دوشنبه , ۰۷ فروردین , ۱۴۰۲
دوشنبه, مارس 27

احکام اعدام ۲ زندانی در زندان چوبیندر قزوین اجرا شد

0
184

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۲۶آذر ماه ۱۴۰۱، احکام اعدام ۲ زندانی متهم به قتل عمد در زندان مرکزی (چوبیندر) قزوین اجرا شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، سحرگاه پنجشنبه ۲۴ آذر ماه ۱۴۰۱، یوسف میرزابیگی – متولد: ۱۳۶۵، اهل شهرستان قصرشیرین از توابع کرمانشاه و محمدعلی سیدی، دو زندانی متهم به (قتل عمد) و محبوس در زندان مرکزی (چوبیندر) استان قزوین اعدام شدند.

یک منبع مطلع در تشریح این خبر به سازمان حقوق بشر ایران گفت:”یوسف میرزابیگی از سال ۹۱ به اتهام قتل همسرش بازداشت شده بود و محمدعلی سیدی نیز از چهار سال پیش بازداشت و به قصاص محکوم شده بود.”

اجرای احکام اعدام این ۲ زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش دوره ای خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران به روند افزایشی صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعتراض کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.