•                  
پنج شنبه , ۲۰ مرداد , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, آگوست 11

کارشناسان سازمان ملل خواستار لغو حکم اعدام احمدرضا جلالی شدند

0
604

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۵ آذر ماه ۱۳۹۹، با توجه به احتمال اجرای حکم اعدام احمدرضا جلالی، پژوهشگر ایرانی سوئدی که در حال حاضر در سلول انفرادی در بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات در زندان اوین به می برد کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل متحد به شدت از این وضعیت ابراز نگرانی کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز چهارشنبه ۵ آذر ماه ۱۳۹۹، کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل متحد نسبت به اجرای احتمالی حکم اعدام احمدرضا جلالی، پزشک و پژوهشگر ایرانی – سوئدی، محبوس در سلول انفرادی بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات واقع در زندان هشدار داده و به شدت نسبت به اجرای این حکم ابراز نگرانی کردند. در تاریخ ۴ آذر ماه ۱۳۹۹، احمدرضا جلالی، زندانی امنیتی محکوم به اعدام و محبوس در زندان اوین در تماس تلفنی با خانواده خود از انتقالش به سلول انفرادی جهت اجرای حکم اعدام خبر داد.

کارشناسان حقوق بشر  سازمان ملل متحد گفتند: “ما از گزارش ها مبنی بر اینکه جمهوری اسلامی ایران قرار است به زودی آقای جلالی را اعدام کند وحشت زده ایم. بازداشت خودسرانه، شکنجه، صدور حکم اعدام، و حالا اعدام قریب الوقوع وی رفتارهايي غير قابل دفاع است که باید به شدیدترین شکل ممکن توسط جامعه بین المللی محکوم شود.”

این کارشناسان تاکید کردند: “ما از مقامات ایرانی می خواهیم با اقدام فوری پیش از آنکه دیر شود این تصمیم را لغو کنند.» آقای جلالی پزشک و محقق است که بنا بر اتهامات نادرست جاسوسی در اکتبر ۲۰۱۷ به اعدام محکوم شد. با وجود مدارک معتبری که نشان میدهد محکومیت وی بر اساس اعترافات اجباری تحت شکنجه و در دادگاه غیرمنصفانه بوده است، محکومیت و مجازات وی برقرار مانده است.”

کارگروه بازداشت خودسرانه در سال ۲۰۱۷ اعلام کرد که احمدرضا جلالی خودسرانه بازداشت شده و خواهان آزادی فوری وی شد. با وجود احتمال قوی ابتلای احمدرضا جلالی به لوكميا، وی در طول بازداشت وی مکرر از درمان پزشکی محروم شده است.

نگرانی شدید نسبت به اینکه احمدرضا جلالی در خطر اعدام قریب الوقوع است در پی آن ایجاد شد که وی در تاریخ ۲۴ نوامبر با همسر خود تماس تلفنی گرفته و گفت که این آخرین خداحافظی وی است. بنا برگزارشها وی به همسرش اطلاع داد که به زودی به سلول انفرادی در زندان رجائی شهردرکرج منتقل می شود. این به عنوان روبهی پیش از اجرای مجازات اعدام شناخته می شود. همچنین وکیل آقای جلالی به دادسرای زندان اوین مراجعه کرده و حکم اجرای اعدام وی را مشاهده کرده است. پیش از آن مقامات هیچ اقدامی نکردند تا حکم اجرای اعدام وی را به وکیل و خانواده او اطلاع دهند. کارشناسان گفتند: «تصمیم دولت و قوه قضاییه ایران برای اعدام آقای جلالی باید محکوم شود. این تصمیم از جهات متعدد و به طور خاص در زمینه حق حیات، نقض آشکار و جدی تعهداتی است که ایران به موجب قوانین بین الملل حقوق بشر دارد. ما مصرانه از جمهوری اسلامی ایران می خواهیم که فورا این اعدام را متوقف کنند.”

لازم به ذکر است، در تاریخ ۴ آذر ماه ۱۳۹۹، احمدرضا جلالی، برای اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی در بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات منتقل و طی ساعتها یا روزهای آینده جهت اجرای حکم به زندان رجائی شهر کرج منتقل خواهد شد. با توجه به این مسئله هر لحظه اجرای حکم اعدام این پزشک و پژوهشگر در امور مدیریت بحران و شهروند دو تابعیتی دور از ذهن نیست. 

در همین زمینه هلاله موسویان، وکیل مدافع احمدرضا جلالی، در گفتگوی تکمیلی با حقوق بشر در ایران گفت: “دیروز سه شنبه احمدرضا جلالی بدون اطلاع به من بعنوان وکیل مدافع این زندانی امنیتی به شعبه ۱ اجرای احکام دادسرای امنیت زندان اوین به ریاست محمدمهدی براعه منتقل شد و بنده به محض اطلاع از این موضوع سریعاً خود را به آن مکان رساندم و دیدم احمدرضا جلالی به شعبه اجرای احکام منتقل شده و قاضی اجرای احکام نامه ای که از طرف معاونت ضد جاسوسی وزارت اطلاعات مبنی بر اصرار آنها برای اجرای حکم اعدام آقای جلالی صادر شده بود را به ما نشان داد و سپس به سربازی که دفتر اجرای احکام به همراه این زندانی امنیتی بود اعلام شد که به اندرزگاه زندان مراجعه و وسائل و اسباب احمدرضا جلالی را جمع آوری کنند و این زندانی امنیتی را به سلول انفرادی در بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات منتقل کنند. با توجه به اعلام ضابط پرونده احمدرضا جلالی طی ساعات یا روزهای آینده برای اجرای حکم اعدام به زندان رجائی شهر کرج منتقل خواهد شد.”

احمدرضا جلالی در تاریخ ۵ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۵ پس از سفر به ایران به قصد شرکت در یک کنفرانس علمی توسط مأموران وزارت اطلاعات بازداشت و روانه زندان اوین شد. او پس از تحمل انواع و اقسام شکنجه که شامل تهدید به کشتن فرزندانش و همسرش در کشور سوئد بود محبور به اعتراف دروغ بر علیه خود شد و در آذر ماه ۱۳۹۵، از سلول‌ انفرادی بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات واقع در زندان اوین به بند عمومی این زندان منتقل شد.

پرونده، احمدرضا جلالی، پس از اتمام مراحل بازجوئی و بازپرسی در زندان اوین در بهمن ۱۳۹۵ به شعبه ۱۵دادگاه انقلاب به ریاست ابوالقاسم صلواتی ارجاع شد و با فشارهای زیاد از طرف ابوالقاسم صلواتی، برای عزل وکالت زینب طاهری، نهایتا در کشمکش میان دادگاه و احمدرضا جلالی، به خواسته شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران، دبیر دریابیگی، به عنوان وکیل دوم در این پرونده اعلام وکالت کرد. 

اولین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده احمد رضا جلالی، توسط شعبه ۱۵دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی، در تاریخ ۳۱ مرداد ماه ۱۳۹۶ برگزار شد و با توجه به سنگین بودن این پرونده دومین جلسه دادگاه نیز  در تاریخ ۲ شهریور ماه ۱۳۹۶، توسط شعبه مذکور برگزار شده بود و در نهایت حکم اعدام “احمدرضا جلالی” در تاریخ ۲۹ مهرماه ۱۳۹۶ به وکلای مدافع احمدرضا جلالی ابلاغ شد. 

با ارجاع پرونده احمدرضا جلالی به دیوان عالی کشور, و بررسی مجدد اتهامات وی توسط دیوان عالی حکم صادره توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی, عینا به تائید دیوان عالی کشور رسید و در تاریخ ۲۰ آذرماه ۱۳۹۶به وکیل احمدرضا جلالی ابلاغ شد. 

پیش از این نیز، در تاریخ ۵ دی ماه ۱۳۹۶، عباس جعفری دولت آبادی, دادستان وقت تهران, احمدرضا جلالی را به انتقال اطلاعات مربوط به پروژه‌های به کلی سرّی نظام در حوزه‌های تحقیقاتی، نظامی، دفاعی و هسته‌ای در قبال دریافت مبالغی به همراه حق شهروندی کشور سوئد برای خود و خانواده‌اش متهم کرد و دلیل بازداشت و تفهیم این اتهام از بابت آن فعالیت احمدرضا جلالی دانسته بود و اعدام وی را قطعی دانسته بود!

احمدرضا جلالی، در تاریخ ۲۵ آبان‌ماه ۱۳۹۷ به دلیل بیماری و درد شدید در شکم  پس از کارشکنی های بسیار این زندانی سیاسی را به بیمارستان منتقل کردند و  در تاریخ ۲۷ آبان‌ماه ۱۳۹۷, احمدرضا جلالی تحت عمل جراحی قرار گرفت. وی ۱ روز پس از عمل جراحی به زندان بازگردانده شده بود.

وی پس از انجام عمل جراحی و علیرغم احتمال ابتلا به بیماری سرطان از رسیدگی پزشکی محروم مانده بود.

احمدرضا جلالی، استاد و پژوهشگر مدیریت حوادث مترقبه و دارای اقامت سوئد است. او فوق دکتری خود را در رشته مدیریت بحران در دانشگاه پیه مونتو ایتالیا گرفته و از مدتی پیش به همراه همسر و دو فرزندش ساکن کشور سوئد شدند.

لازم به ذکر است، احمدرضا جلالی پس از پایان تحصیلات در رشته پزشکی در ایران در مرکز حوادث طبیعی فعالیت داشت. او در سال  ۱۳۸۸ برای ادامه تحصیل به سوئد رفت، در آنجا در همین رشته مدرک دکترا گرفت، سپس فوق دکترای خود را در رشته پزشکی بحران در دانشگاه پیه‌ مونتو ایتالیا گذراند و پس از آن به همراه همسر و دو فرزند خود ساکن سوئد شد.

طی سال‌های گذشته مقام‌های امنیتی ایران، وزارت اطلاعات و سپاه پاسداران بسیاری از شهروندان دو تابعیتی را در ایران بازداشت کرده‌اند. بسیاری از این افراد به دعوت رسمی از سوی دانشگاه‌ها و موسسات علمی به ایران سفر کرده بود اما در ادامه به “اتهام جاسوسی و همکاری با دولت متخاصم” یا تحت عنوان “پروژه نفوذ” بازداشت و محاکمه شده‌اند.

همچنین حکومت جمهوری اسلامی در سالهای اخیر از بازداشت و اعمال فشار بر شهروندان ۲ تابعیتی بعنوان اهرمی برای معامله و گروگانگیری در جهت رفع مشکلات اقتصادی استفاده کرده است. 

سرکوب شهروندان دو تابعیتی و بیان اتهامات امنیتی بر علیه آنها از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

جرم جاسوسی در مقوله حقوق بشر جایگاهی ندارد اما بیان این اتهام به افراد و تفهیم اتهاماتی از این دست با توجه به عدم شفافیت در سیستم قضائی ایران و محرومیت افراد از حق دادرسی عادلانه منطبق با اسناد بین المللی حقوق بشر , ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و حتی قانون آئین دادرسی کیفری ایران نمی توان به صراحت اتهام منتسبه بر این افراد را تائید کرد. 

برچسب ها209solitary confinement for security 209لغو حکم اعداممامورین وزارت اطلاعاتمادر احمدرضا جلالیمجمع عمومی سازمان ملل متحدمحاکمه احمدرضا جلالیمحاربه از طریق جاسوسی برای اسرائیلنقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در ایران 4نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراننامه کارشناسان سازمان ملل متحدنامه احمدرضا جلالیهمسر احمدرضا جلالیوزارت اطلاعاتوزارت اطلاعات در ایرانوزارت اطلاعات در زندان اوینکارشناسان حقوق بشر سازمان مللکارشناسان سازمان مللWard 209آزادی مشروط زندانیان امنیتیانتقال احمدرضا جلالی به مکان نامعلوماتهام جاسوسیاتهام جاسوسی برای دوول متخاصماتهام جاسوسی در ایراناجرای اعدام احمدرضا جلالیاحمدرضا جلالیاحمدرضا جلالی زندانی امنیتیاحمدرضاجلالیاحمدرضاجلالی پژوهشگراحمدرضاجلالی پزشکاداره پیگیری وزارت اطلاعاتاعترافات احمدرضا جلالیاعداماعدام اجرای حکم اعداماعدام احمدرضا جلالیاعدام زندانیان امنیتی در ایرانبند 209بند 209 زندان اوینبند وزارت اطلاعاتبند وزارت اطلاعات در زندان وکیل آباد مشهدبند وزارت اطلاعات در زندان رجائی شهر کرجبند ۲۰۹ وزارت اطلاعاتبند ۲۰۹ وزارت اطلاعات در ایرانبند ۲۰۹ زندان اوینبند امنیتی 209بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعاتبند209بند209 وزارت اطلاعاتبند۲۰۹ وزارت اطلاعاتبند۲۰۹ وزارت اطلاعات در ایرانبیند 209بیانیه کارشناسان سازمان مللبازداشت شهروندان دو تابعیتیبازداشتگاه وزارت اطلاعاتبازداشتگاههای وزارت اطلاعاتجاسوسی احمدرضا جلالیحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیحقوق شهروندی درایرانحکم اعدام احمدرضا جلالیحکم اعدام در ایرانحکم اعدام زندانیان امنیتیدفتر پیگیری وزارت اطلاعاتدکتر احمدرضا جلالیزندانیان امنیتیزندانیان امنیتی در ایرانسلول انفرادی در بند ۲۰۹ وزارت اطلاعاتسوئیت 209سازمان مللسازمان ملل متحدسازمان حقوق بشر در ایرانشهروندان دو ملیتیشهروندان دو تابعیتیشهروندان دو تابعیتی میمنت حسینیشهروندان دو تابعیتی در ایرانشهروندان دوملیتیشهروندان دوتابعیتی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: