•                    
  •                  
شنبه , ۰۵ آذر , ۱۴۰۱
شنبه, نوامبر 26

ماهان صدارت مدنی از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری محاکمه شد

0
238

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۱۳آبان ماه ۱۴۰۱، جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات ماهان صدارت مدنی در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران برگزار شد.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از ایرنا، روز پنجشنبه ۱۲ آبان ماه ۱۴۰۱، ماهان صدارت مدنی، از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری، توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری محاکمه شد.

براساس کیفرخواست صادره، اتهامات ماهان صدارت مدنی در این جلسه دادرسی:”محاربه از طریق کشیدن سلاح سرد (چاقو)، اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور، آتش زدن موتورسیکلت و تخریب گوشی شاکی خصوصی و ایراد جرح عمدی با چاقو. عنوان شده است.”

در این جلسه دادرسی، پس از خوانده شدن کیفرخواست توسط نماینده دادستان و ارائه دفاعیات ماهان صدارت مدنی و وکیل مدافع وی (احتمالا وکیل مدافع وی از میان وکلای تبصره ماده ۴۸ انتخاب شده و ماهان صدارت مدنی از حق تعیین وکیل مورد نظر خود در جلسه دادگاه محروم شده بود) دفاعیات خود را ارائه کرد.

در بخشی از این جلسه دادرسی ۲ فرد به عنوان شکات خصوصی از بابت اتهام (آتش کشیده شدن موتور سیکلت) و (ایراد ضرب و جرح عمدی با چاقو) صحبت‌های خود را ایمان افشاری ارائه کردند.

همچنین، ایمان‌افشاری، در بخش دیگری از این جلسه دادرسی به ماهان صدارت مدنی مدعی شد:”شما قبل از درگیری با این افراد مردم را تحریک به اغتشاش کردید. آیا این اقدامات را انجام داده ای یا خیر؟”

ماهان صدارت مدنی هم در پاسخ تاکید کرد:”خیر. من هیچ کس را تحریک نکردم.”

در ادامه هم وکیل مدافع ماهان صدارت مدنی، دفاعیات خود از بابت اتهام محاربه را در دفاع از موکل خود به دادگاه ارائه و تاکید کرد:”درباره اتهام محاربه از طریق کشیدن سلاح سرد، تصاویر را دیدم، متهم موضوع کشیدن سلاح سرد را انکار می کند.”

ایمان افشاری از وکیل مدافع پرسید، پس چه کسی به شاکی ضربه زده است؟ وکیل متهم گفت: “در شلوغی شکل گرفته ممکن بوده یک نفر از پشت به این فرد حمله کرده باشد.”

‌در ادامه این جلسه دادرسی، فیلمی از صحنه درگیری رخ داده که از طریق یک دوربین مداربسته ضبط شده بود در دادگاه به نمایش گذاشته شد و ماهان صدارت مدنی پس از دیدن تصاویر مجددا تاکید کرد که چاقو در دست ندارد.

سپس یکی از شکات پرونده مدعی شد:”در فیلم مشخص است که متهم باک موتور من را با چاقو سوراخ می کند و شواهد آن موجود است، این در حالی است متهم می گوید چاقو در دست نداشته است.”

متهم پاسخ داد:”من با دست بر روی باک بنزین موتور واژگون شده می کوبم و در دستم چاقو نیست. من فقط در گیری و آتش زدن موتور سیکلت را قبول دارم.”

در نهایت، ایمان افشاری، ختم جلسه دادگاه را اعلام کرد.

از زمان اعلام خبر جان باختن مهسا (ژینا) امینی، دختر ۲۲ ساله، اهل شهرستان سقز در بازداشتگاه پلیس امنیت نیروی انتظامی در تهران، اعتراضات گسترده ای در خصوص عملکرد گشت ارشاد در مدارس، دانشگاهها و شهرهای مختلف کشور در جریان است.‌

در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل نیز با انتشار بیانیه ای، نسبت به سرکوب خشونت بار این‌ اعتراضات واکنش نشان داد و از جامعه جهانی خواستار اقدام‌ فوری برای مقابله با حکومت ایران شد.

همچنین، در تاریخ ۴ آبان ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران، گزارش تفصیلی خود از وضعیت سرکوب گسترده این اعتراضات از سوی حکومت جمهوری اسلامی را به مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارائه کرد.

حقوق بشر در ایران، بصورت روزانه این اعتراضات را از روز، سوم، چهارم، پنجم، ششم، هفتم، هشتم، نهم،  دهم،  یازدهم،  دوازدهم،  سیزدهم،  چهاردهم،  پانزدهم، شانزدهم، هفدهم، هجدهم، نوزدهم، بیستم، بیست و یکم و بیست و دوم این تجمعات اعتراضی پوشش خبری داده است.

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.