•                  
پنج شنبه , ۲۱ فروردین , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, آوریل 9

رامئیل بت تمرز, شهروند مسیحی آشوری محبوس در زندان اوین آزاد شد

0
174

حقوق بشر در ایران – روز چهارشنبه ۹ اسفند ماه ۱۳۹۸, رامئیل بت تمرز, شهروند مسیحی آشوری محبوس در اندرزگاه ۸ زندان اوین, که در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس ۴ ماهه خود بود پس از تحمل ۱ ماه از مجموع حبس ۴ ماهه خود از این زندان آزاد شد. آزادی این شهروند مسیحی با توجه به ابلاغیه اخیر قوه قضائیه مبنی بر آزادسازی زندانیانی که محکومیت آنها ۳ماه یا کمتر مانده صورت گرفته است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از سازمان ماده ۱۸, روز چهارشنبه ۹ اسفند ماه ۱۳۹۸, رامئیل بت تمرز, شهروند مسیحی آشوری, محبوس در اندرزگاه ۸ سالن ۱۰ زندان اوین که از اواسط دی ماه سالجاری جهت تحمل حبس تعزیری ۴ ماهه خود در زندان اوین بسر می برد پس از تحمل ۱ ماه از مجموع حبس ۴ ماهه خود در راستای آزادسازی زندانیانی که ۳ ماه یا کمتر از مجموع محکومیت حبس آنها باقی مانده آزاد شد.

براساس اعلام دابرینا بت تمرز, خواهر این شهروند مسیحی آشوری: “بسیاری از زندانیانی که ۳ماه یا کمتر تا پایان محکومیت حبس آنها باقی مانده، به دلیل ازدحام جمعیت و ترس از شیوع ویروس کرونا، آزاد شدند”.

لازم به ذکر است؛ این شهروند مسیحی آشوری, با توجه به قطعی شدن حکم ۴ ماه حبس تعزیری صادره توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران به ریاست “احمد زرگر”, در تاریخ ۱۷ دی ماه ۱۳۹۸, جهت سپری کردن دوران محکومیت حبس ۴ ماهه خود پس از مراجعه به واحد اجرای احکام دادسرای امنیت تهران « دادسرای مقدس » واقع در زندان اوین جهت اجرای حکم حبس تعزیری بازداشت شده بود. 

رامئیل بت تمرز, در تاریخ ۵ شهریور ماه ۱۳۹۵, در باغی در شهرستان فیروزکوه به همراه جمعی از نوکیشان مسیحی در پی یورش ماموران امنیتی بازداشت و پس از انتقال به تهران به بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات منتقل شده بود و پس از اتمام مراحل بازجوئی و بلاتکلیفی طولانی مدت به بند عمومی زندان اوین منتقل شده بود و در نهایت با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شده بود.

با آغاز مراحل دادرسی بر پرونده رامئیل بت تمرز, این شهروند مسیحی آشوری از بابت اتهام “عضویت در گروههای غیر قانونی” توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی وقت “ماشالله احمدزاده”, مورد محاکمه قرار گرفت و در تاریخ ۲۹ تیر ماه ۱۳۹۷, طی حکمی در مجموع به تحمل ۴ ماه حبس تعزیری با احتساب ایام بازداشت, محکوم شد. 

پس از ارجاع پرونده به دادگاه تجدید نظر و تعیین شعبه پرونده رامئیل بت تمرز به شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران به ریاست قاضی “احمد زرگر” ارجاع شد و پس از برگزاری جلسه دادرسی حکم صادره توسط دادگاه بدوی عینا توسط دادگاه تجدید نظر استان تهران بر علیه این شهروند مسیحی آشوری تائید شد. 

لازم به ذکر است؛ تاکنون ۳ نفر از اعضای خانواده بت تمرز تنها به دلیل شرکت در فعالیتهای مسالمت‌آمیز مسیحی با احکام حبس مواجه شدند. پدر خانواده، ویکتور بت تمرز, « کشیش کلیسای پنطیکاستی شهرآرا در تهران », توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی وقت ماشالله احمدزاده به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری و مادر خانواده, شامیرام عیسوی هم توسط شعبه مذکور به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده است و پرونده آنها با توجه به طولانی شدن روند دادرسی کماکان در مرحله برگزاری جلسه دادگاه تجدید نظر و صدور حکم قطعی می باشد. 

رامئیل بت تمرز, شهروند مسیحی آشوری, از بازداشت‌شدگان فیروزکوه و فرزند کشیش ویکتور بت تمرز، رهبر سابق کلیسای آشوری پنطیکاستی شهرآرا در تهران, پیش از بازداشت در فیروزکوه در دی ماه ۱۳۹۳, در جریان برگزاری جشن کریسمس که در منزل ویکتور بت تمرز برگزار شده بود در پی یورش ماموران امنیتی به همراه جمعی از حاضران در آن مراسم بازداشت شده بود و پس از مدتی آزاد شد. 

سرکوب مسیحیان در ایران در حالی رو به گسترش است که در مجامع بین المللی و از سوی محمد جواد ظریف و مسئولان ستاد حقوق بشر قوه قضائیه به دفعات اعمال رفتارهای قهرآمیز و برخوردهای فراقانونی با نوکیشان مسیحی و دگراندیشان مذهبی نیز انکار شده است. 

از زمان پیروزی انقلاب در بهمن ۱۳۵۷ تاکنون، دستکم ۶ رهبر کلیسا در ایران کشته شده‌ و صدها مسیحی نیز تحت بازجوئی قرار گرفته و زندانی شده‌اند.

علاوه بر این،‌ چاپ کتاب مقدس مسیحیان به زبان فارسی ممنوع شده است و برخی از کلیساها تعطیل شده‌اند و از مراسم کلیسایی به زبان فارسی جلوگیری به عمل آمده است.

لازم به اشاره است علیرغم اینکه طبق قانون مسیحیان به عنوان یکی از پیروان ادیان به رسمیت شناخته می‌شوند، با این حال دستگاه‌های امنیتی مسئله‌ی گرویدن مسلمانان به مسیحیت را با حساسیت خاصی دنبال می‌کنند و برخورد قهرآمیزی با فعالان این عرصه دارند.

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، در طی نشستی که در تاریخ در پارلمان بریتانیا برگزار شد وضعیت نوکیشان مسیحی در ایران را بسیار نگران‌کننده خواند. او افزود که این موضوع از «دغدغه‌ها و نگرانی‌های» اوست و در سال‌های آینده او با جدیت به این موضوع خواهد پرداخت.

“ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

 پیش از این و در تاریخ ۱۶ آبان ماه ۱۳۹۸, اعضای ستاد حقوق بشر قوه قضائیه جمهوری اسلامی که برای شرکت در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در جلسه ای فرعی که در حاشیه این نشست برگزار شده بود عملکرد فراقانونی دستگاه قضائی حاکم بر ایران و موارد گسترده نقض حقوق بشر در ایران را انکار کردند. در این جلسه که “محمد جواد لاریجانی”, رئیس وقت ستاد حقوق بشر قوه قضائیه جمهوری اسلامی و همراهان وی در آن حاضر بودند ضمن دفاع و قانونی جلوه دادن موارد نقض حقوق بشر در ایران منکر بسیاری از موارد از جمله محرومیت گسترده شهروندان از حق دادرسی عادلانه, وجود شکنجه در زندانهای ایران, سرکوب آزادی بیان, سرکوب پیروان سایر ادیان در ایران و همچنین سرکوب اقلیتهای قومی در ایران شد و گزارشات مستند “جاوید رحمان” گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران را غیر واقع دانسته بود.

سرکوب دگراندیشان مذهبی در ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۸ و ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۸۶ میباشد که بر حق افراد بر حق تغییر دین و انجام مناسک مذهبی بدون ترس و تبلیغات مذهبی را برای افراد بدون محدودیت آزاد دانسته است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهامات واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

برچسب هامسیحیان ایرانزندانی عقیدتیزندانیان سیاسی و عقیدتیاقلیتهای مذهبی در ایرانپیروان سایر ادیان در ایراننوکیشان مسیحی در ایرانحبس تعزیریپیروان سایر ادیانمسیحیان فارس زبانمسیحیان آشوریآزادی مشروطمسیحیان تبشیریاعمال فشار بر نوکیشان مسیحی در ایرانسرکوب اقلیتهای مذهبی در ایراننقض حقوق بشر در ایرانزندانیان سیاسیمسیحیان جفا دیدهدگراندیشان مذهبی در ایرانزندانی مسیحی ارمنی تبارصدور حکم حبسمسیحیان فارس زبان ایرانزندانیان مسیحینوکیشان مسیحیکلیساهای ایرانسرکوب مسیحیان در ایرانشامیرام عیسوینقض حقوق مسیحیان در ایرانسرکوب نوکیشان مسیحی در ایرانسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانجفا بر مسیحیان ایرانسرکوب مسیحیان ایرانمسیحیرامئیل بت تمرزسرکوب دگراندیشان در ایرانشهروند مسیحیشعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظرسرکوب نوکیشان مسیحیاندرزگاه ۸ زندان اوینسرکوب اقلیتهای مذهبیمسیحیانشعبه ۳۶ دادگاه انقلابصدور حبس تعزیریمحکومیت به حبس تعزیریشعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهرانسرکوب دگراندیشان مذهبیدگراندیشان مذهبیمسیحیان آشوری در ایرانسرکوب دگراندیشان ایرانسرکوب دگراندیشان مذهبی در ایرانزندانیان سیاسی در ایرانسرکوب شهروندان مسیحیدادگاه انقلاب صدور حکم حبسپیروان سایر ادیان ایر انحبس تعزیرمسیحیان در ایرانصدور حکم حبس تعزیرینوکیشان مذهبی در ایراننوکیشاندگراندیشان مدهبیزندانی مسیحیسرکوب نوکیشان در ایرانمسیحان ایراننوکیشان مسیحی غیرتثلیثی در ایرانسرکوب مسیحیان در جمهوری اسلامیمسیحیان در جمهوری اسلامیاجرای حکم حبس تعزیریپیروان سایر ادیان در جمهوری اسلامیاندرزگاه ۸ سالن ۱۰سرکوب مسیحیان تبشیری در ایرانعفو و آزادی زندانیانحبس تعزیری زندانیان سیاسیسرکوب دگراندیشان دینی در ایراننوکیشان مسیحی ایرانینوکیشان مسیحیتسرکوب دگراندیشان مسیحی در ایراننوکیشان مسیحزندانیان سیاسی زندان اوینسرکوب نوکیشان مذهبیاندرزگاه ۸ سالن ۱۰ زندان اوینزندانی عقیدتی نوکیش مسیحیصدور حکم حبس تعزیر یادیان در جمهوری اسلامیمسیحیان آشوری در جمهوری اسلامیجفا بر مسیحیان در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: