•                  
شنبه , ۱۱ تیر , ۱۴۰۱
شنبه, جولای 2

ویدا ربانی با تودیع وثیقه آزاد شد

0
926

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۳۰ آذر ماه ۱۳۹۹، ویدا ربانی، روزنامه نگار محبوس در زندان اوین پس از اتمام مراحل بازجوئی و بازپرسی با تودیع وثیقه تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از امتداد، امروز یکشنبه ۳۰ آذر ماه ۱۳۹۹، ویدا ربانی، فعال سیاسی، روزنامه نگار و از اعضای حزب اتحاد ملت ایران، پس از اتمام بازجویی و تفهیم اتهام و طی مراحل بازپرسی در دادسرای زندان اوین با تودیع وثیقه بطور موقت آزاد شد. این فعال سیاسی از چند هفته پیش توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شده بود. 

براساس این گزارش، آزادی ویدا ربانی با تودیع وثیقه صورت گرفته و این فعال سیاسی باید در انتظار ابلاغ تاریخ دادرسی به پرونده قضایی خود باشد. 

این روزنامه نگار و فعال سیاسی، در تاریخ  ۲ آذر ماه ۱۳۹۹، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و جهت بازجوئی و تفعیم اتهام به بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات در زندان اوین منتقل شد. 

حقوق بشر در ایران، در تاریخ ۱۴و ۲۱ آذر ماه ۱۳۹۹، با انتشار ۲ گزارش ضمن اعلام تداوم بلاتکلیفی ویدا ربانی، در سلول انفرادی اعلام کرده بود که مضمون اتهامات منتسب شده به این روزنامه نگار و فعال سیاسی مرتبط با فعالیتهای وی در زمینه روزنامه نگاری و انتشار مقالات و نوشته های انتقادی وی از عملکرد ضعیف حکومت جمهوری اسلامی در قبال شهروندان ایران عنوان شده است. 

سرکوب فعالان رسانه ای ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید کرده است. 

اعتراف گیری اجباری با تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر،  ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است که به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوین گر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هافعال سیاسیفعال سیاسی ندا ربانیفعال سیاسی در ایرانقرار وثیقهنقض حقوق بشر انجمن صنفی روزنامه نگارانویدا ربانیویدا ربانی فعال رسانه ایویدا ربانی فعال سیاسیویداربانیویداربانی فعال رسانه ایویداربانی فعال سیاسیوزارت اطلاعات بند 209آزادی بیا قرار وثیقهآزادی بیا تودیع قرار وثیقهآزادی با قرار وثیقهآزادی با تودیع قرار وثیقهآزادی باقرار وثیقهآزادی روزنامه نگاران در ایرانافزایش قرار وثیقهازادی با قرار وثیقهبند 209بند 209 زندان اوینبند209بند209 وزارت اطلاعاتبازداشت و سرکوب آزادی بیانتفتیش منزل روزنامه نگارانتودیع قرار وثیقهحزب اتحاد ملت ایرانحزب اتحاد شورای استانهاروزنامه نگارروزنامه نگار آزادروزنامه نگار دربندروزنامه نگاریروزنامه نگاری در ایرانروزنامه نگارانروزنامه نگاران ایرانروزنامه نگاران در ایرانرشته روزنامه نگاریسلول انفرادیسلول انفرادی بند ۲۰۹سلول انفرادی بند۲۰۹ زندان اوینسلول انفرادی بنددوالفسلول انفرادی در بند ۲۰۹ وزارت اطلاعاتسلول انفرادی زندانیانسرکوب آزادیسرکوب آزادی قلمسرکوب آزادی قلم در ایرانسرکوب آزادی مطبوعات در ایرانسرکوب آزادی اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و قلم در ایرانسرکوب آزادی بیان و اندیشهسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیدهسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایارنسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیسرکوب آزادی عقیدهسرکوب آزادی عقیده در ایرانسرکوب روزنامه نگارانسرکوب روزنامه نگاران ایرانسرکوب روزنامه نگاران در ایرانسرکوب روزنامه نگاران در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان در ایرانشورای منطقه حزب اتحادصدور قرار وثیقه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: