•                  
جمعه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۰
جمعه, ژانویه 28

۳ فعال کارگری شاغل در کارخانه سیمان کارون واقع در مسجد سلیمان محاکمه شدند

0
321

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۱۶ بهمن ماه ۱۳۹۸, جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات “فرشاد خدادادیان طاغونک”، “خرم آقابیگی” و “امین حاتمی”, ۳ تن از فعالان کارگری شاغل در کارخانه سیمان کارون واقع در مسجد سلیمان توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری این شهرستان برگزار شد و این افراد دفاعیات خود را به دادگاه ارائه کردند و صدور حکم به روزهای آتی موکول شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا؛ امروز چهارشنبه ۱۶ بهمن ماه ۱۳۹۸, “فرشاد خدادادیان طاغونک”، “خرم آقابیگی” و “امین حاتمی”, ۳ تن از فعالان کارگری شاغل در کارخانه سیمان کارون واقع در مسجد سلیمان توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری این شهرستان از بابت اتهامات مرتبط با شکایت کارفرمای این کارخانه از این کارگران به علت برگزاری تجمع اعتراضی آنها در بهمن و اسفند ماه سال ۱۳۹۵ به عدم دریافت مطالبات معوقه این کارگران مورد محاکمه قرار گرفتند. 

بنقل از یک منبع مطلع: “در این دادگاه کارشناس سوم دادگستری نیز نظر ۲ کارشناس پیشین مبنی بر عدم وجود ادله در خصوص اتهامات وارده بر “فرشاد خدادادیان طاغونک”، “خرم آقابیگی” و “امین حاتمی” تایید کرد و قاضی شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری مسجد سلیمان هم اعلام کرد که طی مهلتی رای دادگاه را صادر خواهد کرد”. 

لازم به ذکر است؛ در جریان تجمعات اعتراضی که در بهمن و اسفند ماه سال ۱۳۹۵ از سوی کارگران مجتمع سیمان مسجد سلیمان برگزار شده بود برای چهار تن از کارگران بنامهای “فرشاد خدادادیان”، “خرم آقابیگی”، “پیمان سلیمانی” و “امین حاتمی” از سوی مراجع قضائی پرونده تشکیل شده بود که ۳ نفر از این افراد از سوی شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ مسجد سلیمان با توجه به شکایت کارفرما برای حضور در جلسه دادرسی احضار شدند.

پرونده این کارگران در حالی در شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ مسجدسلیمان با شکایت کارفرما ارجاع داده شده که پیش از این کارگران نظر کارشناس دادگستری تبرئه کارگران بوده است، با اینحال کارفرما مجدداً به این حکم نیز اعتراض زده است و پرونده همچنان مفتوح است.

پیش از این و در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  این ۳ فعال کارگری, با توجه به ابلاغیه دریافتی از سوی شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ این شهرستان به تاریخ رسیدگی ۲۷ آبان ماه سالجاری احضار شده بودند. این کارگران پیش از این نیز از سوی مراجع قضائی مورد احضار قرار گرفته بودند. 

همچنین ارسلان غمگین “مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان” در تاریخ ۱۲ آبان ماه سالجاری اعلام کرده بود: “این کارگران۴ نفر بودند که ۱ نفر از آنها بازنشسته شده است. یک نفر دیگر از آنها اتمام قرارداد شده و رفته است. یک نفر دیگر هنوز در کارگاه مشغول به کار است”.

سرکوب فعالان کارگری و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

سرکوب فعالان کارگری در حالی در ایران رو به گسترش است که در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر که ایران از امضائ کنندگان این سند معتبر بین المللی می باشد بر محق بودن افراد بر تامین اجتماعی مناسب به لحاظ؛ خوراک, مسکن, پوشاک و برخورداری از خدمات حمایتی اجتماعی در مواقع بیکاری ، بیماری ، نقص اعضا ، بیوگی ، پیری یا در تمام موارد دیگری که به علل خارج از اراده انسان ، وسایل امرار معاش او از بین رفته باشد از شرایط آبرومندانه زندگی برخوردار شود اما برخوردهای قهرآمیز ارگانهای امنیتی و قضائی با کارگران ایران و بیان اتهامات امنیتی بر خواسته های این افراد مصداق بارز نقض حقوق بشر نیز می باشد. 

لازم به ذکر است که بازداشت خودسرانه و بلاتکلیف نگه داشتن افراد و همچنین عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

برچسب هافرشاد خدادادیانفرشاد خدادادیان طاغونکفعال کارگریفعال کارگری در ایرانفعالان کارگر یفعالان کارگریفعالان کارگری در ایرانمحاکمه کارگرانمسجدسلیمانمطالبات مزدی کارگریمطالبات مزدی کارگرانمطالبات مزدی کارگران در ایرانمطالبات کارگریمطالبات کارگران ایرانمطالبات کارگران در ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق شهروندی کارگراننقض حقوق شهروندی کارگران در ایراننقض حقوق شهروندی در ایرانکارگران ایرانکارگران در ایرانکارخانهکارخانه سیمانکارخانه سیمان کارونکارشناسان دادگستریامین حاتمیاتهاماتحق دادرسی عادلانهحقوق بشر در ایرانخرم آقابیگیدادگاه کیفریدادگاه کیفری ۲دادرسی عادلانهسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب فعالان کارگر یسرکوب فعالان کارگریسرکوب فعالان کارگری در ایرانسرکوب کارگرانسرکوب کارگران ایرانسرکوب کارگران در ایرانسرکوب کارگران در ایران گشهرستان مسجدسلیمانشعبه ۱۰۲ دادگاه کیفریشعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ مسجد سلیمان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: