•                    
  •                  
سه شنبه , ۱۱ بهمن , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, ژانویه 31

حکم اعدام دستکم یک زندانی در بندرعباس اجرا شد

0
121

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۹آذر ماه ۱۴۰۱، حکم اعدام دستکم یک زندانی متهم به جرائم مواد مخدر در زندان بندرعباس اجرا شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کمپین فعالین بلوچ، سحرگاه امروز چهارشنبه ۹ آذر ماه ۱۴۰۱، پرویز براهویی (آنشینی)، فرزند: خدانظر، متاهل و دارای ۲ فرزند، اهل زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان، زندانی متهم به جرائم موادمخدر محبوس در زندان مرکزی بندرعباس اعدام شد.

براساس این گزارش، پرویز براهویی، در سال ۱۳۹۶ به اتهام حمل و نگهداری نوعی از موادمخدر توسط نیروهای‌ امنیتی در شهر بندرعباس دستگیر و پس از طی مراحل بازجوئی و بازپرسی در مرحله دادرسی توسط دادگاه انقلاب بندرعباس از بابت اتهام (حمل و نگهداری موادمخدر) محاکمه و به اعدام محکوم شد.

گفته می شود اجرای حکم اعدام پرویز براهویی در حالی اجرا شد که خانواده وی از آن بی خبر بوده و نتوانستند برای آخرین ملاقات به زندان مراجعه کنند.

اجرای حکم اعدام این زندانی تا لحظه تنظیم این خبر، توسط رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش دوره ای خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران به روند افزایشی صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعتراض کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.