•                  
دوشنبه , ۰۶ تیر , ۱۴۰۱
دوشنبه, ژوئن 27

خودکشی نوجوان ۱۱ ساله ساکن همدان

0
331

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۳۰ مهر ماه ۱۳۹۹، نوجوان ۱۱ ساله ساکن استان همدان، با احتمال خودکشی به زندگی اش پایان داد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از ایسنا، امروز چهارشنبه ۳۰ مهر ماه ۱۳۹۹، حسن جانجانی، دادستان عمومی و انقلاب استان همدان از خودکشی یک نوجوان ۱۱ ساله ساکن همدان با حلق آویز کردن خود خبر داد و در ادامه علت این خودکشی را نامشخص ذکر کرد. 

برهمین اساس، دادستان عمومی و انقلاب همدان در تشریح این خودکشی گفت: “طی روزهای گذشته پدر و نامادری این پسر ۱۱ ساله با جسم بی‌جان او در منزل مواجه شدند و قضیه را به پلیس آگاهی اطلاع دادند. خانواده نوجوان اعتقاد به خودکشی او دارند، در حال حاضر بحث مهم درباره نحوه مرگ این نوجوان است که شاید از چالش مومو، بهره گرفته باشد اما فعلاً نمی‌توان با قطعیت نتیجه‌ را اعلام کرد.”

این مقام ارشد قضائی در استان همدان همچنین افزود: “شبهات پرونده در دست بررسی است و پلیس آگاهی روی ابهامات مطرح‌شده کار می‌کند، طبق گفته‌ها نوجوان خود را حلق‌آویز کرده و این ادعا نیز باید بررسی شود. پدر و نامادری نوجوان ۱۱ ساله اعتقاد دارند ممکن است خودکشی بر اثر تأثیر گرفتن از چالش مومو باشد اما این ادعا هنوز محرز نشده است.”

اغلب موارد خودکشی و یا اقدام به آن از سوی شهروندان ایران که روند رو به افزایش هم دارد در سایه نبود امید به زندگی و فشارهای روحی و روانی بر اثر مشکلات اقتصادی، معیشتی و گسترش فزآینده سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است.

در تاریخ ۳۱ خرداد ماه ۱۳۹۹, مسعود قادی‌پاشا, معاون پزشکی و آزمایشگاهی سازمان پزشکی قانونی کشور از خودکشی ۵ هزار و ۱۴۳ نفر از شهروندان ایران در سال ۱۳۹۸ خبر داد و این رقم را در مقایسه با مدت مشابه سال ۱۳۹۷ با ۸ دهم درصد رشد اعلام کرد.

افزایش میزان خودکشی شهروندان در نقاط مختلف کشور به مثابه نبود امید به زندگی است. محرومیت از تامین اجتماعی شهروندان در حالی رو به گسترش است که در  ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر که ایران از امضائ کنندگان این سند معتبر بین المللی می باشد بر محق بودن افراد بر تامین اجتماعی مناسب به لحاظ؛ خوراک, مسکن, پوشاک و برخورداری از خدمات حمایتی اجتماعی در مواقع بیکاری، بیماری، نقص اعضا، بیوگی، پیری یا در تمام موارد دیگری که به علل خارج از اراده انسان ، وسایل امرار معاش او از بین رفته باشد از شرایط آبرومندانه زندگی برخوردار شود را مورد تاکید قرار داده اما برخوردهای قهرآمیز ارگانهای امنیتی و قضائی با شهروندان ایران و بیان اتهامات امنیتی بر خواسته های این افراد مصداق بارز نقض حقوق بشر نیز می باشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: