•                    
  •                  
سه شنبه , ۱۱ بهمن , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, ژانویه 31

میترا حجار، هنرمند سینما و تلویزیون بازداشت شد

0
169

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۱۲آذر ماه ۱۴۰۱، میترا حجار، بازیگر سینما و تلویزیون توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز شنبه ۱۲ آذر ماه ۱۴۰۱، میترا حجار، بازیگر سینما و تلویزیون، در منزل شخصی خود، توسط نیروهای امنیتی، بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

مهدی کوهیان، عضو کمیته پیگیری دستگیری هنرمندان، ضمن اعلام خبر بازداشت میترا حجار از تفتیش منزل و توقیف برخی وسائل شخصی این هنرمند سینما و تلویزیون توسط ماموران خبر داد.

تا لحظه تنظیم این خبر، از مکان نگهداری، نام ارگان بازداشت کننده و مصادیق حقوقی اتهامات منتسب شده به میترا حجار اطلاعی در دست نیست.

لازم به اشاره است، میترا حجار، علاوه بر فعالیت‌های بازیگری در سینما و تلوزیون در زمینه محیط‌ زیست هم فعالیت‌هایی انجام می دهد.

پس از شکل گیری اعتراضات سراسری که از اواخر شهریور ماه ۱۴۰۱، شروع شد و در پی آن واکنشهایی که از طرف افراد صاحب نام در فضای مجازی و در واکنش به این اعتراضات بوجود آمد موجی گسترده از احضار، بازداشت و پرونده سازی بر علیه هنرمندان و ورزشکاران بوجود آمد.

سرکوب آزادی بیان و اندیشه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.