•                    
  •                  
شنبه , ۰۹ مهر , ۱۴۰۱
شنبه, اکتبر 1

احکام اعدام ۲ زندانی در تبریز اجرا شد

0
61

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱۵شهریور ماه ۱۴۰۱، احکام اعدام‌۲ زندانی با جرائم تجاوز و قتل عمد در زندان مرکزی شهر تبریز اجرا شد.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از رُکنا، دو زندانی با جرائم قتل عمد و تجاوز، در یک پرونده مشترک، محبوس در زندان مرکزی شهر تبریز که پیشتر احکام آنها توسط دیوان عالی کشور تائید شده بود پس از گذشت ۱۳ سال از ارتکاب ابن جرم اعدام شدند.‌

براساس این گزارش، اواخر فروردین ماه ۱۳۸۸، جسد سوخته یک زن ۳۸ ساله و فرزند ۶ ساله اش در روستای سیه رود از توابع شهرستان جلفا کشف شد.

در ادامه تحقیقات پلیس آگاهی، بعد از گذشت ۲۰ روز در خصوص این پرونده ۳متهم دستگیر و نهایت توسط مراجع قضایی از بابت اتهام به تجاوز و قتل به اعدام محکوم شدند.

همچنین، بعد از گذشت ۱۳ سال، حکم اعدام یکی از متهمان خرداد ماه ۱۴۰۱، و دیگر متهم اواخر هفته گذشته اجرا شد و سومین متهم نیز با رضایت اولیای دم از چوبه دار رهایی یافت.

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش دوره ای خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران به روند افزایشی صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعتراض کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.