چهارشنبه , ۰۲ فروردین , ۱۴۰۲
چهارشنبه, مارس 22

شکایت دادستان تهران از رضا کیانیان، بازیگر سینما و تلویزیون

0
77

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱۶ اسفند ماه ۱۴۰۱، در پی شکیات دادستان تهران، رضا کیانیان، بازیگر سینما تحت تعقیب قضایی قرار گرفته است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از تسنیم، امروز سه شنبه ۱۶ اسفند ماه ۱۴۰۱،‌ علی صالحی، دادستان عمومی و انقلاب تهران از طرح شکایت و تشکیل پرونده قضایی بر علیه رضا کیانیان، هنرمند سینما و تلوزیون خبر داد. 

دادستان عمومی و انقلاب تهران، ضمن اعلا این خبر در تشریح آن گفت:”در یک هفته گذشته علیه اشخاصی از جمله آذر منصوری، صادق زیبا‌کلام و رضا کیانیان اعلام جرم صورت گرفته و پرونده قضایی در این رابطه تشکیل شده است.” 

وی در خصوص انتشار اخباری که پیرامون مسمومیت گسترده دانش آموزان منتشر می شود نیز تهدید کرد:”کسانی که به نشر دروغ و شایعات اقدام کنند و فضای امنیت روانی شهروندان و خانواده‌های عزیز را تهدید کنند، مورد رصد دستگاه‎های امنیتی، انتظامی و قضایی قرار دارند و برخورد قاطع و قانونی در انتظار آن‌ها خواهد بود و ۲ شعبه ویژه برای آن تشکیل شده است.” 

ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در جامعه به مثابه سرکوب آزادی بیان و ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل مورد نظر متهم و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.