چهارشنبه , ۱۰ خرداد , ۱۴۰۲
چهارشنبه, می 31

احکام اعدام دستکم ۵ زندانی در شیراز و اصفهان اجرا شد

0
115

حقوق بشر در ایران ـ امروز پنجشنبه ۱۷ فروردین ماه ۱۴۰۲، احکام اعدام دستکم ۵ زندانی با جرائم مرتبط با (موادمخدر) و (قتل عمد) در زندان عادل آباد (مرکزی) شیراز و زندان دستگرد (مرکزی) اصفهان اجرا شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، سحرگاه چهارشنبه ۱۶ فروردین ماه ۱۴۰۲، یوسف جمعه حسینی ـ تبعه افغانستان، کاظم رسولی و علی‌حسین صادق‌زاده، زندانیان متهم به جرائم (موادمخدر) و محبوس در زندان عادل آباد (مرکزی) شهر شیراز مرکز استان فارس اعدام شدند. 

به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با سازمان حقوق بشر ایران:”یوسف جمعه حسینی اهل افغانستان بود و از ۲ سال پیش بازداشت و به اعدام محکوم شده بود. کاظم رسولی و علی حسین صادق‌زاده نیز هریک از حدود ۳ سال پیش بازداشت و به اعدام محکوم شده بودند. علی‌حسین صادق زاده دارای ۲ فرزند خردسال بود و اتهام حمل مواد را همیشه رد کرده بود.” 

اعدام این ۳ زندانی درحالی صورت می‌گیرد که در ماه رمضان معمولا حکم اعدام اجرا نمی‌شود. 

در خبری دیگر، سحرگاه یکشنبه ۲۸ اسفند ماه ۱۴۰۲، حسن بهمنی و مریم نجار، دو زندانی متهم به (قتل عمد) و محبوس در زندان دستگرد (مرکزی) استان اصفهان، از بابت ۲ پرونده جداگانه اعدام شدند. 

به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر سازمان حقوق بشر ایران:”حسن بهمنی از حدود ۴ سال پیش و مریم نجار هم به اتهام قتل همسرش، از حدود ۳ سال پیش بازداشت و به اعدام محکوم شده بودند. این دو زندانی از زندان نجف آباد جهت اجرای حکم به زندان دستگرد منتقل شده بودند.” 

اجرای احکام اعدام این زندانیان، تا لحظه تنظیم این گزارش، توسط رسانه های رسمی داخل ایران منتشر نشده است. 

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود. 

سازمان عفو بین الملل، در تاریخ ۸ فروردین ماه ۱۴۰۲، با انتشار گزارش سالانه خود از نقض فاحش حقوق بشر در ایران، پرده برداشت و به تشریح جزئیات این موارد نیز در گزارش خود اشاره کرد.

همچنین، در تاریخ ۱۹ اسفند ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش دوره ای خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران به روند افزایشی صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعتراض کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام و بی توجهی به حق حیات انسانها، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است. 

برچسب هااستان فارسنقض حقوق شهروندیزندان اصفهانمجازاتهای بیرحمانهاعدامیانبند ۱۳ زندان عادل آباد شیراززندان دستگرداصفهانیوسف جمعه حسینیاعدام کاظم رسولیحقوق بشرزندان عادل آباد شیرازنقض حقوق بشر در ایرانرضایت ولی دماعدام موادمخدرولی دم مقتولزندانیان محبوس در زندان عادل آباد شیرازمجازات بیرحمانهکاظم رسولیاعدام علی حسین صادق زادهشیرازنقض حقوق بشرزندان شیرازحق حیاتمجازات قصاصاعدام در زندان عادل آباد شیراززندان دولت آبادعلی حسین صادق زادهعادل آباد شهر شیرازاعدام در ایرانمجازات اعدامنقض حقوق شهروندی در ایرانزندان مرکزی شیرازاعدامیعادل آباد شیرازشهر شیرازدولت آباد اصفهانحسن بهمنیعادل اباد شیرازحقوق بشر در ایرانقتل عمدجرائم موادمخدراعدامحقوق بشر ایراناجرای حکم اعدام در زندان عادل آبادشیراز استان فارسدولت آبادمریم نجارزندان دستگرد استان اصفهاناعدام مواد مخدرحقوق شهروندیدادگاه انقلاب شیرازولی دمزندان عادل آبادتبعه افغانستانعادل آبادبند زنان در زندان عادل آباداعدام مریم نجارجرائم موادحکم اعدامقصاصقاتلسلب حیاتزندان عادل آباد در شیراززندان دستگردزندان عادل آباد شهر شیرازاعدام حسن بهمنیدادگاه کیفری یک اصفهانقتلاستان اصفهانحقوق شهروندی در ایرانافغانستانقصاص نقسزندانیان زندان عادل آباد شیرازعادل آبادشیراززندان عادل آبادشیرازاعدام یوسف جمعه حسینیزندان دولت اباد

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: