•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۵ مهر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, سپتامبر 28

احکام اعدام ۷ زندانی در زندان رجایی شهر کرج اجرا شد

0
84

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۱۷شهریور ماه ۱۴۰۱، احکام اعدام ۱۰ زندانی محبوس در زندان رجایی شهر کرج اجرا شد.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران، سحرگاه چهارشنبه ۱۶ شهریور ماه ۱۴۰۱، محمد عرب، خسرو نوربخش، ابوالفضل شاهی، به همراه ۴تن دیگر از زندانیان محکوم به اعدام و محبوس در زندان رجای شهر کرج اعدام شدند. همچنین یک زندانی با نام محمد عبدالرحیم، در پی اخذ مهلت از مسئولان اجرای احکام به بند عمومی بازگردانده شد.‌

یک منبع مطلع به حقوق بشر در ایران گفت:”چند روز پیش این افراد جهت اجرای احکام اعدام از بند عمومی زندان رجائی شهر کرج به سلول انفرادی منتقل شدند اما صبح چهارشنبه احکام اعدام ۷تن اجرا شد.”

این منبع مطلع افزود:”محمد عبدالرحیم، زندانی متهم به قتل عمد، توانست از مسئولان اجرای احکام برای جلب رضایت ولی دم مقتول وقت بگیرد و اجرای حکم اعدام او تعلیق شد.”

این منبع مطلع خاطرنشان کرد:”احکام اعدام‌ این زندانیان بین ساعت ۳ تا ۴ صبح روز چهارشنبه اجرا شده است.‌

لازم به ذکر است، جملگی این ۷ زندانی از تاریخ ۱۳ شهریور ماه ۱۴۰۱، جهت اجرای احکام به سلول انفرادی منتقل شده بودند.‌

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش دوره ای خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران به روند افزایشی صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعتراض کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.