•                    
  •                  
چهارشنبه , ۱۶ آذر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, دسامبر 7

حکم اعدام ۱ زندانی دیگر در زاهدان اجرا شد

0
880

حقوق بشر در ایران امروز یکشنبه ۳۰ آذر ماه ۱۳۹۹، حکم اعدام عبدالباسط خشت، زندانی متهم به قتل عمد و محبوس در زندان مرکزی زاهدان اجرا شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از رسانک، سحرگاه امروز یکشنبه ۳۰ آذر ماه ۱۳۹۹،عبدالباسط خشت – متولد: ۱۳۶۹ – فرزند: پیرمحمد – اهل روستای بانست از توابع شهرستان کُنرَک، که پیش از این با اتهام قتل عمد از سوی دادگاه کیفری ۱ استان سیستان و بلوچستان به اعدام محکوم و این حکم در شعبه دیوان عالی کشور تائید شده بود اعدام شد. 

لازم به ذکر است، عبدالباسط خشت، در سال ۱۳۹۳، با اتهام قتل یک مامور نیروی انتظامی بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی و بازپرسی و تفهیم اتهام در حالی که پرونده وی به لحاظ اتهام انتسابی به وی با ابهامات زیادی مواجه بود به اعدام محکوم شد. 

این زندانی، در تاریخ  ۲۸ آذر ماه ۱۳۹۹، به همراه ۴ تن دیگر از زندانیان محکوم به اعدام جهت اجرای حکم از بند ۴ زندان مرکزی زاهدان به سلول انفرادی در همین زندان منتقل شده بود. 

حقوق بشر در ایران، در تاریخ ۱۴ فروردین ماه ۱۳۹۷، ضمن انتشار اسامی، زندانیان محکوم به اعدام در زندان مرکزی زاهدان موفق به احراز هویت عبدالباسط خشت شده بود. 

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شدگان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدام ها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدام های سالیانه را دارا می باشد.

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرائمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

برچسب هاقوانین اعدام در ایرانقانون جدید مجازات اعدام در ایرانقتلقتل عمدقتل عمد حکومتیقتل عمد حکومتی در ایرانقتل عمد در ایرانقتل عمد در زندانهای ایرانقتل عمد زندانیانقتل عمد زندانیان در ایرانقرنطینه زندان زاهدانمالکی معاون زندان زاهدانمتهم به قتلمتهم به قتل عمدمجارات اعدام در ایرانمجازاتمجازات قتل عمدمجازات قصاصمجازات اعداممجازات اعدام ایرانمجازات اعدام در ایرانمجازات اعدام در زندانهای ایرانمجازات اعدام زندانیان در ایرانمجازات غیر انسانیمجازات غیرانسانیمجازاتهای بیرحمانهمجازاتهای غیر انسانینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراننقض حکم اعدام در ایرانگزارش اعدام در ایرانآمار اعدام در ایرانامکانات زندان زاهداناتهام قتلاتهام قتل در ایراناتهام قتل عمداتهام قتل عمد در ایراناجرای احکام اعدام در ایراناجرای اعدام در ایراناجرای حکم اعدام در ایراناجرای حکم اعدام در زندان زاهداناحکام اعدام در ایراناعدام قتل عمداعدام متهم به قتلاعدام متهم به قتل عمداعدام در ایراماعدام در ایراناعدام در ایران گاعدام در زنداناعدام در زندان زاهداناعدام زندانیان متهم به قتلاعدام عبدالباسط خشتبند قرنطینه زندان زاهدانحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر درایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیحکم اعدامحکم اعدام متهم به قتلحکم اعدام در ایرانحکم اعدام در زندانحکم اعدام در زندانهای ایرانحکم اعدام زندانیانحکم اعدام زندانیان در ایرانزندان زاهدانزندان زاهدانیشرایط زندان زاهدانصدور حکم اعدام در ایرانطرح لغو مجازات اعدامعبدالباسط خشت

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده