرای امنیت « دادسرای مقدس» برای تمدید مدت مرخصی در پی عدم موافقت امین وزیری دادیار ناظر بر زندانیان سیاسی و امنیتی و معاون دادستان تهران پس از بازداشت برای تحمل ادامه حبس تعزیری ۵ ساله خود به زندان اوین منتقل شد. 

حسین تاج, وکیل دادگستری که وکالت پرونده اسماعیل عبدی را برعهده دارد با انتشار یادداشتی در صفحه شخصی خود نوشت: “متاسفانه اسماعیل عبدی که امروز برای تمدید مرخصی به دایره نظارت بر زندان اوین مراجعه کرده بود با اعلام مخالفت در تمدید مرخصی برای تحمل ادامه حبس به زندان اعزام شد. این درحالی است که معاون قوه قضائیه، شب گذشته اعلام کرده بود مرخصی ها تا ۱۰ اردیبهشت تمدید شده است!”

بازداشت اسماعیل عبدی, در پی عدم موافقت با تمدید مرخصی این زندانی سیاسی در حالی صورت گرفت که در تاریخ ۳۰ فروردین ماه ۱۳۹۹, غلامحسین اسماعیلی, سخنگوی قوه قضائیه در کنفرانس خبری با رسانه های داخلی ایران از تعیین تکلیف پرونده های قضائی زندانیان و تمدید مرخصی زندانیان تا تاریخ ۱۰ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ خبر داده بود. این مقام قضائی همچنین از احتمال تعلیق اجرا و آزادی زندانیان خبر داده بود. 

از سوی دیگر با توجه به بخشنامه اخیر صادره از سوی قوه قضائیه زندانیان سیاسی و عقیدتی با مجموع محکومیت حبس تعزیری ۵ سال و کمتر که در زندانهای کشور هستند می تواند از این مرخصی استفاده کنند. علیرغم ابلاغ این بخشنامه تعداد بسیاری از زندانیان سیاسی و عقیدتی علیرغم دارا بودن شرایط استفاده از این مرخصی از حق خود محروم هستند. همچنین سایر زندانیان سیاسی که مجموع احکام حبس تعزیری آنها بیش از ۵ سال می باشد با توجه به محرومیت از دسترسی به اقلام بهداشتی و ضدعفونی کننده محیط و عدم دسترسی به ماسک و کمبود تجهیزات بهداشتی و پزشکی در بهداری زندانها از حق مرخصی محروم ماندند.

در تاریخ ۲۷ اسفند ماه ۱۳۹۸, اسماعیل عبدی, معلم و فعال صنفی فرهنگیان و از اعضای کانون صنفی معلمان استان تهران, محبوس در اندرزگاه ۸ زندان اوین پس از تودیع قرار وثیقه به مرخصی اعزام شده بود. اعطای این مرخصی به اسماعیل عبدی, در راستای شیوع ویروس کرونا صورت گرفته بود. 

 پیش از این و در تاریخ ۳ بهمن ماه ۱۳۹۸, حسین تاج, وکیل مدافع این فعال صنفی فرهنگیان از رد درخواست آزادی مشروط اسماعیل عبدی از سوی دادستان تهران خبر داده بود. 

این فعال صنفی در تاریخ ۱۸ خردادماه سالجاری, به مناسبت عید فطر به مرخصی کوتاه مدت ۳ روزه اعزام شده بود ولی با توجه به هماهنگی های صورت گرفته مدت مرخصی وی تمدید شد و  در تاریخ ۱۷ تیرماه ۱۳۹۸, با توجه به اتمام دوران مرخصی جهت ادامه حبس به زندان اوین مراجعه کرد.

اسماعیل عبدی، دبیر کانون صنفی معلمان و دبیر ریاضی محبوس در زندان اوین در تاریخ  ۶ تیرماه ۱۳۹۴ پس از تجمعات اعتراضی فرهنگیان ایران نسبت به نابسامانی های آموزش و پرورش ،به عنوان نماینده شورای هماهنگی تشکل های صنفی معلمان سراسر کشور برای شرکت در اجلاس جهانی معلمان قصد رفتن به کشور کانادا را داشت که از سوی نیروهای ماموران قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران بازداشت شد. 

این معلم و فعال صنفی فرهنگیان, پس از آن به سلول انفرادی بند ۲الف سپاه واقع در زندان اوین منتقل شد و و با آغاز مراحل بازجوئی و سپری کردن ۴۰ روز سلول انفرادی و اتمام مراحل بازجوئی به بند عمومی زندان اوین منتقل شد. 

با آغاز مراحل دادرسی و ارجاع پرونده اسماعیل عبدی به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “ابوالقاسم صلواتی”, با اتهامات “اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت ملی” و تبلیغ علیه نظام مورد محاکمه قرار گرفت و از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام “اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی” نیز به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. 

پس ارجاع پرونده این فعال صنفی به دادگاه تجدیدنظر حکم صادره از سوی دادگاه بدوی عینا به تائید دادگاه تجدیدنظر رسید و با توجه به قطعی شدن این حکم و با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی برای این فعال صنفی فرهنگیان مجازات اشد یعنی ۵ سال حبس تعزیری که از بابت اتهام “اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی” به آن محکوم شده بود اجرای شد. 

همچنین درخواست اعاده دادرسی  بر پرونده این فعال صنفی پس از ارجاع به شعبه ۳۳ دیوان عالی کشور رد شد و حکم صادره از سوی شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران مجددا از سوی دیوان عالی کشور تائید شد. 

همزمان با رد درخواست اعاده دادرسی اسماعیل عبدی وکیل وی گفته بود: “برای رد درخواست دلیل خاصی نیاوردند و تنها بیان شده که رای اولیه مطابق قانون صادر شده و اعاده دادرسی مردود است”.

با توجه به قطعی شدن حکم جهت اجراء اسماعیل عبدی, فعال صنفی فرهنگیان در تاریخ ۱۹ آبان ماه ۱۳۹۵ بدون احضار جهت اجرای حکم در پی یورش نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. 

مجموعه اتهامات منتسبه بر اسماعیل عبدی به دلیل فعالیت‌های صنفی وی  در حوزه حقوق معلمان ایران و مطالبات صنفی آنان بوده است.  

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

سرکوب فعالان صنفی و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

برچسب هافرهنگیفرهنگی معلمفرهنگیانفرهنگیان ایرانفرهنگیان در ایرانفعال صنفی فرهنگیان ایرانفعال صنفی معلمان ایرانفعالان صنفیفعالان صنفی فرهنگیانفعالان صنفی فرهنگیان ایرانفعالان صنفی فرهنگیان در ایرانفعالان صنفی معلمانفعالان صنفی معلمان ایرانفعالان صنفی معلمان در ایرانمعلممعلم دربندمعلم زندانیمعلمانمعلمان ایرانمعلمان ایران فعالمعلمان تهرانمعلمان در ایرانمعلمان در جمهوری اسلامیمعلمان دربندمعلمان زندانیمعاون دادستان تهرانکمپین حمایت از اسماعیل عبدیکانون صنفی فرهنگیان ایرانکانون صنفی معلمان ایرانامین وزیریاندرزگاه 8 زندان اویناندرزگاه هشت زندان اویناندرزگاه ۸ زندان اویناسماعیل عبدیاسماعیل عبدی فرهنگیاسماعیل عبدی معلماسماعیل عبدی معلم زندانیاسماعیل عبدی زندانی سیاسیتجمع اعتراضی معلمان ایرانتحصن فرهنگیان ایرانتحصن اعتراضی فرهنگیان ایرانتحصن سراسری فرهنگیان ایرانتحصن سراسری معلمانتحصن سراسری معلمان ایراندادیار ناظر بر زندانیان سیاسیدادیار ناظر بر زندانیان سیاسی و امنیتیدادسرای امنیتدادسرای امنیت تهراندادسرای امنیتیدادسرای امنیتی تهرانزندانی سیاسی اسماعیل عبدیسرکوب فرهنگیان ایرانسرکوب فرهنگیان در جمهوری اسلامیسرکوب فعالان صنفی فرهنگیان ایرانسرکوب فعالان صنفی معلمان در ایرانسرکوب معلمان ایرانسرکوب معلمان در ایرانسرکوب زندانیان در ایرانسرکوب زندانیان سیاسیسرکوب زندانیان سیاسی در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: