•                  
شنبه , ۰۱ آبان , ۱۴۰۰
یکشنبه, اکتبر 24

خودکشی کودک ۱۲ ساله در شهرستان ثلاث باباجانی

0
618

حقوق بشر در ایران امروز جمعه ۳۰ آذر ماه ۱۳۹۹، کودک ۱۲ ساله ساکن شهرستان ثلاث باباجانی، در اقدام به خودکشی و حلق آویز کردن خود به زندگی اش پایان داد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، طی روزهای اخیر، محمد ویسی – متولد: ۱۳۸۷ – اهل روستای جوجار از توابع شهرستان ثلاث باباجانی در پی حلق آویز کردن خود با هدف خودکشی به علت محرومیت از حق امید به زندگی جان خود را از دست داد. 

اغلب موارد خودکشی و یا اقدام به آن از سوی شهروندان ایران که روند رو به افزایش هم دارد در سایه نبود امید به زندگی و فشارهای روحی و روانی بر اثر مشکلات اقتصادی، معیشتی و گسترش فزآینده سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است. 

در تاریخ ۳۱ خرداد ماه ۱۳۹۹, مسعود قادی‌پاشا, معاون پزشکی و آزمایشگاهی سازمان پزشکی قانونی کشور از خودکشی ۵ هزار و ۱۴۳ نفر از شهروندان ایران در سال ۱۳۹۸ خبر داد و این رقم را در مقایسه با مدت مشابه سال ۱۳۹۷ با ۸ دهم درصد رشد اعلام کرد.

محرومیت از تامین اجتماعی شهروندان در حالی رو به گسترش است که در  ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر که ایران از امضائ کنندگان این سند معتبر بین المللی می باشد بر محق بودن افراد بر تامین اجتماعی مناسب به لحاظ؛ خوراک, مسکن, پوشاک و برخورداری از خدمات حمایتی اجتماعی تاکید شده ولی در ایران بسیاری از شهروندان از این حق بطور سیستماتیک محروم هستند. 

همچنین در اهداف مطروحه سند ۲۰۳۰ یونسکو، به صراحت به حق همه انسانها از برخورداری محیط زندگی سالم و استاندارد، متناسب با شان و مقام انسانی آنها تاکید شده است اما در ایران پس از تصویب این سند برای اجرا در پی مخالفت علی خامنه ای و اعلام وی با این جمله که « آقایان بدون اجازه ما سندی را امضا کردند » اجرای این سند معتبر بین المللی به طور کامل از دستور کار در ایران خارج و با آن به شدت مخالفت شد. 

برچسب هامحمد ویسیمحرومیت از حق امید به زندگینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندیآمار خودکشی در ایرانآمار خودکشی زناناقدام به خودکشیاقدام به خودکشی جوانان در ایراناقدام به خودکشی دختران نوجوانامید آزادیامید به زندگیامید به زندگی در میان جوانانامید به زندگی در ایرانامیدبه زندگی در ایرانثلاث باباجانیحق امید به زندگیحق امید به زندگی در ایرانحق امیدبه زندگیحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیحقوق شهروندی درایرانخودکشیخودکشی محمد ویسیخودکشی نوجوانانخودکشی نوجوانان در ایرانخودکشی پسران نوجوان در ایرانخودکشی پسران در ایرانخودکشی جوانان در ایرانخودکشی دختران جوانخودکشی در ایرانخودکشی زنان در ایرانخودکشی زندانیخودکشی زندانیانخودکشی شهروندان در ایرانشهرستان ثلاث باباجانی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: