•                    
  •                  
سه شنبه , ۱۱ بهمن , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, ژانویه 31

احکام اعدام ۲ زندانی در شهرستان سلماس اجرا شد

0
77

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۱ بهمن ماه ۱۴۰۱، احکام اعدام ۲ زندانی با جرائم (قتل عمد) و (موادمخدر) در زندان شهرستان سلماس اجرا شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، سحرگاه پنجشنبه ۲۹ دی ماه ۱۴۰۱، کامل دودکانلو – اهل روستای قاباخ تپه از توابع شهرستان سلمان و زندانی متهم به جرائم مواد مخدر در زندانی این شهرستان اعدام شد.

براساس این گزارش، کامل دودکانلو چند سال قبل به اتهام (حمل و نگهداری موادمخدر) در شهرستان سلماس از توابع استان آذربایجان غربی دستگیر و پس از طی مراحل دادرسی به اعدام محکوم شده بود.

کامل دودکانلو، متاهل و دارای ۳ فرزند است.

در خبری دیگر، سحرگاه پنجشنبه ۲۹ دی ماه ۱۴۰۱، سیدفرهاد حسینی، اهل روستای تمرآباد از توابع شهرستان سلماس در استان آذربایجان غربی، زندانی متهم به (قتل عمد) و محبوس در زندان شهرستان سلماس اعدام شد.

براساس این گزارش، حکم اعدام سیدفرهاد حسینی در حالی اجرا شد که ولی دم مقتول حاضر به اعلام رضایت و گذشت از قصاص نشد.

لازم به اشاره است‌، سیدفرهاد حسینی، حدود ۱ سال و نیم قبل، با اتهام (قتل عمد) در شهرستان سلماس، دستگیر و پس از طی مراحل تحقیقات سپس در مرحله دادرسی توسط دادگاه کیفری ۱ این شهرستان از بابت اتهام مذکور محاکمه و به اعدام محکوم و این حکم در دیوان عالی کشور عینا تائید شد.

حائز اهمیت است، در صورتی که ولی دم مقتول، حاضر به گذشت از قصاص سیدفرهاد حسینی بود حکم اعدام وی لغو می شد.

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش دوره ای خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران به روند افزایشی صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعتراض کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

برچسب هااعدام مواد مخدرفعالین حقوق بشر در ایرانسلب حیاتقصاص نفس در ایراندرخواست قصاصقصاص نفس،اعدام قصاصطرح لغو مجازات اعدامموادمخدر دولتیمجازاتهای بیرحمانهمتهم به حمل و نگهداری موادمخدرمجازات اعدام زندانیان در ایرانمتهمان موادمخدرقاچاق موادمخدر،فرهادحسینیقصاص در ایرانزندان سلماساعدام موادمخدرقاچاقچی موادمخدراجرای قصاص نفساعدام مواد مخدر در ایرانقاچاقچیان موادمخدر،فرهاد حسینیمجازات اعدامگذشت از قصاصمحرومیت از حقوق شهروندی در ایرانمصرف موادمخدرمجازات اعدام در زندانهای ایرانمصرف موادمخدر در ایراننقض حقوق بشر در ایران،سیدفرهادحسینیقصاصقاچاقچیمتهم به حمل موادمخدرقصاص نقسموادمخدر شیشهمجازات اعدام در جمهوری اسلامیقصاص کردنسیدفرهاد حسینیقاچاقچی مواد مخدرحقوق شهروندی در ایرانحق حیاتقاچاق موادمخدرموادمخدر در زندانهای ایرانقصاص نقضقاچاقچیان مواد مخدرسید فرهاد حسینیمجازات اعدام در ایرانموادمخدرحدود و قصاصاعدامیانقاچاقچی چوبحقوق بشر در ایران،اعدام موادمخدر در ایرانکامل دودکانلوقصاص نفسشهرستان سلماسلغو مجازات اعداممجازات اعدام ایراناجرای حکم قصاصمبارزه با موادمخدرمجازات اعدام،قاچاق موادمخدر در ایرانسلماس آذربایجان غربی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.