•                    
  •                  
سه شنبه , ۱۱ بهمن , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, ژانویه 31

احکام‌ اعدام ۴ زندانی متهم به جرایم امنیتی در زندان رجائی شهر کرج اجرا شد

0
272

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۱۳آذر ماه ۱۴۰۱، احکام اعدام ۴ زندانی امنیتی در زندان رجایی شهر کرج اجرا شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، سحرگاه امروز یکشنبه ۱۳ آذر ماه ۱۴۰۱، حسین اردوخانزاده، شاهین ایمانی محمودآباد، میلاد اشرفی آتباتان و منوچهر شهبندی، چهار زندانی امنیتی محبوس در بندهای ۵ و۱۰، زندان رجایی شهر از بابت اتهام (همکاری با سازمان اطلاعات اسرائیل- موساد)، در این زندان اعدام شدند.

یک منبع مطلع در این خصوص به حقوق بشر در ایران گفت:”متهمان این پرونده برای مدت طولانی در بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات و بند ۲ الف سپاه‌ پاسداران که دو ضابط امنیتی این پرونده بودند در زندان اوین نگهداری شدند و سپس از مین آنها میلاد اشرفی و منوچهر شهبندی برای مدتی کوتاه جهت تحقیقات به زندان ساوه منتقل شدند و پس از اتمام مراحل دادرسی و قطعی شدن حکم از حدود ۲ هفته قبل آنها را به بندهای ۵ و ۱۰ زندان رجایی شهر کرج منتقل کردند و احکام اعدام آنها سحرگاه امروز شنبه ۱۲ آذر ماه اجرا شد.”

لازم به اشاره است، چندی پیش شعبه ۹ دیوان عالی کشور با صدور دادنامه هایی احکام اعدام صادره بدوی بر علیه میلاد اشرفی آتباتان، منوچهر شهبندی بجندی، حسین اردوخانزاده و شاهین ایمانی محمودآباد، متهمان ردیف اول تا چهارم از بابت یک پرونده امنیتی به اتهام (جاسوسی برای اسرائیل) و (آدم ربایی) را عینا تائید کرد.

همچنین، در بخش دیگری از این پرونده، متهمان ردیف ۳ تا ۷، که به هویت آنها اشاره ای نشده از بابت اتهامات (ارتکاب جرم علیه امنیت کشور)، (معاونت در آدم ربایی) و (نگهداری سلاح) به حبس تعزیری از ۵ تا ۱۰ سال محکوم شدند.

جملگی ۷ متهم این پرونده در خرداد ماه ۱۴۰۱، توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات بطور مشترک، بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی و بازپرسی پرونده آنها به دادگاه انقلاب تهران ارجاع شد.

با آغاز مراحل دادرسی جملگی ۷ متهم این پرونده توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی از بابت اتهامات (جاسوسی برای اسرائیل)، (آدم ربایی)، (ارتکاب جرم علیه امنیت کشور) و (نگهداری سلاح گرم) محاکمه و حسین اردوخانزاده، شاهین ایمانی محمودآباد، میلاد اشرفی آتباتان و منوچهر شهبندی بجندی، بعنوان متهمان ردیف ۱ تا ۴ این پرونده به اعدام و ۳ تن دیگر نیز به حبس های طولانی مدت از ۵ تا ۱۰ سال محکوم شدند.‌

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است.

هر چند جرم جاسوسی و آدم ربایی از منظر حقوق بشر کاملا مردود است اما ارگانهای امنیتی ایران، در سال‌های اخیر، بسیاری از شهروندان را با اتهاماتی مرتبط با جاسوسی، همکاری با دولت متخاصم و یا تحت عنوان پروژه نفوذ، تفهیم اتهام و محکوم به حبس های طولانی مدت و یا اعدام کردند.

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش دوره ای خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران به روند افزایشی صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعتراض کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم در یک فرآیند دادرسی از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین، برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

اعتراف گیری توام با ارعاب و تهدید، ناقض در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و مصداق بارز شکنجه است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.