چهارشنبه , ۰۲ فروردین , ۱۴۰۲
چهارشنبه, مارس 22

احکام اعدام دستکم ۴ زندانی در اراک و ارومیه اجرا شد

0
99

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۲۹ بهمن ماه ۱۴۰۱، احکام اعدام دستکم ۴ زندانی متهم به (قتل عمد) و (مواد مخدر) در زندانهای مرکزی ارومیه و اراک اجرا شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، سحرگاه سه شنبه ۲۵ بهمن ماه ۱۴۰۱، مصطفی مجنونی، اهل اراک، به همراه ۲ زندانی دیگر با هویت نامشخص، در مجموع۳زندانی متهم به جرائم (موادمخدر) و محبوس در زندان مرکزی اراک مرکز استان مرکزی اعدام شدند. 

به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با سازمان حقوق شر ایران:”مصطفی مجنونی اهل اراک بود و خرداد سال ۱۳۹۹ بازداشت و به اعدام محکوم شده بود. دو زندانی دیگر را کسی نمیشناسد و ممکن است از زندان دیگری جهت اجرای حکم به زندان اراک منتقل شده باشند.”

در خبری دیگر وبسات کُردپا هم اعلام کرد،‌ سحرگاه پنج‌شنبه ۲۷ بهمن‌ماه ۱۴۰۱، نجومی مرادی، فرزند: فتاح، اهل روستای هرکیان از توابع شهرستان سلماس در استان آذربایجان غربی و زندانی متهم به (قتل عمد) و محبوس در زندان مرکزی ارومیه اعدام شد. 

براساس این گزارش، حکم اعدام نجومی مرادی، در حالی اجرا شد که ولی دم مقتول حاضر به گذشت از (قصاص) وی نشدند. 

لازم به اشاره است، نجومی مرادی، طی روزهای گذشته، جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی در زندان مرکزی ارومیه منتقل شده بود. 

اعدام این زندانیان تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است. 

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش دوره ای خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران به روند افزایشی صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعتراض کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.