پنج شنبه , ۰۹ آذر , ۱۴۰۲
جمعه, دسامبر 1

حکم اعدام یک زندانی در اردبیل اجرا شد

0
68

حقوق بشر در ایران ـ امروز دوشنبه ۲۹آبان ماه ۱۴۰۲، حکم اعدام یک زندانی متهم به (موادمخدر) در زندان مرکزی استان اردبیل، اجرا شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، سحرگاه امروز دوشنبه ۲۹ آبان ماه ۱۴۰۲، سیامند بوکانی، متاهل، دارای ۲ فرزند، متولد: ۱۳۶۲، اهل روستای دنگز، زندانی متهم به (قاچاق موادمخدر) محبوس در زندان مرکزی استان اردبیل، اعدام شد. 

یک منبع مطلع درخصوص اعدام این زندانی به سازمان حقوق بشر ایران گفت:”سیامند بوکانی پدر دو فرزند بود و حدود دو سال پیش در اردبیل بازداشت و به اعدام محکوم شد.”

همچنین، در بخش دیگری از این گزار عنوان شده که سیامند بوکانی در تاریخ ۲۶ آبان ماه ۱۴۰۲، به همراه یک زندانی دیگر که با اتهام (قتل عمد) به قصاص نفس محکوم شده بود، جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شده بود.

دومین زندانی با اخذ مهلت یک ماهه از ولی دم مقتول، به بند عمومی زندان مرکزی اردبیل بازگردانده شد.

اعدام سیامند بوکانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است. 

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۲۶ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت. 

سازمان عفو بین الملل، در تاریخ ۱۲ خرداد ماه ۱۴۰۲ هم در ادامه واکنش به روند رو به افزایش صدور و اجرای احکام اعدام در ایران، با انتشار بیانیه ای ضمن محکوم کردن این قبیل احکام خواستار اقدام جامعه جهانی برای مقابله با حکومت جمهوری اسلامی شد. 

همچنین، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد، در تاریخ ۱۹ اسفند ماه ۱۴۰۱، در گزارش دوره ای خود که مربوط به ۶ ماهه دوم سال ۱۴۰۱ خورشیدی بود در خصوص محرومیت شهروندان از حق دسترسی به وکیل مورد نظر خودشان در یک فرایند دادرسی را محکوم کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: