چهارشنبه , ۱۰ خرداد , ۱۴۰۲
چهارشنبه, می 31

احکام اعدام ۲ زندانی در کرج و زاهدان اجرا شد

0
159

حقوق بشر در ایران ـ امروز شنبه ۹ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، احکام اعدام دستکم ۲ زندانی متهم به جرائم (قتل عمد) و (زنای محصنه) در زندان مرکزی زاهدان و ندامتگاه(زندان) مرکزی کرج، اجرا شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، سحرگاه دوشنبه ۴اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، احمد نیکویی، متولد: ۱۳۶۳، محبوس در اندرزگاه ۷ زندان (ندامتگاه) مرکزی کرج، از بابت اتهام (زنای محصنه) اعدام شد. 

به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر سازمان حقوق بشر ایران:”احمد نکویی به اتهام رابطه با یک زن متأهل، از بند ۷ زندان مرکزی کرج به پای چوبه دار منتقل شده بود.” 

با توجه به اعدام احمد نیکویی، اما از وضعیت آن زنی که به نظر باید دیگر متهم این پرونده باشد اطلاعی در دسترس نیست. 

وبسایت حال وش هم در خبری اعلام کرد؛ سحرگاه امروز شنبه ۹ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، عبدالستار شاهوزهی، فرزند: اکبر، اهل زاهدان و زندانی متهم به (جرائم موادمخدر)، و محبوس در زندان مرکزی شهر زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان اعدام شد. 

براساس این گزارش، عبدالستار شاهوزهی، اواخر دهه ۹۰ خورشیدی، به اتهام حمل و نگهداری نوعی از مواد مخدر در شهر زاهدان، دستگیر و پس از طی مراحل بازجویی و بازپرسی سپس در مرحله دادرسی توسط دادگاه انقلاب زاهدان به اعدام محکوم و حکم وی در شعبه دیوان عالی کشور عینا تائید شد. 

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد، در تاریخ ۱۹ اسفند ماه ۱۴۰۱، در گزارش دوره ای خود که مربوط به ۶ ماهه دوم سال ۱۴۰۱ خورشیدی بود در خصوص افزایش شمار اعدامها در ایران هشدار داد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است. 

برچسب هاحقوق بشرندامتگاه مرکزی کرجسلب حیاتموادمخدر هروئینقاچاق موادمخدر،موادمخدر در ایراناعدام احمد نیکوئیمجازات اعدامزندان زاهدانزنای محصنهقاچاقچیان موادمخدر،شهر زاهدان استان سیستان بلوچستاناعدام عبدالستارشاهوزهیزاهداننقض حقوق شهروندیمتهم به حمل موادمخدرزنای محسنهشهرزاهدانعبدالستارشاهوزهیاعدام عبدالستار شاهوزهیزندان مرکزی زاهداننقض حقوق بشر در ایرانحق حیاتموادمخدر شیشهزاهدان سیستان بلوچستانعبدالستار شاهوزهیسلب حیاناعدام در ایراننقض حقوق بشرموادمخدر در زندانهای ایرانقاچاق موادمخدر در ایراناحمدنیکوییزناحقوق بشر در ایرانکرجدادگاه کیفری یکمبارزه با موادمخدرمجازاتهای غیرانسانیاحمد نیکوییجرم زنای محسنهاجرای حکم اعدامحقوق شهروندی در ایرانقاچاقچی موادمخدردادگاه کیفری۱قاچاقچیان موادمخدر در ایراناحمدنیکوئیحکم اعداماعدامقاچاق موادمخدراعدام در ندامتگاه مرکزی کرجقاچاقچیان موادمخدراعدام احمد نیکویی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: