•                  
جمعه , ۰۱ مرداد , ۱۴۰۰
شنبه, جولای 24

حکم اعدام زندانی متهم به قتل در زندان سنندج اجرا شد

0
601

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۳۰ مهر ماه ۱۳۹۹، حکم اعدام یک زندانی با اتهام قتل عمد حین سرقت مسلحانه در زندان سنندج اجرا شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، سحرگاه امروز چهارشنبه ۳۰ مهر ماه ۱۳۹۹، شهرام تخشاء –  متولد: ۱۳۷۱ و زندانی متهم به قتل عمد هنگام سرقت مسلحانه، محبوس در زندان مرکزی سنندج اعدام شد. 

براساس اعلام سازمان حقوق بشر ایران: ““شهرام تخشاء، از ۲سال و یازده ماه پیش به اتهام قتل در حین سرقت مسلحانه که به همراه برادرش به‌ نام شهریار بود، بازداشت شدند. شهرام در حالی بازداشت شد که از ناحیه پا مورد اصابت گلوله قرار گرفته و زخمی شده بود. شهرام از سوی دادگاه به عنوان نفر اصلی به اعدام و برادرش شهریار به ۴۰ سال زندان محکوم شده است.”

این زندانی در تاریخ ۲۷ مهر ماه ۱۳۹۹، از بند عمومی زندان مرکزی سنندج برای اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی در این زندان منتقل شده بود. 

در حالی حکم اعدام شهرام تخشاء به اجرا در آمد که حقوق بشر در ایران، در تاریخ ۱۸ مهر ماه سال۱۳۹۷، با انتشار گزارشی، از محرومیت شهرام تخشاء، برای دسترسی به خدمات پزشکی و مداوای پای خود که در هنگام تعقیب و گریز قبل از دستگیری مورد اصابت گلوله قرار گرفته و مجروح شده بود اطلاع رسانی کرده بود.

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شدگان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدام ها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود.

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدام های سالیانه را دارا می باشد.

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرائمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

برچسب هامجازات اعداممجازات اعدام ایرانمجازات اعدام در ایرانمجازات اعدام در زندانهای ایرانمجازات اعدام زندانیان در ایرانمجازات غیر انسانیمجازات غیرانسانینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایراناتهام قتلاتهام قتل در ایراناتهام قتل عمداتهام قتل عمد در ایراناجرای اعدام در زندان سنندجاجرای حکم اعداماجرای حکم اعدام در ایراناجرای حکم اعدام در زندان سنندجاعداماعدام / حق حیاتاعدام قتل عمداعدام مواد مخدراعدام در ملاء عاماعدام در ایراناعدام در زندان مرکزی سنندجاعدام در زندان سنندجاعدام در زندانهای ایراناعدام زندانیان متهم به قتلاعدام زندانیان متهم به قتل عمداعدام زندانیان در ایراناعدام شهرام بایگاناعدام شهرام تخشااعدام شهرام تخشاءبند زنان در زندان سنندجحق زندگیحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی درایرانحکم اعدامحکم اعدام در ایرانحکم اعدام در زندانهای ایرانحکم اعدام زندانیان در ایرانزندانزندان سنندجزندان سنندج اعدامزندانیزندانیان متهم به قتلزندانیان متهم به قتل در ایرانزندانیان متهم به قتل عمدزندانیان متهم به قتل عمد در ایرانسلول انفرادی در زندان سنندجشهرام تخشاشهرام تخشاءطرح لغو مجازات اعدام

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: