•                    
  •                  
شنبه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۱
یکشنبه, ژانویه 29

خودکشی کودک ۱۲ ساله در شهرستان ثلاث باباجانی

0
1252

حقوق بشر در ایران امروز جمعه ۳۰ آذر ماه ۱۳۹۹، کودک ۱۲ ساله ساکن شهرستان ثلاث باباجانی، در اقدام به خودکشی و حلق آویز کردن خود به زندگی اش پایان داد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، طی روزهای اخیر، محمد ویسی – متولد: ۱۳۸۷ – اهل روستای جوجار از توابع شهرستان ثلاث باباجانی در پی حلق آویز کردن خود با هدف خودکشی به علت محرومیت از حق امید به زندگی جان خود را از دست داد. 

اغلب موارد خودکشی و یا اقدام به آن از سوی شهروندان ایران که روند رو به افزایش هم دارد در سایه نبود امید به زندگی و فشارهای روحی و روانی بر اثر مشکلات اقتصادی، معیشتی و گسترش فزآینده سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است. 

در تاریخ ۳۱ خرداد ماه ۱۳۹۹, مسعود قادی‌پاشا, معاون پزشکی و آزمایشگاهی سازمان پزشکی قانونی کشور از خودکشی ۵ هزار و ۱۴۳ نفر از شهروندان ایران در سال ۱۳۹۸ خبر داد و این رقم را در مقایسه با مدت مشابه سال ۱۳۹۷ با ۸ دهم درصد رشد اعلام کرد.

محرومیت از تامین اجتماعی شهروندان در حالی رو به گسترش است که در  ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر که ایران از امضائ کنندگان این سند معتبر بین المللی می باشد بر محق بودن افراد بر تامین اجتماعی مناسب به لحاظ؛ خوراک, مسکن, پوشاک و برخورداری از خدمات حمایتی اجتماعی تاکید شده ولی در ایران بسیاری از شهروندان از این حق بطور سیستماتیک محروم هستند. 

همچنین در اهداف مطروحه سند ۲۰۳۰ یونسکو، به صراحت به حق همه انسانها از برخورداری محیط زندگی سالم و استاندارد، متناسب با شان و مقام انسانی آنها تاکید شده است اما در ایران پس از تصویب این سند برای اجرا در پی مخالفت علی خامنه ای و اعلام وی با این جمله که « آقایان بدون اجازه ما سندی را امضا کردند » اجرای این سند معتبر بین المللی به طور کامل از دستور کار در ایران خارج و با آن به شدت مخالفت شد. 

برچسب هاحقوق بشر در ایرانخودکشی زنان در ایراناقدام به خودکشیآمار خودکشی در ایرانخودکشی جوانان در ایرانخودکشی پسران در ایرانخودکشی زندانیآمار خودکشی زنانحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیامید به زندگیاقدام به خودکشی جوانان در ایرانخودکشی محمد ویسیحقوق شهروندیثلاث باباجانیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانخودکشی شهروندان در ایرانامید به زندگی در میان جوانانمحمد ویسیخودکشیحقوق شهروندی درایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیاقدام به خودکشی دختران نوجوانحق امید به زندگینقض حقوق شهروندیحقوق بشر در جمهوری اسلامیخودکشی زندانیانخودکشی نوجوانانمحرومیت از حق امید به زندگینقض حقوق بشر در ایرانامید آزادیحقوق نقض حقوق بشر در ایرانخودکشی نوجوانان در ایرانحق امید به زندگی در ایراننقض حقوق بشرشهرستان ثلاث باباجانیخودکشی در ایرانخودکشی دختران جوانحق امیدبه زندگیحقوق بشرحقوق شهروندی در ایرانامید به زندگی در ایرانامیدبه زندگی در ایرانخودکشی پسران نوجوان در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.