•                  
سه شنبه , ۲۵ مرداد , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, آگوست 16

چنگیز قدم خیری, زندانی سیاسی به اعتصاب غذای خود پایان داد

0
539

حقوق بشر در ایران – روز جاری, در پی وعده پیگری از سوی مسئولان زندان مسجد سلیمان به “چنگیز قدم خیری”, زندانی سیاسی تبعیدی در اعتصاب غذا در این زندان پس از گذشت ۱۳ روز به اعتصاب غذای خود پایان داد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز سه شنبه ۳ دی ماه ۱۳۹۸, “چنگیز قدم خیری”, زندانی سیاسی محبوس در زندان مسجد سلیمان که از ۱۳ روز پیش و در اعتراض به تداوم محرومیت از حق درمان و عدم از اعزام وی به مرخصی در پی به ممانعت اداره اطلاعات شهرستان کامیاران در اعتصاب غذا بسر می برد با توجه به وعده پیگیری خواسته های وی از سوی مسئولان این زندان به اعتصاب غذای خود پایان داد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ “چنگیز قدم خیری”, امروز در حالی که ۱۳ روز از اعتصاب غذای اعتراض خود را پشت سر می گذاشت پس از ملاقات با دادستان شهرستان مسجد سلیمان که به زندان جهت بازدید آمده بود پس از وعده پیگری در خواستهای وی از طرف این مقام قضائی و همچنین ملاقات با خانواده خود به اعتصاب غذای خود پایان داد. 

لازم به ذکر است؛ “چنگیز قدم خیری, زندانی محبوس در زندان مسجد سلیمان, که در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس ۴۰ ساله توام با تبعید خود در این زندان می باشد از تاریخ ۲۱ آذر ماه ۱۳۹۸, در اعتراض به تداوم محرومیت وی از حق درمان و ممانعت از اعزام وی به مرخصی با توجه به ممانعت اداره اطلاعات شهرستان کامیاران اعلام اعتصاب غذا کرده بود. 

حقوق بشر در ایران در تاریخ ۲۶ بهمن ۱۳۹۶ طی گزارشی از محرومیت این زندانی سیاسی از دسترسی به خدمات پزشکی با وجود شرایط نامناسب جسمی و تائید پزشکان زندان بر ضرورت انجام عمل جراحی اطلاع رسانی کرده بود. این زندانی سیاسی علیرغم وجود ترکش در بدنش و تبدیل شدن آن ترکشها به عفونت همچنان از دسترسی به خدمات پزشکی محروم مانده است.

این زندانی سیاسی در تاریخ ۲۵ بهمن ماه ۱۳۹۷, در نامه ای سرگشاده خطاب به جاوید رحمان, گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران ضمن اشاره به این نکته که تحت شکنجه های روحی و روانی شدیدی فرار گرفته است و بطور همزمان از بیمارهای متعدد جسمی و ضعف عمومی رنج می برد و کلیه اتهامات منتسبه به خود را بی اساس و بر مبنای آن را پرونده سازی از سوی دستگاه قضائی ایران ذکر کرده بود. 

همزمان با انتشار نامه سرگشاده این زندانی سیاسی محروم از حق درمان یک منبع نزدیک به وی در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران اعلام کرده بود؛ “چنگیز قدم خیری زمان طولانی است که از درد کلیه رنج می برد و از سوی دیگر با توجه به اینکه یک کلیه اش را از دست داده است آن یک کلیه هم به بیمار است. با توجه به اینکه به وضعیت سلامتی وی رسیدگی تخصصی نشده، بهداری زندان به مسئولان زندان هشدار داده است در صورتی که در طی ۶ ماه آینده مداوا نشود، سلامت وی با تهدید جدی مواجه خواهد شد.”

پس از آن و در تاریخ ۲ اسفند ماه ۱۳۹۷, چنگیز قدم خیری، زندانی سیاسی تبعیدی محبوس در زندان مسجد سلیمان بدنبال وخامت حال به بیمارستان منتقل شد و پس از درمان سرپایی مجددا به این زندان بازگردانده شد.

همچنین در تاریخ ۹ اسفند ۱۳۹۷, مجددا و برای دومین بار به بیمارستان اعزام و پس از انجام معاینات پزشکی و تاکید پزشکان متخصص مبنی بر بستری شدن وی در بیمارستان به زندان مسجد سلیمان بازگردانده شد. 

چنگیز قدم خیری متولد ۱۳۶۷ که در سال ۱۳۹۰ بازداشت و به زندان مرکزی سنندج منتقل شده بود، پس از تحمل دو سال حبس به زندان مسجد سلیمان تبعید شد.

این زندانی پس از برگزاری چند جلسه محاکمه از سوی دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی بابایی به اتهام محاربه از طریق عضویت در یکی از گروههای اپوزیسیون کردستان به ۴۰ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

گفتنی است، پس از بازداشت چنگیز قدم خیری، خانواده‌ی وی پس از چند ماه بی خبری و نگرانی، از دستگیری و زخمی شدن این زندانی مطلع شدند.

بند یک زندان مسجد سلیمان که به گفته زندانیان همچون “سیاه‌چال” است، هشت پله زیر زمین واقع شده و محل نگهداری معتادان است. این بند با تقریبا ۲۰۰ زندانی، دارای دو حمام و سه سرویس بهداشتی است و به صورت کلی از شرایط بهداشتی مناسبی برخوردار نیست.

چنگیز قدم خیری، بیش از ۲ سال پیش با تودیع وثیقه ای به مبلغ۳۵۰ میلیون تومان به مرخصی استعلاجی ۱۵ روزه اعزام شد که علیرغم تشکیل پرونده پزشکی در بیمارستانی واقع در شهر دزفول به دلیل سانحه‌ای که برای اعضای خانواده وی رخ داد قادر به انجام عمل جراحی و بستری شدن در بیمارستان نشد.

این زندانی سیاسی تبعیدی پس از بازگشت به زندان از تاریخ ۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ به مدت ۱۰ روز در اعتراض به عدم رسیدگی پزشکی دست به اعتصاب غذا زده بود که در پی وعده‌های مسئولان زندان به اعتصاب خود پایان داده بود. 

وبسایت حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۵ اردیبهشت ماه سالجاری و در حالی که این زندانی سیاسی در تداوم محرومیت از حق درمان در اعتصاب غذای اعتراضی بسر می برد با انتشار مقاله ای با مضمون “نگاهی به زندانیان سیاسی و عقیدتی گمنام در ایران” پیرامون وضعیت حقوقی “چنگیز قدم خیری”, اطلاع رسانی کرده بود. 

زندانیان سیاسی در زندانهای ایران با کلکسیونی از موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون و محرومیت از حق درمان و عدم اجازه دسترسی به آنها برای اعزام به مراکز درمانی تخصصی که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس شدند با آن درگیر هستند اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: