یک شنبه , ۱۴ خرداد , ۱۴۰۲
یکشنبه, ژوئن 4

وبسایت رویداد ۲۴، به دلایل نامشخص فیلتر شد

0
135

حقوق بشر در ایران ـ امروز جمعه ۴ فروردین ماه ۱۴۰۲،‌ وبسایت خبری رویداد ۲۴ به دلایل نامعلومی فیلتر شده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از جماران، در ساعات پایانی پنجشنبه ۳ فروردین ماه ۱۴۰۲، وبسایت خبری رویداد ۲۴، در اقدامی خودسرانه و بدون ابلاغ هیچگونه احضاریه به مدیر مسئول آن رسانه، فیلتر و از دسترس خارج شده است. 

براساس این گزارش، هنوز مشخص نیست اعمال فیلترینگ بر وبسایت رویداد ۲۴ به چه علت و به دستور چه نهاد، ارگان و یا فردی صورت گرفته است. 

همچنین، مشخصی نیست، وبسایت مذکور در پی انتشار کدام خبر و یا تحلیل خود با فیلترینگ مواجه شده است. 

لازم به اشاره است، وبسایت رویداد ۲۴، پیش از این و در تاریخ ۱۷ آذر ماه ۱۳۹۸، و شخص مصاحبه شونده با این سایت از بابت اتهام (نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی) و (افترا) توسط شعبه ۹ دادگاه کیفری ۱ استان تهران به ریاست قاضی محمدی کشکولی، محاکمه و مقصر شناخته شده بود. 

سرکوب مطبوعات و فعالان رسانه ای ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید شده است نیز میباشد. 

بازداشت خودسرانه، بلاتکلیف نگه داشتن متهم در بازداشت و ممانعت از دسترسی فرد در دوران بازجویی، بازپرسی و دادرسی به وکیل مورد نظر خود و منع دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: