•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۸ آذر , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, نوامبر 29

احکام اعدام ۴ زندانی در زندان بیرجند اجرا شد

0
79

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۱۳آبان ماه ۱۴۰۱، احکام اعدام ۴ زندانی محبوس در زندان شهرستان بیرجند از توابع استان خراسان جنوبی اجرا شد.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از حال وش، سحرگاه چهارشنبه ۱۱ آبان ماه ۱۴۰۱، نوراحمد تاتوزهی و عبدالله تاتوزهی – اهل زاهدان، محمد خوشحال- اهل زابل – (نام نامشخص) خسروی – اهل زابل، چهار زندانی متهم به جرائم موادمخدر و محبوس در زندان شهرستان بیرجند از توابع استان خراسان جنوبی اعدام شدند.‌

براساس این گزارش، عبدالله تاتوزهی و نوراحمد تاتوزهی، در یک پرونده مشترک از بابت اتهام موادمخدر در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۹ در شهرستان بیرجند، دستگیر شده بودند.

همچنین؛ محمد خوشحال و آقای خسروی هم از بابت ۲ پرونده جداگانه در سال ۱۳۹۸ به اتهام حمل و نگهداری موادمخدر در شهرستان بیرجند دستگیر شده بودند.‌

جملگی این‌۴ نفر، در ساعات پایانی سه سنبه ۱۰ آبان ماه ۱۴۰۱، پس از اعلام خاموشی در زندان جهت اجرای احکام اعدام به سلول های انفرادی منتقل شده بودند.

اجزای احکام اعدام این ۴ زندانی تا لحظه تنظیم این خبر توسط رسانه های رسمی داخل ایران اعلام نشده است.

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش دوره ای خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران به روند افزایشی صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعتراض کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.