•                    
  •                  
جمعه , ۱۴ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, فوریه 4

گزارشی از آخرین وضعیت منیره عربشاهی و یاسمن آریانی, فعالان مدنی در بازداشت

0
1532

“منیره عربشاهی”, فعال مدنی و مادر یاسمن آریانی که روز پنجشنبه هفته گذشته پس از حضور در محل پلیس امنیت واقع در خیابان وزراء در تهران بازداشت شده بود و پس از انتقال به دادسرای زندان اوین با صدور قرار وثیقه به زندان قرچک ورامین منتقل شده است. همچنین “یاسمن آریانی” فرزند منیره عربشاهی که در روز چهارشنبه هفته گذشته توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه پلیس امنیت واقع در خیابان  وزراء منتقل شده بود ضمن صدور قرار بازداشت کماکان در بازداشتگاه نگهداری میشود.

به گزارش حقوق بشر در ایران, منیره عربشاهی, فعال مدنی که در تاریخ ۲۲ فروردین ماه سالجاری بعد از مراجعه به بازداشتگاه پلیس امنیت تهران  واقع در خیابان وزراء بازداشت و سپس به دادسرای زندان اوین«مقدس» منتقل و پس از صدور قرار وثیقه این فعال مدنی به زندان قرچک ورامین منتقل شد. یاسمن آریانی, فعال مدنی که از وضعیت وی خبری در دست نبود با توجه به صدور قرار بازداشت دو ماهه کماکان در بازداشتگاه پلیس امنیت واقع در خیابان وزراء تهران نگهداری میشود . 

روز چهارشنبه ۲۱ فروردین‌ماه، یاسمن آریانی، فعال مدنی و زندانی سیاسی سابق بازداشت و به بازداشتگاه وزرا در تهران منتقل شده بود.

ماموران نیروی انتظامی، با در دست داشتن حکم جلب خانم آریانی و حکم ورود و تفتیش منزل از دادسرای کرج، به منزل وی وارد شده و پیش از بازداشت، منزل پدری او را نیز مورد تفتیش قرار داده و ضمن اینکه رفتار نامناسبی با پدر خانم آریانی داشتند تعدادی از لوازم شخصی ازجمله تلفن همراه او را ضبط کردند.
همچنین ماموران در حین بازداشت خانم آریانی حکم جلب مادرش خانم عربشاهی را نیز همراه داشتند با این حال به دلیل عدم حضور وی موفق به بازداشت نشده بودند.

یک روز پس از بازداشت خانم آریانی، منیره عربشاهی، مادر این فعال مدنی نیز پس از مراجعه جهت پیگیری وضعیت فرزندش به بازداشتگاه وزرا بازداشت شد.

یاسمن آریانی، فعال مدنی و بازیگر تئاتر که در حال آماده شدن برای بازی در نمایش “اکتورز استدیو” در تماشاخانه ملک بود، پیشتر از توقیف نقش خود در این تئاتر و کنار گذاشته شدن توسط وزارت ارشاد خبر داده بود.

جلوگیری از اجرای یاسمن آریانی در پی جوسازی برخی رسانه های مجازی منتسب به نهادهای امنیتی در ارتباط با حرفه بازیگری او و تفتیش عقاید وی صورت گرفته است.

لازم به یادآوری است یاسمن آریانی در تاریخ ۱۱ مردادماه ۱۳۹۷، در جریان “اعتراضات سراسری مردادماه در تهران، در اعتراض به شرایط رو به افول اقتصادی و فساد” همراه با حدود ۵۰ تن دیگر از معترضین توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان‌های تهران بزرگ و قرچک ورامین منتقل شده بودند.

وی به همراه سایر زنان بازداشت شده در این پرونده اواخر مهرماه سال گذشته به بند زنان زندان اوین منتقل شده و توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مقیسه به اتهام “اخلال در نظم عمومی” به یک سال حبس تعزیری محکوم شد.

یاسمن آریانی نهایتا در تاریخ ۲۵ بهمن ماه سال گذشته همزمان با موج آزادی زودهنگام زندانیان از زندان اوین آزاد شد.

سرکوب فعالان مدنی مصداق بارز آزادی بیان و از جمله موارد نقض گسترده و سیستماتیک حقوق بشر در ایران است که گزارشگران ویژه حقوق بشر در امور ایران  در گزارشات دوره ای خود و به دفعات بر آن تاکید کرده اند.

همچنین در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر اصل آزادی بیان و محق بودن هر فرد بر انتشار افکار و عقاید خود بدون ملاحظات مرزی و بدون ترس تاکید کرده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.